Marsz w oparciu o kije

Nordic walking mimo, że jest dyscypliną dość młodą - jest jednym z najbardziej popularnych sportów na świecie. To nie tylko spacerowanie, sportowy chód czy też jogging. Specjalnie zaprojektowane kijki aktywują pracę mięśni całego ciała. Z jego dobroczynnych właściwości może korzystać każdy niezależnie od wieku.

Jako sport Nordic Walking narodził się w latach trzydziestych w Finlandii. Był wówczas letnim treningiem biegaczy narciarskich. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych stał się niezwykle popularną formą rekreacji wśród Finów i innych Europejczyków. Duża w tym zasługa fińskiej firmy Exel, która opracowała i rozpoczęła produkcję na masową skalę kijków do Nordic Walking, ale również zaangażowała się, przy współpracy Centrum Sportu i Rekreacji Outdoor Suomen Latu, w promowanie tej wszechstronnej formy ruchu na świeżym powietrzu oraz szkolenie instruktorów. Przy projektach kijków współpracowali naukowcy, lekarze i specjaliści fitness. Kijki są zbudowane z węglowych materiałów kompozytowych, które wyróżniają się niezwykłą elastycznością i wytrzymałością, a jednocześnie są bardzo lekkie. Włókno węglowe ma zdolności absorbowania wibracji, które powstają podczas mocnego odpychania się w czasie marszu. Przy zakupie należy upewnić się, czy kijki rzeczywiście przeznaczone są do marszów Nordic Walking. Często mylą je nawet sprzedawcy, z kijami trekkingowymi, które nie nadają się do stosowania techniki Nordic Walking. Kije do Nordic Walking, chociaż podobne, różnią się od kijów narciarskich czy trekingowych - muszą być proste i mieć odpowiednio wyprofilowaną, wysmukłą rączkę. Jej integralną częścią jest pasek-rękawiczka ze specjalnym otworem na kciuk, w którą wsuwamy dłoń. Pozwala ona utrzymać kij w odpowiedniej pozycji, a gdy podczas marszu się go puszcza - nie upada na ziemię. Zakończenie kija powinno być ostre i metalowe z możliwością opatrzenia go gumową nakładką stosowaną do odpychania się od twardego, miejskiego podłoża. Chcąc dopasować długość kijka do wzrostu należy zastosować wzór: wzrost (wyrażony w centymetrach) x 0,68. Co takiego nadzwyczajnego ma w sobie Nordic Walking? Tajemnica przede wszystkim tkwi właśnie w kijkach. Sprawiają one, że Nordic Walking staje się bardziej efektywny. Marsz z kijami angażuje wiele grup mięśniowych, w tym grzbietu, kończyn górnych, obręczy barkowej, mięśni pośladkowych, brzucha oraz nóg. Porównując to ze standardowym marszem sportowym - Nordic Walking zwiększa całkowitą aktywność mięśni aż do 90%, a zużycie energii jest większe o około 20%. Zaletą Nordic walking jest to, że jest to dyscyplina bardzo bezpieczna, nie obciąża stawów, ani kręgosłupa dzięki czemu korzystać z niej mogą również osoby starsze. Nordic Walking z powodzeniem może być stosowany przy redukcji wagi ciała, jak również poprawy sprawności fizycznej, czy trenowania wytrzymałości.

Dodatkowe korzyści z uprawiania Nordic Walking to: - zwiększenie mobilności górnego odcinka kręgosłupa, złagodzenie napięć mięśniowych w okolicy barków, - usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, - trening aktywuje wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowników kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, - spala więcej kalorii niż chodzenie bez kijów - nawet 400 kalorii w ciągu godziny (dla porównania - przy tradycyjnym chodzie spalamy około 280 kcal), - jest zalecany osobom otyłym, ponieważ nie obciąża kolan, - poprawia postawę ciała, koordynację ruchową.

Jest to dobra propozycja dla osób, które potrzebują motywacji do rozpoczęcia ćwiczeń, chcą zwiększyć swoją aktywność ruchową. Podeszły wiek, czy problemy z sercem to nie problem w tej dyscyplinie sportowej. Można trenować łagodnie, co przyniesie odprężenie, albo bardziej dynamicznie, dzięki czemu znacznie poprawia się kondycję fizyczną oraz wzmacnia mięśnie i ujędrnia ciało. Zaletą Nordic walking jest to, że każdy ustala własną intensywność ćwiczeń. Wystarczy znaleźć swój własny rytm marszu.

Z racji tego, że Nordic walking uprawiany jest na łonie natury dodatkowo pozwala zrelaksować się, a oddychanie świeżym powietrzem i wykonywanie płynnych rytmicznych ruchów poprawia samopoczucie. Trening powinno się rozpocząć od marszu z kijkami luźno zwisającymi u wyprostowanych wzdłuż tułowia rąk, szukając odpowiedniego rytmu marszu. Po odnalezieniu go, łączymy krok z odepchnięciem się kijkiem w tył za pomocą przeciwnej ręki. Opierając się na paskach rękojeści kijka, palce ręki rozluźniają uchwyt, a górna część tułowia przyłącza się do cofnięcia ręki. Nie należy wysuwać do przodu dolnej części kijka. O prawidłowej technice decyduje poprawne stawianie kijków. Czubek powinien być skierowany ukośnie w tył. Prawy kijek stawiamy w momencie, gdy lewa stopa dotyka podłoża. Im dłużej kijek ma kontakt z ziemią, tym bardziej efektywny jest trening. Przebieg ruchu powinien być dynamiczny i harmonijny.

Podsumowując, podstawową zaletą uprawiania Nordic walking jest uaktywnienie mięśni górnej części ciała: tułowia i ramion, które zwykle nie pracują podczas spaceru. W trakcie marszu Nordic walking pracuje ponad 90 proc. mięśni ciała. Chód z wykorzystaniem kijków jest nawet o 40 proc. bardziej efektywny. Jest niezwykle skuteczny w walce z wieloma schorzeniami takimi jak: niewydolność układu oddechowego i krążenia, wady i urazy kręgosłupa, wady postawy, osteoporoza, choroba Parkinsona i Alzheimera oraz wiele innych. Nordic Walking wykorzystuje najbardziej naturalną formę aktywności ruchowej człowieka, jaką jest marsz. Może więc go uprawiać niemal każdy, bez względu na poziom kondycji fizycznej, płeć i wiek. Rys. Wawrzyniec Święcicki / Agencja Wyborcza.pl

Nordic walkingNordic walking Rys. Wawrzyniec Święcicki / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA