Fitness za zgodą lekarza

Większość ludzi może bezpiecznie rozpocząć ćwiczenia fizyczne.  Jest jednak grupa ludzi, która bezwzględnie powinna skonsultować się z lekarzem, zanim trafi na salę ćwiczeń. Czy i ty do niej należysz?

Zalecenia ogólne Kobiety po 55 roku życia i mężczyźni po 45 roku życia powinni uzyskać zgodę lekarza przed rozpoczęciem każdej aktywności o podwyższonej intensywności. Jeśli jesteś młodszy/młodsza odpowiedz na poniższe pytania. Jeżeli na przynajmniej dwa z nich odpowiesz twierdząco, także potrzebujesz konsultacji lekarza przed udaniem się na pierwsze zajęcia sportowe, które wymagają wysiłku większego niż marsz. 1. Czy w twojej rodzinie były przypadki zawałów serca lub nagłej śmierci? 2. Czy palisz papierosy? 3. Czy masz podwyższone ciśnienie krwi? 4. Czy masz podwyższony poziom cholesterolu? 5. Czy chorujesz na cukrzycę? 6. Czy do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia? 7. Czy jesteś otyły, albo masz dużą nadwagę?

Dodatkowe pytania Jeżeli na którekolwiek z nich odpowiesz twierdząco, zapisz się na wizytę do swojego lekarza i porozmawiaj z nim o swoich fitnessowych planach i problemach, które mogą stanowić zagrożenie dla twojego zdrowia, a nawet życia, jeśli w nieodpowiedni sposób zabierzesz się za uprawianie jakiegokolwiek sportu.

1. Czy kiedykolwiek miałeś jakiekolwiek problemy z sercem ?

2. Czy kiedykolwiek podczas aktywności fizycznej odczuwałeś dyskomfort w klatce piersiowej ? Czy odczuwasz go też nie wykonując żadnych męczących fizycznie zajęć?

3. Czy zdarza się, że twoje serce nagle zwalnia albo wyraźnie przyspiesza podczas gdy ty pozostajesz w spoczynku?

4. Czy zdarzają ci się zawroty głowy, kłopoty z zachowaniem równowagi lub uczucie nieuzasadnionego rozkojarzenia? Czy w czasie ostatnich dwóch lat zdarzało ci się upaść bez wyraźnego powodu?

5. Czy masz jakiekolwiek problemy z kośćmi lub stawami ? Czy dolegliwości nasilają się, gdy podejmujesz aktywność fizyczną?

6. Czy bierzesz stale leki nasercowe lub nadciśnieniowe?

7. Czy w czasie ostatnich sześciu miesięcy straciłeś na wadze wcale o to nie zabiegając ?

8. Czy przychodzi ci do głowy jakikolwiek powód dla którego możesz mieć problem z uprawianiem aktywności fizycznej?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś "nie" sporty o średniej intensywności powinny być dla ciebie bezpieczne. Jeśli jednak masz 45 lat lub więcej i jesteś mężczyzną, albo masz lat 55 lub więcej i jesteś kobietą, nawet jeżeli odpowiedziałeś przecząco na wszystkie pytania i tak powinieneś bezwzględnie skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, która przyprawi cię o szybkie tempo oddychania i podwyższony puls.

Nie bagatelizuj tej sprawy. Ruch ma służyć twojemu zdrowiu, a nie stanowić dla niego zagrożenie!

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.