Trening w domu z dzieckiem. Zestaw ćwiczeń dla młodych mam

Każda świeżo upieczona mama doskonale zna ten problem - nie ma czasu absolutnie na nic. Cały czas poświęca małemu dziecku. Jak więc znaleźć go na ćwiczenie? W sytuacji, gdy brakuje go nawet na prysznic? Rozwiązaniem są ćwiczenia z dzieckiem! Może je wykonywać nawet sześć tygodni po porodzie. Od czego zacząć?

W pierwszych miesiącach życia dziecka życie rodziców kręci się wyłącznie wokół jego potrzeb. Szczególnie młode mamy zapominają o sobie, o swoich zainteresowaniach. A to niestety niezdrowe podejście. Kobieta powinna znaleźć choć odrobinę czasu dla siebie. Może być to chwila wytchnienia z książką, wyjście do kina czy na spotkanie z przyjaciółkami. Inni docenią wyjście na fitness czy na rower. Kiedy nie mamy takiej możliwości, a marzy nam się szybki powrót do formy, jest jeszcze jedno wyjście. Ćwiczenia z maluchem! To naprawdę nie jest takie trudne. Wystarczy chcieć i nie zniechęcać się nawet przy początkowych problemach.

Trening z dzieckiem w fitness klubie

Oczywiście najlepiej ćwiczyć w towarzystwie. Dzięki temu mamy większą motywację i zawsze można umilić sobie trening krótką rozmową. Dlatego jeśli w okolicy twojego miejsca zamieszkania mieści się jakiś klub fitness, dokładnie przestudiuj jego ofertę. Może okazać się, że w grafiku znajdziesz specjalne zajęcia dla mam z dziećmi. To coraz popularniejsze.

Podczas takich zajęć instruktorka przeprowadzi was – ciebie i dziecko – krok po kroku przez trudy treningu z dzieckiem. Maluch może leżeć obok ciebie na macie, spać w wózku, a kiedy jest starszy, bawić się z innymi dziećmi.

Trening w domu z dzieckiem – od czego zacząć?

A jeśli nie masz możliwości wyjścia z dzieckiem na trening do pobliskiego klubu fitness, spróbuj ćwiczyć z nim sama! Nie tylko szybciej wrócisz do formy, lecz także trening urozmaici wasz dzień i stanie się dla dziecka niezłą przygodą.

Na początek bardzo ostrożnie podejdź do ćwiczeń. Pamiętaj, że ćwiczyć możesz dopiero po połogu, czyli około sześciu tygodniach od porodu – czy to naturalnego, czy zakończonego cesarskim cięciem. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę lub swoim ginekologiem. Tylko lekarz może ocenić stan twojego zdrowia i wydać ostateczną zgodę na powrót do ćwiczeń. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, które nie rodziły naturalnie. Szwy po cesarskim cięciu mogą przecież rozejść się pod wpływem niekorzystnego nacisku czy napięcia. Wsłuchaj się w swoje ciało i świadomie podejdź do treningu. Dla niektórych kobiet ćwiczenia cztery tygodnie po porodzie nie będą stanowiły większego problemu, inne nie będą wyobrażały sobie treningu nawet cztery miesiące po porodzie. To wszystko bardzo indywidualna kwestia naszego organizmu.

Nigdy nie rób nic na siłę, nie przetrenuj się. Zanim zaczniesz intensywny trening, musisz wrócić do formy. Zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Początkowo skup się na ćwiczeniach krążeniowych, oddechowych (te możesz wykonywać nawet kilka dni po porodzie!), łagodnym rozciąganiu czy pobudzaniu poszczególnych partii mięśni.

Zdecydowanie powinnaś ograniczyć trening lub w ogóle się z nim wstrzymać, gdy masz problem z mięśniami dna miednicy i mięśniem prostym brzucha. Te dolegliwości oceni ginekolog, fizjoterapeuta lub lekarz pierwszego kontaktu.  

Zestaw ćwiczeń dla młodych mam z dzieckiem poniżej roku

Zawsze zaczynaj każdy trening od rozgrzewki. Kończ trening stretchingiem. Pamiętaj, aby zaczynać od pozycji najwyższych – czyli w staniu – do pozycji niższych – na przykład w przysiadzie czy siedzeniu – aż do ćwiczeń najniższych – tych w leżeniu. Wykonaj trzy serie ćwiczeń, najlepiej po piętnaście powtórzeń. Gdy pracuje jedna strona ciała, wykonaj piętnaście powtórzeń na każdą ze stron. Poniżej przedstawimy trzy ćwiczenia dla młodych mam z dzieckiem poniżej roku. Ten zestaw ćwiczeń dla mam jest idealny na początek!

Odwodzenie nogi  w staniu na jednej nodze. Stań wyprostowana. Na rękach możesz trzymać dziecko. Lekko ugnij kolana i podnieś jedną nogę do góry. Delikatnie, wraz z wydechem zacznij odwodzić nogę w powietrzu do boku. Nie przechylaj się na boki. Ciało utrzymuj w jednej linii. Wróć wraz z wdechem. Powtórz na drugą nogę.

Przysiad otwarty. Stań szeroko, trzymaj stopy ustawione na zewnątrz. Napnij brzuch, utrzymuj proste plecy. Dziecko trzymaj przed sobą, plecami opartymi o twój brzuch. Wraz z wdechem zejdź pośladkami do dołu. Wraz z wydechem wróć do góry. Cały czas napinaj pośladki.

Nożyce poziome. Połóż się na macie. Dziecko trzymaj nad głową lub posadź je na brzuchu. Może też leżeć obok ciebie na macie. Zacznij na przemiennie machać wyprostowanymi i uniesionymi nad matę nogami. Policz do 10-15 i rozluźnij nogi. Powtórz.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.