Ile kalorii spalamy podczas popularnych aktywności fizycznych?

Bez wątpienia sport to najlepszy sposób na utratę zbędnych kalorii. Niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, wpływa na stan fizyczny i psychiczny człowieka. Jakie formy aktywności spalają najwięcej kalorii?

Spalanie kalorii – podstawowe informacje

Zanim przedstawimy konkretne liczby, należy określić podstawowe kwestie. To, ile kalorii spalimy podczas uprawiania danego sportu w dużej mierze zależy od naszych uwarunkowań. Wśród najważniejszych czynników należy wymienić długość treningu. To ciekawe, bo nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę i trenują zbyt krótko. Powinniśmy ćwiczyć długo po tym, kiedy odczujemy pierwsze objawy zmęczenia. Dopiero wtedy nasz trening będzie efektywny i przybliży nas do upragnionego celu.

Ponadto istotny wpływ na liczbę spalonych kalorii ma tempo treningu. Jeśli ćwiczymy codziennie tak samo, utrzymujemy stały rytm, nie zmieniamy tempa, nasz organizm po pewnym czasie się przyzwyczai do takiego wysiłku. Spowoduje to, że rozwój naszej kondycji zostanie zahamowany. Dodatkowo przestaniemy spalać tyle kalorii, ile byśmy chcieli.

Niestety mamy złą wiadomość dla wszystkich pań. Mężczyźni spalają więcej kalorii niż kobiety. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ze względu na ich wagę. Ze względu na wzrost i budowę ciała, to panowie ważą więcej. A wyższa waga, to lepsze i bardziej efektywne spalanie. Mężczyźni mają także bardziej rozbudowane mięśnie. A energia jest szybciej spalana przez mięśnie niż tkankę tłuszczową.

Ważnym aspektem obciążenie, z którym ćwiczymy. Jeśli nawet najprostsze ćwiczenia będziemy wykonywać z ciężarkami, trening będzie bardziej intensywny. A gdy o hantlach pomyślimy przy treningu cardio lub interwałach, znacząco zwiększymy naszą wytrzymałość i poprawimy metabolizm.

Ile kalorii spalimy podczas popularnych aktywności fizycznych?

Poniższe wyliczenia są uśrednionym wynikiem. Zakładamy, że trening jest intensywny, trwa godzinę, a osoba ćwicząca waży około 70 kg.

Bieganie
Bardzo wiele osób preferuje ten sport. Po pierwsze można biegać o każdej porze dnia i nocy, ta aktywność nie wymaga od nas wydawania pieniędzy na karnet w fitness klubie. Można biegać zawsze. Bieganie to także rewelacyjny sport dla wszystkich tych, którzy marzą o utracie zbędnych kilogramów. Wzmacnia mięśnie nóg, ramion, grzbietu i brzucha. Jeśli biegamy regularnie, efekty zauważymy już po kilku tygodniach. Ile można stracić w ciągu godzin szybkiego biegu? Zakładając wyjściową wagę około 70 kg, utrata 700 kalorii jest bardzo realna.

Jazda na rowerze
Tę formę aktywności wybierają wszyscy, którzy lubią ruch na świeżym powietrzu, a przy tym chcą stracić na wadze. Podczas jazdy na rowerze pracują mięśnie brzucha, nóg, grzbietu, a nawet pleców. Przyjmując, że poruszamy się tempem około 15 km/h możemy spalić nawet 300 kalorii w ciągu godziny.

Fitness
Zajęcia w klubie fitness różnią się między sobą. Są bardziej i mniej angażujące. Niektóre – jak Pilates czy stretching – w ogóle nie nastawiają się na utratę kalorii, a raczej na wzmocnienie mięśni i kształtowanie sylwetki. Zakładając jednak, ze pod pojęciem fitness rozumiemy nieco bardziej męczące ćwiczenia – na przykład TBC, ABT czy aeroboks – podczas fitnessu możemy spalić aż 400 kalorii. Gdy postawimy na jeszcze bardziej intensywne zajęcia, godzina ćwiczeń może pozbawić nas nawet 500 kalorii.

Pływanie
Pływanie to sport ogólnorozwojowy. Angażuje wiele partii ciała. Warto wspomnieć choćby o mięśniach ramion, grzbietu czy nóg. Co ciekawe pływanie jest sportem dedykowanym każdemu. Nawet osobom z problemami z kręgosłupem albo kobietom w ciąży. Podczas pływania w umiarkowanym tempie możemy spalić nawet 500 kalorii. A gdy nieco przyspieszymy, możemy podczas godziny treningu stracić nawet 600 kalorii.

Tenis
Tenis przez lata uchodził za sport dla elit. To podejście już dawno się zmieniło. W tenisa może grać teraz każdy, nie zależnie od stanu portfela. Co ciekawe niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tenis to sport bardzo wymagający. Trzeba mieć nie lada kondycję, aby umiejętnie machać rakietą. Dodatkowo tenis angażuje do pracy stawy, ścięgna i mięśnie. Godzinny gra w tenisa osoby ważącej około 70 kg to utrata nawet 600 kalorii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.