Ile kroków dziennie trzeba zrobić dla zdrowia i szczupłej sylwetki?

Ile kroków dziennie powinniśmy zrobić, gdy nie mamy czasu na regularne ćwiczenia fizyczne? Naturalnym wyborem jest w takim przypadku chodzenie. Ile można schudnąć dzięki tak podstawowej aktywności?

Prozdrowotne chodzenie. Ile dziennie kroków robimy? 

O tym, ile kroków dziennie robimy, decyduje nasz styl życia, rodzaj wykonywanej pracy, ale także stan zdrowia. Czas pracy zdalnej, gdy biuro często zamieniliśmy na domowe zacisze, wcale niekoniecznie sprzyja aktywności ruchowej. Wielu spośród nas robi dziennie około 3 tysięcy kroków. Czy to odpowiednio dużo? Jeśli podstawą naszej aktywności jest chodzenie, ile kroków powinniśmy zrobić?

Chodzenie. Ile km dziennie powinniśmy robić? Rekomendacje WHO

Punktem odniesienia mogą być rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia, która zajęła się pozornie prozaiczną czynnością, jaką jest chodzenie. Ile km dziennie powinien przejść zdrowy człowiek? Agenda ONZ zaleca, aby było to 10 000 kroków dla osoby pracującej umysłowo, czyli jakieś 6 do 8 km. Ile kroków dziennie powinny przejść osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami lub są niepełnosprawne? W tym przypadku WHO zaleca aktywność na poziomie 3,5 do 5,4 tysiąca kroków. Decydujące są stan zdrowia i możliwości fizyczne konkretnych osób. Co daje nam zrobienie 10 000 kroków dziennie? W rzeczywistości jest to dość umowna liczba. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zwiększać swoją aktywność fizyczną, bo otyłość i brak ruchu są coraz bardziej zabójcze. Okazuje się, że nawet 6 milionów Polaków nie uprawia żadnej dodatkowej aktywności fizycznej. Koszty leczenia następstw tych zaniedbań szacuje się nawet na 940 milionów złotych rocznie. 

Ile kroków to km? 

Oczywiście bardzo ważne jest to, jak szeroko stawiamy stopy podczas chodzenia. Ile kroków to kilometr? Najczęściej przyjmuje się, że jeden krok to od 60 do 80 cm. Już z tego wynika, że umowne 10 000 kroków nie zawsze oznacza tę samą odległość. Przyjmując, że w naszym przypadku jest to 65 cm, możemy w ciągu dnia pokonać nawet 6,5 km. 

Liczenie kroków. Jak to dobrze robić?

Jak przeprowadzić liczenie kroków, żeby dowiedzieć się, ile robimy ich każdego dnia? Przyjmuje się, że dystans 6,5 km możemy pokonać w ciągu godziny w trakcie szybkiego marszu. Okazuje się jednak, że nawet taki typ aktywności może być trudny dla osób, które stronią od aktywności fizycznej. Poza tym nie każdy ma dość czasu, żeby wygospodarować godzinę. Na szczęście w ramach postulowanych przez WHO 10 000 kroków zawierają się wszystkie aktywności. W określeniu tego, ile jeszcze kroków dziennie robić, pomoże krokomierz. Pierwsze tego typu urządzenia działały w sposób mechaniczny dzięki wahadłu - trzeba było je nakręcać. Obecnie znacznie lepsze i dokładniejsze są aplikacje na telefon. Popularne są również tego typu funkcje w smartwatchach i smartbandach. 

Zobacz wideo Chcesz dbać o kondycję nie wychodząc z domu? Kilka aplikacji, które w tym pomogą

Zdrowe chodzenie. Ile można schudnąć robiąc 10 000 kroków dziennie?

Wiemy już, że w poprawieniu formy fizycznej może pomóc nam samo chodzenie. Ile można schudnąć dzięki niemu? Niestety, ale nie powinniśmy oczekiwać spektakularnych osiągnięć co do odchudzania wyłącznie dlatego, że robimy 10 000 kroków. W każdym przypadku trzeba będzie podejść do tego indywidualnie, ale w trakcie godzinnego marszu trudno o spalenie więcej, niż 350 kalorii. Nawet idąc pod górę i pod wiatr, raczej nie przekroczymy 400 kalorii. To mniej więcej tyle, ile pączek obficie oblany lukrem.

Ile kroków dziennie, żeby schudnąć? Potrzeba kompleksowego podejścia do odchudzania

Ile kroków dziennie, żeby schudnąć? Szacuje się, że spalenie kilograma tkanki tłuszczowej tylko w wyniku chodzenia wymagałoby przejścia ponad 110 kilometrów. Nic nie zastąpi więc odpowiedniej i indywidualnie dobranej do potrzeb diety. Nie to jest jednak najważniejsze, ale samo pobudzenie organizmu do aktywności fizycznej. Wspomniane 400 kalorii możemy przy tym uwzględnić podczas liczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego przy odchudzaniu. 

Warto zaznaczyć, że eksperci namawiają do stopniowego zwiększania obciążeń. Najlepiej jest robić to w ten sposób, żeby wykorzystywać przytrafiające się okazje. Ile kroków dziennie zrobimy wtedy, gdy zamiast pojechać do pracy samochodem, pójdziemy na przystanek autobusowy? Jeszcze lepiej, gdy zdecydujemy się na spacer. Takich okazji jest w ciągu dnia wiele - warto je zauważać i z nich korzystać. Z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.

Zobacz też: Ćwiczenia przy biurku. W pracy też możesz ćwiczyć! Przedstawiamy proste ćwiczenia dla osób pracujących przy biurku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.