Fitness - jakie błędy popełniamy najczęściej?

Błędy w treningu sprawiają, że trudniej jest osiągnąć zamierzone efekty, za to łatwiej o uszczerbek na zdrowiu. Ofiarami fitnessowych pomyłek padają najczęściej kobiety.

Każda z nas chce wyglądać atrakcyjnie, a zbędną tkankę tłuszczową na brzuchu i biodrach zamienić na wyrzeźbione mięśnie. Chcemy być zdrowsze i wyglądać bardziej seksownie, dlatego spędzamy wiele czasu na siłowni i zajęciach fitness, a mimo to często nie udaje nam się osiągnąć celu. Zadajecie sobie pytanie dlaczego tak jest i co robicie źle? Oto kilka najczęstszych błędów popełnianych przez panie (i nie tylko) w podejściu do szeroko pojętego tematu fitness.

Oto 4 najczęściej popełniane błędy:

1) Nieodpowiedni plan diety i treningu Jakże często zdarza się, że kobiety w pogoni za wymarzoną sylwetką stawiają na modną dietę, lub dyscyplinę sportową, zupełnie zapominając o własnej indywidualności. Przykładów nie trzeba szukać daleko, ostatnio zarówno na świecie, jak i w Polsce niezmiernie popularna stała się dieta Dukana. Wiele kobiet ją zastosowało wierząc, że: "skoro Bożence się udało, uda się też mi". Innym przykładem są gwiazdy - uprawiają konkretne dyscypliny sportowe, a za nimi zaczynają podążać tłumy. Światowe zamiłowanie do jogi i masowe wręcz uczestnictwo w jej zajęciach, nie były może zasługą samej Madonny, ale niewykluczone, że miała ona w tym swój znaczący udział. Pamiętaj, że niezależnie od tego, ile brzuszków dziennie wykonuje Angelina Jolie, ty powinnaś opracować swój własny plan treningowy. Każdy program powinien być dostosowany nie tylko do tego co lubisz i co sprawia ci przyjemność, ale również do założonych celów i twoich możliwości. By opracować optymalny trening - najlepiej udać się do dietetyka i trenera. Specjaliści naprawdę doradzą lepiej niż telewizja!

2) Ćwiczenia aerobowe zamiast siłowni Kobiety stawiają najczęściej na ćwiczenia aerobowe, będąc głęboko przekonane, że dzięki nim spalą nadmiar tkanki tłuszczowej. Z tego powodu często pomijają ćwiczenia siłowe. Niektóre panie obawiają się zbyt dużego przyrostu mięśni. To ogromny błąd! Dziś wiele badań naukowych wskazuje na to, że ćwiczenia siłowe znacząco przyczyniają się nie tylko do utraty wagi, ale i do wzmocnienia mięśni, niekoniecznie je rozbudowując. Pozbawione ćwiczeń siłowych ciało traci z czasem masę mięśniową. Ten naturalny proces fizjologiczny sprawia, że zwalnia również metabolizm i przybywa tkanki tłuszczowej, a z wiekiem niestety trudniej się jej pozbyć. Mięśnie należy regularnie ćwiczyć! Sam aerobik nie wystarczy. Trening musi być kompleksowy!

3) Pomijanie rozgrzewki i rozciągania Spóźniłaś się na trening i nie zdążyłaś się rozgrzać, albo poświęciłaś mniej czasu na rozciąganie? To błąd. Nawet przed rozpoczęciem ćwiczeń kardio, warto zacząć od krótkiej rozgrzewki. Mięśnie muszą być odpowiednio przygotowane, aby ryzyko doznania urazów było mniejsze, a efektywność treningu wyższa. Rozciąganie po zakończeniu ćwiczeń służy nie tylko poprawie elastyczności ciała. Już wiele lat temu naukowcy odkryli, że zwiększa ono efektywność treningu. Podsumowując: zarówno rozgrzewka, jak i stretching są absolutnie podstawowymi elementami każdego treningu i mają kluczowe znaczenia skuteczności treningu.

4) Wykonywanie tych samych ćwiczeń Różnorodność jest słowem, które ma istotne znaczenie również w świecie fitnessu, bo wykonywanie tych samych ćwiczeń na okrągło jest po prostu bez sensu. Program treningowy należy modyfikować, co 4-6 tygodni. Nie chodzi o zupełną zmianę, a raczej stopniowe przekształcanie poszczególnych elementów treningu - wydłużanie czasu trwania ćwiczeń, obciążenia, liczby powtórzeń, serii, itd. W przeciwnym razie mięśnie "przyzwyczają się" i efektywność treningu będzie spadać.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA