Joga jest bezpieczna

Nie da się ukryć, że joga już nie jest jedynie zbiorem dyscyplin duchowych przeznaczonych dla wybrańców. Stała się w naszej zachodniej kulturze produktem jak każdy inny. I to produktem, który świetnie się sprzedaje, bo jest, mówiąc wprost, modny. Zanim więc zapiszemy się na zajęcia z jogi, warto dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej.

U swych źródeł joga jest jednym z najważniejszych systemów filozofii indyjskiej. Ideą praktykowania jogi jest osiągnięcie "samadhi", stanu absolutnej wolności, oddzielenia od świata. W latach siedemdziesiątych świat Zachodu "odkrył" jogę. Przyczynił się do tego ruch hippisowski, idea wolności i powszechna krytyka konsumpcyjnego stylu życia poprzedniego pokolenia. To wtedy wschodnia duchowość znalazła uznanie na Zachodzie. Obecnie w naszej kulturze mówi się o jodze przeważnie jako o sposobie na polepszenie samopoczucia psychicznego, wyciszenie się. Joga postrzegana jest jako gimnastyka lub metoda rozwoju osobistego. Coraz więcej osób z nią eksperymentuje. Ponieważ niemal każde studio fitness oferuje zajęcia jogi, łatwo można trafić na niekompetentnego trenera. Coraz więcej pojawia się głosów ostrzegających przed kontuzjami powstałymi w wyniku wykonywania skomplikowanych pozycji (asan). Jak więc uniknąć pułapek?

1. Joga jest przede wszystkim wskazana dla osób zdrowych. Zanim podejmiesz decyzję o zapisaniu się na zajęcia, sprawdź stan swojego zdrowia. Jeśli wcześniej doznałeś jakichś urazów, niektóre ćwiczenia mogą je tylko pogłębić. Zwróć uwagę zwłaszcza na ewentualne problemy ze stawami i kręgosłupem. Dolegliwości zdrowotne nie wykluczają udziału w lekcjach jogi, jednak wymagają modyfikacji treningu.

2. Jeśli nie masz doświadczenia, zapisz się na zajęcia dla początkujących. Pozycje wykonywane w bardziej doświadczonych grupach prawdopodobnie będą dla ciebie za trudne.

3. Wybierz szkołę cieszącą się odpowiednią renomą. Upewnij się, że twój trener posiada odpowiednie kwalifikacje.

4. Nie warto ryzykować kontuzją - musisz mieć zaufanie do swojego trenera i wykonywać ćwiczenia według jego zaleceń.

5. Pamiętaj o rozsądku - to ty znasz swoje ciało najlepiej, więc jeśli czujesz, że jakieś ćwiczenie jest dla ciebie za trudne, albo sprawia ci ból, pomiń je. Joga to nie konkurs na gibkość - do wszystkiego dojdziesz krok po kroku.

Joga, jak każdy trening, może spowodować pewne kontuzje, przeciążenie czy naderwanie. Dlatego istotne jest, by ćwiczyć uważnie i zgodnie z powyższymi wskazówkami. Jednak jeśli trafimy na doświadczonego instruktora, który umiejętnie wprowadzi nas w świat jogi, możemy odnieść same korzyści: regularnie wykonywane pozycje jogi dają stabilność, siłę, uelastyczniają mięśnie, poprawiają funkcjonowanie stawów, organów wewnętrznych i układu nerwowego. Łagodniejsze rodzaje jogi może wykonywać niemal każdy, więc nie wahaj się, spróbuj! Może akurat joga okaże się dla ciebie metodą na walkę z codziennym stresem, odprężenie się i zrelaksowanie.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA