Czym jest mezoterapia i kiedy się ją stosuje? Mezoterapia to w bardziej dosłownym tłumaczeniu: leczenie do środka. Z medycznego punktu widzenia, metoda ta polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczych i odżywczych bezpośrednio w miejsca zmienione chorobowo. Od lat wykorzystywana jest w medycynie, a obecnie przeżywa swój tryumfalny powrót również w gabinetach kosmetycznych. Mezoterapia to metoda bezpieczna, a zarazem bardzo skuteczna. Wskazaniem do tej formy terapii jest uogólnione starzenie się skóry lub tylko przejściowe pogorszenie jej kondycji, wypadanie włosów, cellulit, rozstępy, blizny.
Można korzystać z zabiegów mezoterapii igłowej oraz bezigłowej. Ta pierwsza to niechirurgiczny zabieg polegający na wstrzykiwaniu substancji leczniczej bezpośrednio w skórę. Nakłuć dokonuje się za pomocą bardzo cienkiej strzykawki, co 0,5 do 1,5 centymetra. Następnie wykonuje się masaż, który łagodzi niewielki obrzęk oraz pomaga w równomiernym rozchodzeniu się preparatu z miejsca podania. Mezoterapia bezigłowa wykorzystuje w swoim działaniu zjawisko elektroporacji. Polega ona na użyciu specjalnej fali elektromagnetycznej występującej w postaci impulsów. Dociera ona do wnętrza skóry, jak również poprzez błonę komórkową do wnętrza komórki. Często łączy się ją z mikrodermabrazją oraz naświetlaniem wiązką światła lasera.
Aplikowane za pomocą mezoterapii koktajle działają odżywczo, wzmacniająco oraz odbudowująco. W zależności od rodzaju problemu, ustalona zostaje liczba zabiegów oraz dobierany jest optymalny program terapii. Preparaty wykorzystywane podczas mezoterapii przyczyniają się do usprawnienia mikrokrążenia oraz zwiększenia metabolizmu komórek tłuszczowych. Dzięki temu możliwe jest szybkie odżywienie, pobudzenie i regeneracja skóry.
Czy zabieg mezoterapii jest bezpieczny? Tak. Aplikowane substancje nie przenikają do układu krążenia, lecz działają miejscowo. Wstrzykiwane preparaty mają skondensowane i miejscowe działanie, a pierwsze rezultaty widoczne są już kilka chwil po dokonaniu zabiegu. Po nakłuciu na skórze powstaje niewielka grudka, która wchłania się samoistnie po upływie około 2 dni.
Czy zabieg jest bolesny? Lekarze zwykle zapewniają, że zabieg jest zupełnie bezbolesny. Nie jest to jednak do końca prawda. Wiele zależy od indywidualnej wrażliwości na ból. Na wielu forach internetowych większość osób pisała o tym, że ostrzykiwanie niestety było odczuwalne. By zapewnić pacjentowi maksimum komfortu wskazane jest zastosowanie miejscowego znieczulenia. Jeżeli ktoś ma bardzo wrażliwą skórę, można przed zabiegiem zastosować środek znieczulający- na przykład maść Emla. Cienka igła i szybkie tempo podawania preparatu dodatkowo niwelują ból.
Jak przygotować się do zabiegu mezoterapii? Kilka dni przed zabiegiem trzeba wcierać w skórę preparat z witaminą K. Uszczelnia on śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić aspirynę.
Jakie substancje są wykorzystywane podczas zabiegu? Wszystko zależy od tego, czemu ma służyć mezoterapia. Inne koktajle są wykorzystywane w celu poprawienia elastyczności skóry, a inne w profilaktyce łysienia. Nie ulega jednak wątpliwości, że preparaty te składają się głównie z witamin, minerałów, kwasów nukleinowych, czynników wzrostu oraz cząsteczek biostymulujących.W terapii odmładzania skóry jako jeden ze składników wykorzystywany jest kwas hialuronowy, który dzięki swoim właściwościom wiązania wody, zapewnia utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia oraz nadaje skórze twarzy większą elastyczność oraz młodzieńczy i promienny wygląd.
W jaki sposób mezoterapia pomaga zwalczyć uporczywy cellulit? Dzięki mezoterapii następuje stymulacja krążenia krwi i chłonki, a w wyniku procesu lipolizy dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Proces ten jest stymulowany dzięki wstrzykiwaniu znanej nam dobrze L- karnityny, która obecnie jest znanym ze swego skutecznego działania środkiem spalającym zbędą tkankę tłuszczową. Iniekcje z koktajlu zawierającego m.in. kofeinę, L-karnitynę i wyciąg z karczochów w połączeniu z intensywnym masażem ułatwiają usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. W efekcie możliwe jest wygładzenie powierzchni skóry bez interwencji chirurgicznej (liposukcji). Niemniej jednak skuteczna walka z cellulitem wymaga kilkumiesięcznej serii skojarzonych zabiegów mezoterapii i endermologii lub alternatywnie drenażu limfatycznego. Mezolift to jedna z metod mezoterapii. Polega ona na podawaniu specjalnie przygotowanych koktajli, które w odpowiednich proporcjach zawierają witaminy oraz kwas hialuronowy. Efektem zastosowania takich preparatów ma być wygładzenie i ujędrnienie powierzchni skóry.
Ile zabiegów należy wykonać by efekt był długotrwały? Jednorazowy zabieg regenerujący i odżywczy nie wystarczy, by efekt utrzymał się długo. Ilość zabiegów zależy od stanu skóry i wieku "pacjenta". Aby dostrzec poprawę w wyglądzie skóry należy poddawać się jednemu zabiegowi na tydzień przez dwa miesiące. Po serii ośmiu zabiegów, w cElu podtrzymania efektów, warto od czasu do czasu powtarzać zabieg.
Ile kosztuje zabieg? Zabieg nie należy niestety do najtańszych. Cena mezoterapii jest ustalana indywidualnie przez lekarza i zależy od ilości zużytych ampułek oraz rodzaju preparatu. Pojedynczy zabieg to koszt do 250 do 500 złotych, przy czym przy zakupie 6 zabiegowego pakietu mezoterapii udzielana jest zwykle kilkunastoprocentowa zniżka.
Jaką rodzaj mezoterapii wybrać? W mezoterapii bezigłowej wykorzystywane są krótkie impulsy elektryczne zaprojektowane w celu łagodzenia przekrwienia tkanki. Bezigłowa mezoterapia bazuje na nowej technice, w której technologia laserowa i specjalne impulsy elektryczne pomagają reaktywować w tkankach specyficzne procesy fizjologiczne, mające wpływ na rozwój cellulitu. Procesy te obejmują mikrocyrkulację, drenaż limfatyczny i polepszenie przepływu krwi. Wybór zabiegu zależy od efektów, które chce się uzyskać. Plusem mezoterapii bezigłowej jest brak bólu, nie pojawia się ryzyko powstania grudek, czy siniaków, natomiast lekarze dermatolodzy polecają mezoterapię igłową, jako formę zabiegu o wyższej skuteczności. Najlepiej jednak zacząć od konsultacji ze specjalistą, który doradzi jaka forma będzie w konkretnym przypadku najlepsza.