Naukowcy postanowili zbadać ten problem. Obserwowano, czy o osób rzucających palenie pojawiają się lub nasilają objawy depresji. Wyniki były zaskakujące: świeżo wyzwoleni z nałogu twierdzili, że nigdy nie byli szczęśliwsi. Dlaczego? Podejrzewa się, że zjawisko to jest związane ze sposobem w jaki ludzie reagują na odniesiony sukces. Rzucenie palenia niewątpliwie nim jest, a ludzką reakcją na sukces jest radość i poczucie zadowolenia.
Wygląda więc na to, że rozstanie z papierosami wcale nie musi być tak bolesne i stresujące, jak się dotąd wydawało. U osób, którym udało się trwale rzucić palenie, poziom szczęścia utrzymywał się na stałym, wysokim poziomie przez cały okres trwania badań (8 tygodni). Ci, którym udało się jedynie zrobić przerwę od nałogu, byli szczęśliwsi tylko do momentu ponownego sięgnięcia po papierosa. Najbardziej nieszczęśliwi byli ci, którym próba rzucenia nałogu kompletnie się nie powiodła.
Źródło: C. W. Kahler, N. S. Spillane, A. M. Busch, A. M. Leventhal. Time-Varying Smoking Abstinence Predicts Lower Depressive Symptoms Following Smoking Cessation Treatment. Nicotine & Tobacco Research, 2010