Low impact aerobik

Low impact aerobik to trening dla tych, którzy mogą mieć problemy z uczestnictwem w innych rodzajach zajęć aerobiku. Sprawdź, czy sprawdzi się też w twoim przypadku.

W dzisiejszych czasach sporo osób cierpi na przewlekłe dolegliwości - cukrzyca, wysokie ciśnienie, choroby układu krążenia, otyłość czy wysoki poziom cholesterolu. Skutkuje to słabą kondycją fizyczną. Dla innych z kolei nadmierna aktywność jest niewskazana: zwykły aerobik może być niebezpieczny dla osób z chorobami serca czy nadciśnieniem, a dla osób starszych może okazać się zbyt wyczerpujący. Na szczęście osoby te nie są skazane na całkowity brak aktywności, ponieważ istnieje alternatywny rodzaj aerobiku, przeznaczony specjalnie dla nich: low impact aerobic, czyli spokojne ćwiczenia pozbawione podskoków.

Ćwiczenia low impact aerobic zazwyczaj składają się z rytmicznych ruchów z udziałem dużych grup mięśniowych. Co najmniej jedna noga cały czas ma kontakt z podłożem. Podczas wykonywania takich ćwiczeń raczej trudno jest więc o jakiekolwiek kontuzje czy nadwerężenia. Typowymi ćwiczeniami tego typu mogą być też po prostu spacery, pływanie, czy jazda na rowerze treningowym. Jeśli chodzi o spacery, poleca się maszerować około trzydziestu minut dziennie: najpierw pięć minut powolnego marszu, później dziesięć minut nieco szybszego i na końcu szybki marsz. Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać są jedynie wygodne buty.

Dla osób z nadwagą dobrą alternatywą jest basen: pływanie nie przeciąża stawów, a z tym osoby otyłe zazwyczaj mają spore problemy. Skuteczne może być też połączenie tych dwóch ćwiczeń, czyli spacerowanie w wodzie.

Jeśli chodzi o same ćwiczenia aerobowe, oprócz stałego kontaktu z podłożem przynajmniej jednej nogi, charakterystyczne są proste sekwencje kroków i pozycja ciała z lekko ugiętymi kolanami i biodrami. To pozwala nie obciążać stawów. Ćwiczenia składają się z nieskomplikowanych kroków, wymachów i unoszenia kolan oraz rąk, ale bez jakichkolwiek podskoków. Zazwyczaj sesja takich ćwiczeń trwa około pół godziny. Na początku zajęć jest krótka rozgrzewka, później rozciąganie, a następnie ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie ciała: szyję, ramiona, talię, uda i łydki. Układ ćwiczeń nigdy nie jest skomplikowany.

Uważa się, że stosując low impact aerobic można osiągnąć wszelkie korzyści dla zdrowia, takie jak polepszenie kondycji, samopoczucia, wzmocnienie mięśni i stawów - a jednocześnie uniknąć ewentualnych kontuzji czy problemów zdrowotnych w przypadku osób, dla których duży wysiłek jest niewskazany.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o: