Każda kobieta jest inna i każda inaczej dochodzi do siebie. Niektóre dziewczyny po cesarskim cięciu wrócą do aktywności fizycznej zaledwie po czterech tygodnia od porodu, inne po porodzie naturalnym będą potrzebowały pół roku albo i dłużej. Najważniejsze to nie śpieszyć się, robić wszystko w zgodzie ze sobą, z własnym organizmem i potrzebami. Kilka tygodni, a czasem kilka miesięcy po porodzie to czas, który powinnyśmy wykorzystać dla siebie i dla nowego członka rodziny. Musimy poznać siebie, przyzwyczaić się do siebie, a dopiero później myśleć o powrocie do formy.
Jeśli chodzi o bardziej fizyczne a nie psychiczne aspekty powrotu do aktywności fizycznej, to wszystko jest zależne od kilku czynników. Po pierwsze, czy kobieta rodziła naturalnie czy przez cesarskie cięcie? Jak się czuje? Jak goją się rany poporodowe? Jaka jest kondycja młodej mamy? W pierwszych czterech, a najlepiej sześciu tygodniach lepiej zapomnieć o jakiejkolwiek aktywności. Już sam maluch dostarczy nam dużo wrażeń i sprawi, że będziemy zmęczone. Te cztery-sześć tygodni to czas połogu. Występuje wtedy krwawienie, organizm matki jest wyczerpany, zdarza się wysoka temperatura.
Nie oznacza to, że mamy biernie leżeć w łóżku przez sześć tygodni. Obecnie lekarze i fizjoterapeuci zalecają ćwiczenia już… w pierwszej dobie po porodzie! Spokojnie, ten „trening” niewiele będzie miał wspólnego z wysiłkiem, jaki znamy z siłowni czy zajęć w fitness klubie. Jeżeli poród przebieg bez komplikacji, lekarz wyrazi zgodę, możemy, a nawet powinniśmy wprowadzić pierwsze aktywności już po kilku godzinach. Na początek wystarczą krążenia stopami czy ćwiczenia oddechowe. Na te bardziej zaawansowane ćwiczenia przyjdzie jeszcze czas. Jednak warto wiedzieć, że kobieta zazwyczaj szybciej wraca do formy, jeśli szybko zaczyna się ruszać. Dlatego kobietom po cesarskim cięciu zaleca się obecnie wstanie z łóżku już po sześciu-ośmiu godzinach po zabiegu. Już wstanie z łóżka, kiedy rana boli, nogi odmawiają posłuszeństwa jest niezłym ćwiczeniem!
Zobacz: Sara Boruc zrezygnowała z porodu w szpitalu. Piosenkarka rodziła w domu [WIDEO]
W pierwszy tygodniach po porodzie, w trakcie połogu, aktywność fizyczna powinna być ograniczona do minimum. Dźwiganie maluszka, spacer z wózkiem do maksimum naszych możliwości. Warto jednak od samego początku wdrażać wspomniane ćwiczenia oddechowe, delikatne ćwiczenia mięśni dna miednicy i uelastycznianie rany, w przypadku kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie.
Zobacz: Ćwiczenia oddechowe - rodzaje i zalety. Jak je wykonywać?
- W leżeniu na łóżku wyciągnij całe ciało maksymalnie. Wyciągnij palce stóp. Zacznij delikatnie je zginać. Po chwili możesz zacząć krążenia stóp. Nie odrywaj nóg od podłoża.
- Leż cały czas na plecach. Zegnij kolana. Napnij mięśnie. Spróbuj delikatnie opuścić jedną nogę. Wróć do zgiętych kolan. Rozluźnij i połóż drugą nogę.
- Kobiety po cesarskim cięciu mogą masować ranę. To uelastyczni ją i sprawi, że będzie się szybciej goić. Delikatnie opuszkami palców rozcieraj ranę na boki.
Zobacz: Ćwiczenia w ciąży - jaki trening jest bezpieczny?
Kiedy minie czwarty, szósty tydzień – to zależy od twojego organizmu, wyznacznikiem może być ustąpienie krwawienia z dróg rodnych – zgłoś się do lekarza ginekologa na kontrolę. Podczas badania zapytaj, czy możesz już wrócić do spokojnej aktywności fizycznej. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, możesz wybrać się na pierwszy trening. Na początek polecamy delikatne aktywności. Świetnym rozwiązaniem będzie pływanie, pilates czy joga. Jeśli wybierasz się na zajęcia w klubie fitness, koniecznie powiedz instruktorowi, że niedawno urodziłaś dziecko. Sprawdzi on mięśnie brzucha i oceni, czy twój mięsień prosty nie rozszedł się. To bardzo częsty problem po porodzie. Wyklucza to wykonywanie niektórych ćwiczeń – na przykład brzuszków. Jeśli chcesz ćwiczyć samodzielnie, warto wybrać się do fizjoterapeuty, który także może ocenić stan mięśni brzucha.