Jazda na rolkach. Zalety jazdy na rolkach. Ile kalorii możemy spalić podczas jazdy na rolkach?

Jazda na rolkach to jeden z przyjemniejszych letnich sportów. Już wiosną, kiedy słońce mocniej przyświeci, możemy skorzystać z tej aktywności fizycznej. To rewelacyjny sposób na spędzenie miło czasu, spotkanie z przyjaciółmi, a także na. odchudzanie!

Jazda na rolkach dla początkujących

Nie od dziś wiadomo, że obok diety to właśnie regularne ćwiczenia sprawią, że będziemy mogli pochwalić się piękną i wyrzeźbioną sylwetką. Z dietą jakoś sobie radzisz, ale sport nie jest dla ciebie? A próbowałeś jazdy na rolkach? Tak! To także sport i to taki, który pozwoli ci spalić mnóstwo kalorii.

Nawet jeśli jesteś w jeździe na rolkach początkujący, możesz się świetnie bawić. Wystarczy wsunąć rolki na nogi i udać się do parku. Warto umówić się na rolki wraz z przyjaciółmi. Po pierwsze szybciej minie ci czas treningu, po drugie miło spędzicie czas. Ponadto jeśli twoi znajomi lepiej radzą się na rolkach, będziesz mieć świetną motywację do nauki. Rolki to sport, który naprawdę daje dużo frajdy i przynosi świetne efekty.

A niedawno jazda na rolkach stała się znowu modna. Nie dość, że wpiszesz się w obowiązujące trendy, to jeszcze wyrzeźbisz ciało. Nie musisz się także martwić o to, gdzie wybrać się na rolki. Wystarczy uda się do pobliskiego parku. Władze miast odpowiednio się już przygotowały i dla rolkarzy zazwyczaj są wydzielone strefy. Ponadto możesz przecież jeździć po alejkach w parku.

Warto wiedzieć, że rolki do jazdy dla początkujących i dla tych, którzy jeżdżą wyłącznie różnią się nieco od tych dla zawodowców. Przede wszystkim są wygodniejsze i  łatwiej oraz po prostu szybciej się je wkłada. Mają wygodny, przystosowany do stopy but i cztery kółka tej samej wielkości. Rolki do jazdy wyczynowej mają nieco inny kształt i są stabilniejsze. Mają dodatkowe zapięcie lub pasek trzymający piętę. Wzmocniona jest także płoza i łożyska są bardziej wytrzymałe. Dwa zewnętrzne kółka są większe, a dwa środkowe - znacznie mniejsze. Oczywiście na początek w zupełności wystarczą zwykłe rolki. Ale może z czasem „przesiądziesz się” na te dla wyczynowców?

Rolki - efekty

Co daje jazda na rolkach? Zdziwisz się, jak wiele! Tak jak bieganie rozwija przede wszystkim mięśnie nóg, tak rolki - przez niektórych porównywane właśnie do biegania - angażują znacznie więcej partii ciała. Świetnie wpływają na mięśnie ud, pośladków, brzucha, pleców, a nawet rąk. Nogi stają się smuklejsze i znacznie mocniejsze. Pośladki mogą się znacząco unieść do góry. Dodatkowo z ud raz dwa zniknie cellulit. Same korzyści. Z kolei mięśnie brzucha stają się mocno zarysowane, przez co sam brzuch zyskuje na jędrności i staje się płaski.

Dodatkowo jazda na rolkach nie obciąża stawów. I to jedna z głównych zalet, o której należy wspomnieć. W porównaniu do biegania do aktywność, która jest zdrowa dla naszych przeciążonych stawów. Ruch na rolkach jest płynny, więc nie wymaga nagłych ruchów, zrywów. Kolana i kręgosłup nie są narażona na przeciążenia.

Ponadto jeździmy na rolkach na powietrzu. A zatem cały czas dotleniamy organizm. Taki trening jest znacznie zdrowszy niż ten w zamkniętej sali fitness. Nasza krew krąży znacznie szybciej i dostarcza skórze ważnych substancji odżywczych. A to skutkuje tym, że skóra wygląda na znacznie młodszą i promienieje.

Rolki to bezpieczny sport, dosłownie dla każdego. Do jazdy na rolkach nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań. Oczywiście musimy najpierw porządnie opanować technikę. Kiedy jednak mamy wprawę, nie grożą nam kontuzje.

Rolki to także świetny pomysł, jeśli zależy nam na wzmocnieniu i poprawie kondycji. Jazda na rolkach należy do sportów aerobowych. To kardio innymi słowy. A to oznacza, że porządnie się zmęczymy, ale zauważymy efekty przy regularnych treningach.

Nie można nie wspomnieć o tym, że rolki to także sposób na transport. Możemy w przyjemny sposób dostać się z punktu A do punktu B. Nie stoimy w męczących korkach, jesteśmy eko, bo rezygnujemy z samochodu.

Jazda na rolkach - odchudzanie

Kiedy mówimy o zaletach jazdy na rolkach, nie możemy nie wspomnieć o odchudzaniu. Rolki to cudowny pomysł na spalenie zbędnych kalorii. To dynamiczny sport, podczas którego spalimy ogromne ilości kalorii. Jeżdżąc na rolkach możemy osiągnąć prędkość nawet 20 kilometrów na godzinę. A to oznacza, że podczas godzinnej jazdy możemy spalić nawet 800 kalorii! Oczywiście kiedy jeździmy bardziej rekreacyjnie, spalamy mniej. Szacuje się, że trening na rolkach pozwala spalać średnio od 300 do 800 kalorii na godzinę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.