Plecy na pokaz

W naszej codziennej pielęgnacji skupiamy się najczęściej na twarzy oraz tych częściach ciała, które sami widzimy w lustrze, często zapominając o plecach. A szkoda bo ładne, wypielęgnowane i wyrzeźbione plecy potrafią zwrócić uwagę płci przeciwnej.

Plecy to jedna z piękniejszych części, nie tylko kobiecego ciała. Przypominamy sobie o nich najczęściej dopiero przy okazji cieplejszych miesięcy, gdy bardziej skąpe stroje pokazują je w pełnej krasie. Wiosna dopiero się zaczyna. Mamy więc trochę czasu na przygotowanie się do sezonu.

Oczywiście najlepiej jest, gdy o skórę pleców dbamy, podobnie jak o twarz - systematycznie. Nie jest to w końcu nic trudnego. Jednak skóra pleców to nie wszystko. By dobrze się prezentowały, powinno się połączyć samą pielęgnację z odpowiednimi ćwiczeniami.

Pielęgnacja Jeśli twoja skóra jest raczej sucha - postaw na nawilżanie. Jeżeli zamiast prysznica wybierasz kąpiel, nie zapomnij wlać do wody odrobinę olejku i płynu do kąpieli. Do mycia używaj żeli nawilżających. Unikaj mydła ponieważ dodatkowo wysusza delikatną skórę pleców. Przynajmniej raz w tygodniu rób peeling. Pod prysznicem możesz też użyć szorstkiej rękawicy, która dokładniej oczyści skórę z martwych komórek. W przypadku pojawienia się na skórze pleców problemów z trądzikiem, należy stosować pielęgnację taką samą, jak w przypadku skóry twarzy. Polecamy żele antybakteryjne oraz maseczki z glinką.

Jeśli jesteś tuż przed wielkim wyjściem, a sytuacja jest awaryjna, użyj aspiryny. Miejsce wyprysku przemyj rozpuszczoną w odrobinie wody aspiryną. Ma ona działanie przeciwzapalne oraz łagodzi zaczerwienienia. To prosty trik wizażystów, o którym niewiele osób wie. Raz na jakiś czas warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów takich jak: mikrodermabrazja, złuszczanie kwasami AHA, czy peelingu kawitacyjnego.

Ćwiczenia Mięśnie pleców, podobnie jak innych części ciała należy wzmacniać ćwiczeniami. Plecy i brzuch stanowią swego rodzaju gorset, który odpowiada nie tylko za koordynację górnej części ciała z dolną, ale również za równowagę. Stanowi centrum, które koordynuje wszystkie ruchy człowieka, chroni i stabilizuje kręgosłup. Codzienne ćwiczenia, pomagają w przygotowaniu go do jego codziennej pracy. Poza tym któż nie chce mieć ładnie wyrzeźbionych pleców? Istnieje wiele ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców i brzucha. Oto kilka najprostszych propozycji.

Ćwiczenie 1 Siedząc lub stojąc, ściągnij łopatki do kręgosłupa poprzez splecenie rąk za plecami z równoczesnym odgięciem głowy ku tyłowi. Wykonaj kilkanaście powtórzeń.

Ćwiczenie 2 Leżąc na brzuchu, unieś tułów na prostych rękach i "skręcaj" barki na przemian w obie strony, tak aby poczuć napięcie mięśni grzbietu. Wykonaj kilkanaście powtórzeń.

Ćwiczenie 3 Uklęknij i oprzyj się na obu łokciach. Wykonując wdech wygnij plecy w "koci grzbiet". Następnie wykonując wydech wygnij kręgosłup ku dołowi. Aby ćwiczyć górny odcinek kręgosłupa należy wysunąć łokcie bardziej do przodu i obniżyć klatkę piersiową. Aby ćwiczyć dolny odcinek kręgosłupa należy oprzeć się na prostych rękach. Wykonaj 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 4 Stojąc prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość barków, oprzyj ręce na plecach w okolicy krzyżowej. Palce dłoni skierowane są do siebie, kciuki ułożone na biodrach. Wykonaj kilka spokojnych wdechów. Następnie zrób skłon tułowia do tyłu, utrzymując proste kolana. Wytrzymaj w tej pozycji przez 5 sekund, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 3-4 powtórzenia.

Ćwiczenie 5 Leżąc płasko na plecach, zegnij jedną nogę i chwyć ją poniżej kolana. Następnie unieś górną część tułowia tak, jakbyś chciał dotknąć czołem do kolana. Wytrzymaj 5 sekund i Powtórz ćwiczenie drugą nogą. Całość powtórz 15-20 razy.

Ćwiczenie 6 Leżąc na plecach, rozłóż ręce na boki. Następnie unieś ugiętą nogę jak najwyżej, wyprostuj jej kolano i przenieś ją nad drugą nogą i połóż stroną wewnętrzną na podłodze. Wytrzymaj kilka sekund, starając się trzymać obie łopatki na podłodze. Powtórz ćwiczenie drugą nogą. Wykonaj ćwiczenie 2-3 razy.

Dbaj o kręgosłup Pamiętaj o nim, bo nawet jeśli dziś nie czujesz żadnych dolegliwości z nim związanych, nie oznacza to, że tak będzie już zawsze. Niosąc zakupy, rozłóż ich ciężar równomiernie na dwie ręce. Podnosząc ciężkie rzeczy pamiętaj o zginaniu kolan (to samo dotyczy również wielu ćwiczeń i ruchów tanecznych) Oszczędzaj stopy (i kręgosłup) - nie musisz nosić wysokich szpilek każdego dnia. I teraz bardzo ważna rzecz, o której zapomina prawie każdy. Nie garbmy się! Nieprawidłowa postawa nie tylko sprzyja skrzywieniu kręgosłupa, ale również osłabia mięśnie pleców, nie wspominając o tym, że wygląda mało atrakcyjnie. Wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch i wypchnięta w górę klatka piersiowa powinny wejść nam w nawyk. Z czasem ciało zacznie przyzwyczajać się do prawidłowej postawy, a wówczas nie będzie trzeba ciągle sobie o tym przypominać. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i popracować nad tym w naszym codziennym życiu.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.