Wiemy jak walczyć z cellulitem

Pomarańczowa skórka to efekt uboczny cywilizacji. Z jej powodu cierpią nastolatki, kobiety dojrzałe, a nawet niektórzy mężczyźni. Co zrobić, aby się jej pozbyć raz na zawsze?

Każdy z nas jest inny, ma inne geny, potrzeby żywieniowe, metabolizm. Dlatego tak bardzo różnimy się od siebie sylwetkami i wyglądem skóry. Choć skłonność do cellulitu można odziedziczyć po przodkach, geny nie są winne temu, że szpeci on uda, pośladki i ramiona wielu osób. Nasze babki i prababki go nie miały! Cellulit można nazwać chorobą cywilizacyjną, bo za jego pojawianie się odpowiada przede wszystkim mało aktywny tryb życia i przetworzone jedzenie.

Cellulit jest przerośniętą i nierównomiernie rozłożoną tkanką tłuszczową. To ta sama tkanka, którą mięli nasi przodkowie, ale mięli jej mniej i nie była poddawana działaniu wielu szkodliwych substancji, na które narażony jest człowiek w dzisiejszych czasach. Najczęściej dotknięte cellulitem są uda, pośladki, biodra, tylne części ramion, czasem brzuch. Tkanka tłuszczowa w tych obszarach uciska naczynia krwionośne, co powoduje słabsze odżywienie i niedotlenienie komórek, a naczynia limfatyczne nie są w stanie odprowadzić toksyn. W ten sposób tworzą się grudki skumulowanego tłuszczu, przypominające wyglądem skórkę pomarańczy.

Wyróżnia się 4 etapy cellulitu: I ETAP - na pierwszy rzut oka zmiany nie są widoczne, ujawniają się dopiero w momencie uciśnięcia skóry. II ETAP - bez ściskania skóry widać na jej powierzchni nierówności. III - ETAP - nierówności są większe, bardziej przypominają "skórkę pomarańczową", skóra ma zmieniony kolor. IV - ETAP - cellulit właściwy (uznawany za schorzenie). Wszystkie powyższe objawy przeradzają się w stan zapalny tkanek podskórnych.

Powstawaniu cellulitu sprzyjają: złe krążenie żylno-limfatyczne, częste opalanie się, antykoncepcja hormonalna, palenie papierosów, częste picie kawy i alkoholu, stres, bezsenność, zbyt gorące kąpiele, noszenie obcisłych ubrań, zła dieta, wady postawy, niewystarczające nawodnienie organizmu i brak regularnej aktywności fizycznej. W przypadku kobiet, istotną przyczyną powstawania cellulitu jest nieprawidłowy poziom estrogenów. Są to żeńskie hormony płciowe. Ich nadmiar powoduje między innymi znaczny przyrost wagi i obrzęki.

Walka z cellulitem jest skomplikowana i wymaga cierpliwości. Trzeba dbać o dietę, która zredukuje ewentualną nadwagę i pozwoli utrzymać szczupłą sylwetkę. Powinno się unikać wysokoprzetworzonej żywności i jak najczęściej sięgać po chude mięso, warzywa i owoce. Nie należy przesadzać z ilością wypijanego alkoholu i kawy. Trzeba też zacząć się ruszać. Najlepsze są ćwiczenia, które angażują głównie pośladki, uda i biodra - bieganie, jazda na rowerze, ćwiczenia na maszynie eliptycznej i stepperze. Bardzo przydatny jest też trening siłowy, który ujędrnia ciało sprawiając, że skóra wydaje się gładsza. Do walki z cellulitem warto włączyć masaże i kremy przeciwcellulitowe, które przyspieszą redukcję "skórki pomarańczowej" i poprawią samopoczucie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA