Crossfit - patent na sprawność

Crossfit - nie jest specjalistycznym programem fitness. Jego celem jest poprawa sprawności fizycznej. Przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych i jest kombinacją różnych ćwiczeń wykonywanych ze zwiększoną intensywnością. Skierowany jest zarówno do amatorów, którzy w planach mają odchudzanie, jak i do tych, dla których sport jest nieodłącznym elementem życia.

Program Crossfit jest skonstruowany tak, by angażować do pracy całe ciało. To kombinacja ćwiczeń, które może wykonywać każdy, niezależnie od doświadczenia i kondycji. Stworzony został na potrzeby gospodyni domu, narciarza, rowerzysty i każdego innego sportowca. Pozytywnie wpływa na układ krążenia i układ oddechowy, wytrzymałość, siłę, elastyczność, szybkość, koordynację ruchową, zwinność, równowagę.

Stosując Crossfit ćwiczy się według ustalonego schematu, który można modyfikować na wiele różnych sposobów. Program dopasowuje się również do indywidualnych możliwości ćwiczącego.

To idealny trening dla osób, które znudzone są rutyną codziennych ćwiczeń , zależy im na szczupłej sylwetce, spaleniu tkanki tłuszczowej i ogólnemu wzmocnieniu i wyrzeźbieniu ciała. Warto przy tym dodać, ze osoby, które skupiają się w swej codziennej aktywności na kulturystyce, mogą nie być do końca zadowolone z rezultatów, ale program będzie im pomocny do osiągnięcia większej, ogólnej sprawności fizycznej. Trening jest ciekawy i przede wszystkim intensywny. Nie chodzi tu o podnoszenie dużych ciężarów, ważniejsza jest dynamika w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Na pierwszy rzut oka, niektóre z nich wydawać się mogą banalne. Jednak po wykonaniu całej serii, szybko zmienisz zdanie.

Wszechstronny rozwój ciała i różnorodność ćwiczeń to najbardziej charakterystyczne elementy Crossfit. Pływanie, bieganie, siłownia, pompki, rower - łącz wszystko, ale pamiętaj, że trening charakteryzuje się krótkim czasem na wykonanie ćwiczenia, za to jak najbardziej intensywnie. Są oczywiście gotowe plany treningowe, ale tak naprawdę liczbę i rodzaje treningów możesz wybrać sobie sam, w zależności od tego co lubisz najbardziej. Im bardziej są one różnorodne, tym lepiej. Najważniejsze, by nie brakowało ci chęci i motywacji, bo właśnie na tym polega sukces także i w przypadku Crossfit. Przygodę z tego rodzaju treningiem warto rozpocząć od ćwiczeń aerobowych i zwiększając stopniowo ich intensywność, przejść do treningu interwałowego - HIIT, czy Tabaty - które z czasem staną się elementami całościowego programu. Ale tak, jak wspominałam są to decyzje bardzo indywidualne.

Nawet mistrzowie poszczególnych dyscyplin sportowych mają pewne "luki" w sprawności fizycznej. Zgodnie z definicją 10 domen fitness, jedna osoba może być mistrzem szybkości i zwinności, ale prawdopodobnie będzie miała braki w sile. I odwrotnie. Crossfit ma za zadanie zbilansować wszystkie 10 domen! Jeśli więc twoim celem jest wysoka specjalizacja w jednej konkretnej konkurencji sportowej- ten trening nie jest dla ciebie.

Jeśli od Crossfitu chcesz rozpocząć swoją przygodę ze sportem pamiętaj, by zachować zdrowy rozsądek. Na początek wybierz proste ćwiczenia, nie bierz na siebie zbyt wiele, może się to bowiem odbić na twoim zdrowiu. Z czasem będziesz mógł zwiększać intensywność, ilość, jak i trudność wykonywanych ćwiczeń. Poczujesz się silniejszy, a twoje ciało będzie znacznie lepiej przygotowane na przejście na kolejny poziom. Systematyczność - jak w przypadku każdej aktywności sportowej jest najważniejsza!

Jest to również znakomity pomysł na trening wspomagający inne dyscypliny sportowe: kolarstwo, biegi, gry zespołowe i wiele innych. Poza tym ćwiczenia wykonywane zgodnie z przyjętymi założeniami plus duża liczba powtórzeń, sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej , przyśpieszają metabolizm, poprawiają kondycję ,wytrzymałość i siłę. Dodatkowo gwarantują równowagę w sile i sprawności wszystkich partii mięśniowych, co trudno jest osiągnąć, uprawiając tylko jeden rodzaj aktywności sportowej.

Co ciekawe, Crossfit jest często wykorzystywany przez zawodowych sportowców jako element szerszego programu treningowego, wykorzystuje się go w szkoleniu  jednostek wojskowych, policyjnych, czy strażackich.

Crossfit jest bardzo popularny w USA, jednak u nas niestety niewiele osób o nim słyszało. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Mamy nadzieję, że niebawem zagości on w Polsce na dobre.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.