Trener personalny. Jak zostać trenerem personalnym? Ile zarabia trener personalny?

Lubisz ćwiczyć, dbasz o siebie i udzielasz innym rad, jak wrócić do formy? Trener personalny staje się coraz popularniejszym zawodem. Jak zostać trenerem personalnym? I ile zarabi trener personalny? Czy trzeba skończyć specjalne kursy, aby zostać trenerem personalnym?

Jak zostać trenerem personalnym?

Zawód trenera personalnego jeszcze kilkanaście lat temu był postrzegany jako niegroźna fanaberia. Nikt nie traktował tej profesji poważnie i nie do końca było wiadomo, czy można utrzymać się będąc trenerem personalnym. Minęło kilka lat, zmieniliśmy tryb życia i okazało się, że trenerzy personalni to bardzo intratny zawód. Szczególnie popularny w większych miastach, gdzie jest więcej fitness klubów, siłowni, a ludzie częściej i chętniej dbają o swoją formę.

Zastanawiasz się, jak zostać trenerem personalnym? Wszystko wyjaśnimy, ale na początek zastanówmy się, czym zajmuje się trener personalny.

Co robi trener personalny?

Jak nie trudno się domyślić i jak wskazuje sama nazwa trener personalny zajmuje się indywidualnym treningiem. Pracuje z klientem, układa dla niego plan treningowy, pokazuje ćwiczenia i ćwiczy razem z nim. Czasami wygląda to tak, że trener personalny stoi nad kimś i na niego krzyczy, każe mu wykonywać różne ćwiczenia, wręcz go zmusza. Różne wyglądają relacje między klientami a trenerami personalnymi. Prawda jest taka, że trener personalny pełni różne funkcje. Okazuje się, że nie tylko trenera, ale także guru i motywatora. Musi zmusić, zachęcić, zmotywować swojego klienta. A na różne osoby działają różne techniki. Czasem niektórych motywuje właśnie krzyk!

Rolą trenera personalnego jest właśnie odczytanie preferencji swojego podopiecznego. Dzięki temu ich współpraca może się dobrze potoczyć i klient osiągnie wymarzone wyniki.

Oznacza to, że trener personalny nie jest tylko dobrze przygotowany pod kątem fizycznym. Musi być zarówno trenerem, dietetykiem, psychologiem, a nawet coachem motywacyjnym. Powinien więc być kontaktowy, umieć rozmawiać z ludźmi, potrafić wesprzeć, ale też ukarać. Czasem słowem, czasem krzykiem, a czasem po prostu spojrzeniem czy pogrożeniem palcem.

Zobacz: Ile Selena Gomez płaci za trenera personalnego? Cena za godzinę powala

Jak i kiedy pracuje trener personalny?

To bardzo względne pytanie. Trener personalny dostosowuje się do potrzeb swojego klienta. A to czasem oznacza bardzo wczesne pobudki. Wyobraźmy sobie, że ktoś lubi ćwiczyć rano. A zaczyna pracę o 8. Trening czasem wyznacza na godzinę 6 rano! Z kolei inny klient może preferować wieczorne spotkania. Woli na przykład biegać czy odwiedzać siłownię o 22, kiedy nie ma dużego ruchu. Trener personalny ma nienormowany czas pracy.

Trener personalny – kurs

Kiedy już wiemy, jak mniej więcej wygląda praca trenera personalnego, pora rozwiać mit dotyczący tego, jak można nim zostać. Nie wystarczy być wysportowanym i ogłosić swoje usługi jako trener personalny. Trzeba skończyć profesjonalny kurs. Kurs kosztuje około 1500 zł.

Ale to nie wszystko. Oprócz konkretnych umiejętności i cech osobowości – trzeba być wysportowanym, wszechstronnym w sporcie, mieć dobry kontakt z ludźmi, potrafić do nich dotrzeć i ich zmotywować – dobrze mieć podstawy z dziedziny fizjoterapii i dietetyki. Dlatego najczęściej trenerzy personalni mają wykształcenie wyższe. Zazwyczaj ukończyli wychowanie fizyczne, dietetykę lub fizjoterapię. Nie jest to konieczne, ale naprawdę się przydaje w przyszłej pracy.

Ile zarabia trener personalny?

Zarobki trenera personalnego to kwestia, która ciekawi wiele osób. A tak naprawdę to bardzo trudno jednoznacznie określić. Wszystko zależy od doświadczenia danej osoby, liczby klientów, a także zaangażowania w pracę. Początkujący trener personalny może zarobić około 2000 złotych. To kwota, którą często oferują kluby fitness, które chcą mieć trenera fitness na stałe, w godzinach pracy swojego klubu. Wtedy z jego usług mogą korzystać wszyscy członkowie danego klubu.

Z biegiem czasu, kiedy trener fitness zdobywa większe doświadczenie, zwiększają się także jego zarobki. Najpopularniejsi trenerzy personalni potrafią zarabiać kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Do tego prowadzą popularne profile w mediach społecznościowych, co także zwiększa ich przychody.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.