Aqua aerobik na urlopie. Dlaczego warto ćwiczyć w wodzie? Najpopularniejsze ćwiczenia

Aqua aerobik zyskuje na popularności. Z roku na rok ma coraz więcej fanek. To doskonała aktywność dla osób w każdym wieku. Nie tylko rzeźbi sylwetkę, lecz także poprawia kondycję. Nic dziwnego, że coraz więcej wczasowych ośrodków decyduje się na prowadzenie zajęć z aqua aerobiku. Dlaczego warto się na nie wybrać?

Aqua aerobik jeszcze do niedawna kojarzył się wszystkim z aktywnością zarezerwowaną wyłącznie dla starszy pań. Niezbyt intensywne zajęcia, przez niektórych żartobliwie nazywane „machaniem rękami w wodzie” nie cieszyły się zainteresowaniem. Dopiero niedawno aqua aerobik przekonał do siebie więcej osób. Co się stało? Co się za tym kryje?

Aqua aerobik coraz popularniejszy

Na czym polegają zajęcia aerobiku nikomu nie trzeba tłumaczyć. Na czym polega aqua aerobik? Jak łatwo się domyślić, to ćwiczenia w wodzie. A więc mogą być przeprowadzone wyłącznie w basenie. Na dodatek nie może być to basen przesadnie głęboki. Najlepiej gdy woda sięga do pasa uczestników zajęć. O taką głębokość basenów łatwo w ośrodkach wczasowych. I to właśnie dzięki nim aqua aerobik wrócił do łask i coraz częściej pojawia się jako jedna z form aktywności zorganizowanej na basenach.

Podczas urlopu, w hotelach, w których jest basen zaczęły się pojawiać różne animacje. Stały się wręcz modne. Kiedy szukamy wczasów all inclusive, zależy nam wręcz na tym, aby do wyboru był szereg różnych zajęć. Bardzo często więc hotele decydują się na przeprowadzanie lekcji aqua aerobiku.

Zalet aqua aerobiku jest mnóstwo. Zacznijmy od tego, że z racji tego, że ćwiczymy w wodzie mamy większą wyporność, ciało jest lżejsze, więc trening nie jest tak męczący, jak te same ćwiczenia wykonywane „na sucho”. Z tego powodu aqua aerobik to idealna aktywność dla osób z nadwagą, otyłych lub po prostu tych, które nigdy nie ćwiczyły, nie mają kondycji i dopiero chciałyby rozpocząć swoją przygodę ze sportem.

Z racji tego, że ćwiczymy w wodzie ryzyko kontuzji także jest naprawdę minimalne. Jest to więc rewelacyjny pomysł dla wszystkich tych, którzy mają za sobą liczne urazy i odczuwają lęk przed ponownymi treningami. W wodzie nic nam się nie stanie!

Najważniejszą chyba zaletą płynącą z regularnych treningów w wodzie jest świetny wpływ na nasz układ krążenia. Nasze ciało podczas aqua aerobiku jest cały czas delikatnie masowane, a więc także pobudzane. Ten delikatny masaż wpływa na układ krążenia, pozwala na szybsze i skuteczniejsze usuwanie toksyn z organizmu i redukcję tkanki tłuszczowej.

Kiedy mówimy o tkance tłuszczowej, podkreślmy to dobitnie – tak, aqua aerobik odchudza! I to szybciej niż byście się tego spodziewali. Jeśli ćwiczymy regularnie – dwa, trzy razy w tygodniu – pierwsze rezultaty zauważymy już po dwóch tygodniach.

Kilka centymetrów w pasie mniej to nie wszystko. Aqua aerobik przyczynia się także do zmniejszenia cellulitu. Pomarańczowa skórka znika! Nasze ciało staje się smuklejsze, a my znacznie bardziej

sprawni. Poprawia się nasza kondycja, zakres ruchów i elastyczność mięśni. A to wszystko wpływa na najważniejszy aspekt – samopoczucie. Nic tylko pędzić do basenu na zajęcia aqua aerobiku!

Zobacz: Trening pływacki - sprawdź, czy jest dla ciebie!

Aqua aerobik – najpopularniejsze ćwiczenia

Zastanawiasz się, jak wyglądają zajęcia w wodzie? Przede wszystkim zasadniczo nie różnią się od klasycznego aerobiku. Oczywiście z tym zastrzeżeniem, że odbywają się w wodzie, często ze wsparciem tak zwanych makaronów – długich piankowych rur, które pomagają utrzymać się na wodzie. Oto podstawowe i najpopularniejsze ćwiczenia, z którymi spotkamy się na zajęciach aqua aerobiku:

Step. Na niektórych basenach do dna przymocowane są specjalne platformy. Ma to przypominać step, który znamy z fitness klubów. Podczas ćwiczenia wchodzimy i schodzimy z platformy w rytm muzyki.

Bieg w wodzie. Kiedy woda sięga mniej więcej do pasa, zaczynamy biegać w miejscu. Bieg powinien trwać około dwóch-trzech minut. Po tym czasie dołączamy kolejny element ćwiczenia – unosimy wysoko kolana. Jeśli uda ci się wytrzymać dziesięć minut, to znaczy, że masz nie lada kondycję!

Zobacz: Chcesz schudnąć? Idź na basen! Trening pływacki doskonale wyszczupla i ujędrnia całe ciało

Skręty tułowia. To ćwiczenie wykonujemy w płytkiej wodzie, mniej więcej do kolan. Rozstawiamy nogi na szerokość barków. Unosimy ręce prostopadle do ciała i wykonujemy na przemienne skręty tułowia.

Podskoki. To ćwiczenie wykonujemy w wodzie, która sięga do szyi. Podskakuj na obydwu nogach. Cały czas w jednym miejscu. Nie zapominaj o wyprostowanej sylwetce. Nie zginaj też kolan. Spróbuj wytrzymać pięć minut.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.