Ćwiczenia przy biurku. W pracy też możesz ćwiczyć! Przedstawiamy proste ćwiczenia dla osób pracujących przy biurku

Bardzo dużo osób ma siedzący tryb pracy. Spędzamy minimum osiem godzin za biurkiem, potem wsiadamy do samochodu, wracamy do domu i znowu zasiadamy przed komputerem lub telewizorem. Nic dziwnego, że boli nas kręgosłup. Co można robić, aby uniknąć bolesnych dolegliwości? Ćwiczyć! I to nawet siedząc przy biurku w pracy.

Ćwiczenia przy biurku w pracy

Przy biurku w pracy spędzamy naprawdę dużo czasu. Na dodatek często niestety siedzimy nie tak, jak powinniśmy. Nieprawidłowa postawa także przyczynia się do naszych problemów z kręgosłupem. Siedzieć też trzeba umieć. A my przyjmujemy dziwne pozycje, z wygiętymi plecami, głową wysuniętą do przodu, uniesionymi rękami, po turecku, z odkształconymi plecami.  

Takie pozycje przyjęte raz na jakiś czas nam nie zaszkodzą. Ale niestety my siedzimy tak latami. Co robić? Przede wszystkim zmienić nawyki. Przyjmować wyprostowaną postawę przy biurku, nie garbić się. Raz na godzinę wstać od biurka i zrobić sobie nawet krótki spacer po biurze. Wystarczy kilka minut, a w między czasie przecież możemy załatwić jakaś sprawę. Zamiast pisać wiadomość e-mail do koleżanki, która siedzi 10 metrów od nas, wstańmy i przejdźmy się do niej. To także wpłynie dobrze na nasze biurowe znajomości.

Pomoże także trening po pracy. Na problemy z kręgosłupem najlepszy będzie Pilates lub zajęcia typu zdrowy kręgosłup. Na takich zajęciach rozciągniecie mięśnie, uelastycznicie je wszystkie. Będą za to wdzięczne przez długie lata. Poprawicie dzięki nim postawę, wzmocnicie mięśnie stabilizujące kręgosłup, rozluźnicie napięcia i pozbędziecie się stresu czy dyskomfortu. Dodatkowo poprawi się także stan całego organizmu. Dlaczego? Ponieważ dotlenicie mięśnie i mózg. A ponadto ruch zapewni wam ubytek kalorii, więc przy okazji nieco schudniecie.

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na dodatkowe zajęcia po pracy. Dlatego warto wykonywać ćwiczenia także przy biurku w pracy! Od czego zacząć? Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń przy biurku na kręgosłup, ćwiczeń przy biurku na brzuch oraz kilka ćwiczeń ogólnych dla osób pracujących przy biurku.

Ćwiczenia przy biurku na kręgosłup - ćwiczenie 1

Usiądź na krześle, nogi trzymaj luźno. Pochyl się do przodu i połóż całe dłonie na podłodze. Zatrzymaj pozycję na kilka sekund. Wyprostuj plecy i ściągnij łopatki. Wykonaj minimum pięć powtórzeń.

Ćwiczenia przy biurku na kręgosłup - ćwiczenie 2

Usiądź na krześle. Przyciągnij rękami prawe kolano do tułowia, przytrzymaj je kilka sekund i delikatnie opuść. Tak samo przyciągnij lewe kolano. Wykonaj ćwiczenie pięć-siedem razy na każdą ze stron.

Ćwiczenia przy biurku na kręgosłup - ćwiczenie 3

Siądź na krześle tak, aby krawędź fotela znajdowała się w połowie uda. Chwyć rękami biurko – jego krawędź. Napinaj mięśnie brzucha i zacznij unosić w górę kolana. Zatrzymaj pozycję na kilka sekund. Wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj pięć powtórzeń.

Ćwiczenia przy biurku na brzuch  - ćwiczenie 4

Usiądź na krześle. Wyprostuj prawą nogę i unieś ją do góry. Zacznij robić stopą kołeczka. Raz w jedną, raz w drugą stronę. Opuść nogę i powtórz na lewą stronę.

Ćwiczenia przy biurku na brzuch - ćwiczenie 5

Usiądź na krześle. Wyprostuj się. Napnij mięśnie brzucha tak mocno, jak potrafisz. Zatrzymaj na kilka sekund, rozluźnij. Powtórz kilka razy.

Ćwiczenia przy biurku na brzuch - ćwiczenie 6

Usiądź na fotelu obrotowym. Złap za brzegi biurka. Unieś nogi na wysokość kilku centymetrów nad ziemią. Wykonuj skręty tułowia. Raz w lewo, raz w prawo. Wykonaj po 10-15 skrętów na każdą z stronę.

Ćwiczenia dla osób pracujących przy biurku - ćwiczenie 7

Dociśnij plecy do krzesła. Nogi powinny być zgięte pod kątem prostym. Połóż stopy płasko na podłodze. Ręce mogą trzymać siedzenia. Unieś prawą nogę i wyprostuj. Wróć do pozycji początkowej. Wykonaj po 10 powtórzeń na każdą stronę.

Ćwiczenia dla osób pracujących przy biurku - ćwiczenie 8

Usiądź ze skrzyżowanymi nogami na krześle. Ręce ułóż na bocznym oparciu. Napnij mięśnie pośladków i unieś do góry, tak aby skrzyżowane nogi były twoim podparciem. Wytrzymaj w pozycji10 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie. Powtórz pięć razy.

Ćwiczenia dla osób pracujących przy biurku - ćwiczenie 9

Usiądź prosto. Lewą dłoń ułóż na biurku przed sobą. Prawą unieś do sufitu, a następnie przenieś ją na tył oparcia i spróbuj złapać za oparcie. Skręć się w prawą stronę. Wytrzymaj w tak około 10 sekund. Następnie puść oparcie. Wróć do pozycji wyjściowej z uniesioną prawą ręką. Powtórz ćwiczenie na lewą stronę. Wykonaj kilka powtórzeń na każdą ze stron.

Zobacz także: Joga przy biurku [DO ZROBIENIA W DOMU I W PRACY]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.