Orgazm w czasie ćwiczeń? To normalne

Trening pomaga schudnąć i dbać o zdrowie, poprawia samopoczucie i daje nadzieję na dłuższe życie. Nie każdy jednak wie, że ma także inne, zaskakujące działania.

Ziewanie Nikt tak do końca nie wie, po co ziewamy. Wielu ludziom napady ziewania często przytrafiają się na początku wysiłku fizycznego. Naukowcy podejrzewali, że jest to sposób na "łyknięcie" większej porcji tlenu, na który zapotrzebowanie gwałtownie wzrasta, gdy zaczynamy ćwiczyć. Teorię tę obalili badacze z University of Maryland stwierdzając, że nie ma związku między ziewaniem a oddychaniem. Obecnie uważa się, że ziewanie jest skutkiem przechodzenia w stan większej lub mniejszej aktywności i właśnie dlatego zaczynamy ziewać po wstaniu z łóżka, gdy się nudzimy albo zaczynamy trening. Kilka ziewnięć na początku wysiłku to rzecz normalna. Jednak gdy ziewasz przez cały czas trwania ćwiczeń, skonsultuj się z lekarzem, gdyż może to być oznaka problemów z ciśnieniem krwi lub sercem.

Puszczanie gazów Nic cię tak nie irytuje jak konieczność wstrzymywania gazów trawiennych w czasie zajęć jogi? Nie ty jeden masz z tym problem. Każde zajęcia fizyczne, które wymagają intensywnej pracy mięśni brzucha działają podobnie. Ćwiczeniami zaliczanymi do grupy ryzyka w tej materii są: unoszenie nóg w leżeniu na plecach, skłony tułowia, brzuszki. Za każdym razem, gdy je wykonujesz, zwiększasz ryzyko uwolnienia gazów z jelit. Dlatego gdy za którymś razem nie uda ci się ich powstrzymać, nie załamuj się - nie jesteś pierwszą osobą, której się to przytrafia. Następnym razem powstrzymaj się od jedzenia przed treningiem brokułów, fasolki czy serów, a będziesz czuć się bardziej komfortowo.

Zasmarkany nos Niektórzy szczęśliwcy twierdzą, że wysiłek udrażnia im nosy. Niestety większość śmiertelników w czasie treningów nie potrafi obejść się bez chustki do nosa. Dlaczego tak się dzieje? Wzmożony wysiłek fizyczny powoduje wzrost aktywności wszystkich gruczołów wydzielniczych, w tym gruczołów nawilżających śluzówkę nosa. Reakcja ta może być bardzo intensywna, gdy właścicielem "kapiącego nosa" jest alergik ćwiczący wiosną na świeżym powietrzu, albo zdrowy człowiek biegający na mrozie.

Corgazm Część kobiet w czasie intensywnych ćwiczeń mięśni tułowia (tzw. Core training) może przeżyć orgazm. Uczucie przyjemności pojawia się po każdym rodzaju treningu, ale orgazm może być wynikiem tylko wytężonej pracy mięśni brzucha, a konkretnie mięśni, które kurczą się w czasie szczytowania.

Pykanie w uszach Może dokuczać biegaczom i miłośnikom siłowni. Jest objawem wyrównywania się ciśnienia powietrza między uchem środkowym, a powietrzem atmosferycznym. Różnica ciśnień może powstać po wskoczeniu do basenu, w czasie dźwigania dużych ciężarów, a także podczas uderzenia stopy biegacza o podłoże. Jest to normalne zjawisko, które ustępuje po przełknięciu śliny lub ziewnięciu.

Pokrzywka Nie dla wszystkich stwierdzenie "mam alergię na fitness" jest jedynie wymówką od ćwiczeń. Pół procent ludzkości ma najprawdziwsze na świecie uczulenie na wysiłek fizyczny, które objawia się wysypką, zaczerwienieniem skóry, świszczącym oddechem. Nawet niewielka dawka wysiłku o średniej intensywności może wywołać taką reakcję, a jest to szczególnie prawdopodobne po zjedzeniu niektórych produktów spożywczych, np. mąki czy krewetek. Dzieje się tak dlatego, że w czasie wysiłku pokarm jest mniej dokładnie trawiony. Gdy nie do końca przetworzone przez jelita składniki pokarmowe dostaną się do krwi mogą wywoływać alergię.

Pieczenie w klatce piersiowej Jeśli po joggingu lub serii brzuszków masz uczucie palenia w okolicach mostka, nie panikuj - to raczej nie zawał, ale refluks, czyli cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Można go uniknąć, zachowując nie mniej niż dwugodzinny odstęp między ostatnim posiłkiem a ćwiczeniami. Gdy ból jest bardzo dokuczliwy, albo narasta, nie ryzykuj - na wszelki wypadek skończ ćwiczenia i jedź do lekarza. Kurcze mięśni Tak, właśnie kurcze, a nie skurcze! Skurcz nie boli i jest skutkiem prawidłowej pracy mięśni, a kurcz to niekontrolowany, przedłużający się i bolesny skurcz mięśnia. Kurcze mogą być oznaką zaburzeń w gospodarce elektrolitowej organizmu lub odwodnienia. Gdy się intensywnie pocisz i nie pijesz wody, zwiększasz ryzyko napadu kurczu. Odwodnienie zaburza stężenie minerałów we krwi, od którego prawidłowej ilości zależy praca mięśni. Pij więc wodę w czasie niezbyt intensywnych wysiłków, a gdy wysiłek trwa długo, a ty się pocisz, stosuj napoje dla sportowców.

Bóle głowy Podobnie jak w przypadku ziewania, naukowcy nie wiedzą dlaczego wysiłek fizyczny może wywoływać ból głowy. Podejrzewają, że następuje to na skutek rozszerzania się naczyń krwionośnych wewnątrz czaszki. Ból taki może trwać nawet do dwóch dni i najczęściej dopada mężczyzn między 20 a 30 rokiem życia. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej przykrej dolegliwości trzeba pamiętać o rozgrzewce, nie zatrzymywać oddechu w czasie ćwiczeń siłowych i nawadniać organizm. Nietrzymanie moczu Zastrzyk endorfin może objawiać się nie tylko uśmiechem i dobrym samopoczuciem, ale i mokrymi spodenkami. Szacuje się, że aż jedna na trzy kobiety ma problem z nietrzymaniem moczu w stresujących sytuacjach. Podobny problem może im dokuczać także podczas intensywnych zajęć fizycznych. Aby im zapobiegać warto regularnie wykonywać ćwiczenia Kegla, czyli trening wzmacniający mięśnie dna miednicy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.