Pływanie - sport wyjątkowy

Nie ma znaczenia czy masz sześć, trzydzieści osiem, czy siedemdziesiąt dwa lata, bo pływanie wszystkim sprawia dokładnie taką samą przyjemność, niezależnie od wieku.

Pływanie jako forma zajęć ruchowych korzystnie wpływa na stan zdrowia, wszystkie układy organizmu, wszechstronnie rozwija cechy motoryczne - siłę, szybkość, wytrzymałość, koordynację ruchową. Jest także doskonałym sposobem budowania mięśni i osiągnięcia sportowej sylwetki. Ruch w wodzie, dzięki jej właściwościom fizycznym i chemicznym, umożliwia pracę mięśni i stawów w odciążeniu. Kości, ścięgna i więzadła pływaka są w minimalnym stopniu narażone na urazy - pozycja leżąca i prawo Archimedesa (ciało zanurzone w wodzie traci na wadze) sprawiają, że obciążenia aparatu ruchowego są mniejsze niż w czasie chodzenia. Dzięki temu istnieje możliwość pracy w pełnym zakresie ruchu, co z jednej strony wzmacnia, a drugiej rozciąga ćwiczone mięśnie.

Zaledwie kilka dyscyplin sportowych zatrudnia do pracy prawie wszystkie grupy mięśniowe - obok narciarstwa biegowego z całą pewnością jest nią także pływanie. Pływanie to wspaniały trening całego ciała, podczas którego pracują ręce, ramiona, ale także mięśnie pleców, klatki piersiowej, ud i podudzi. Rotacja, jaka ma miejsce przy asymetrycznie wykonywanych ruchach rąk, aktywizuje mięśnie zarówno prosty jak i skośne brzucha, oraz mięśnie przykręgosłupowe. Pływanie jest wszechstronnym i przede wszystkim bezpiecznym sportem, a także doskonałym uzupełnieniem innych dyscyplin. Jest niezastąpione w rehabilitacji i korekcji wad postawy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.