Trening w II trymestrze ciąży. Przeciwwskazania do aktywności fizycznej, jakie ćwiczenia można wykonywać?

Ćwiczenia w ciąży - podkreślmy, w każdym etapie ciąży - są bardzo ważnym elementem przygotowania się do przyjścia na świat nowego człowieka. O trening - oczywiście lekki i niezbyt męczący - powinna zadbać każda kobieta. Jak ćwiczyć, kiedy dziecko robi się coraz większe? Oto trening w II trymestrze ciąży.

Trening w II trymestrze ciąży

Drugi trymestr, czyli czwarty, piąty i szósty miesiąc ciąży, to okres, kiedy kobiety czują się najlepiej. Mijają albo przynajmniej powinny minąć mdłości, wymioty czy senność, które towarzyszą nam podczas pierwszego trymestru. Z drugiej strony jednak brzuszek robi się coraz większy i wyraźnie zaczyna zmieniać postawę kobiety. To idealny moment na ćwiczenia. Pomogą przetrwać dolegliwości drugiego trymestru i wzmocnią mięśnie.

Trening w II trymestrze ciąży – zalety

A jednak ćwiczenia w ciąży są bardzo często odradzane – czasami przez nadgorliwych lekarzy, częściej przez przyszłe babcie, które w trosce o wnuka chciałyby, aby kobieta przy nadziei tylko leżała i odpoczywała. Na szczęście coraz częściej od tego podejścia się odchodzi. I w myśl przysłowia „ciąża to nie choroba” kobiety ćwiczą i prowadzą aktywny tryb życia. Oczywiście w miarę swoich możliwości.

Liczne badania potwierdziły, że ćwiczenia w ciąży – czy to trening w I, czy w II, czy w III trymetrze – ma tylko pozytywny wpływ na przebieg ciąży, samopoczucie kobiety. Lista korzyści, które płyną z treningu w II trymestrze ciąży jest naprawdę bardzo długa. Przede wszystkim należy wspomnieć o przygotowaniu mięśni dna miednicy. To dzięki nim kobiety podczas porodu mogą mniej cierpieć, a samo wyjście nowego człowieka na świat przebiega sprawniej. Dodatkowo uczą prawidłowego oddechu. A to bardzo ważny element porodu, który pomaga w najtrudniejszych etapach porodu.

Niewiele osób wie, że trening w II trymestrze ciąży przekłada się także na lepsze krążenie. A kiedy w krwioobiegu krąży więcej tlenu, lepsze jest oczywiście dotlenienie całego organizmu matki, a w konsekwencji zapewnia to prawidłowy rozwój płodu.

Trening w II trymestrze ciąży zapewnia także zwiększenie ruchomości stawów, choćby biodrowych i kręgosłupa, zmniejszenie ryzyka cukrzycy po ciąży, powala na lepsze monitorowanie wagi i minimalizuje bóle kręgosłupa związane ze zmianą postawy przyszłej mamy.

Wiele kobiet chwali sobie także to, że aktywność fizyczna przez całą ciążę wpłynęła na szybszy powrót do formy po porodzie. Mówią o skrócenie połogu i szybciej cofających się zmian ciążowych.

Trening w I trymestrze ciąży - przeciwskazania

Koniecznie udaj się do lekarza, aby dowiedzieć się, czy masz przeciwskazania do ćwiczeń w II trymestrze ciąży. Przeciwskazaniem do treningów w II trymetrze są podobne do tych w I trymestrze. Sport nie jest dla kobiet, które borykają się z niewydolnością cieśniowo-szyjkową, cukrzycą, nadciśnieniem, anemią, chorobami płuc i serca lub ich wcześniejsze porody skończyły się przedwcześnie.

Trening w II trymestrze ciąży – podstawowe wytyczne

Ćwiczenia w II trymestrze ciąży oczywiście nie mogą być zbyt intensywne. Zapomnij o tabacie, boksie czy grze w squasha. Zrezygnuj także ze wszystkich ćwiczeń, które zakładają leżenie przodem . Trening w II trymestrze ciąży powinien opierać się na ćwiczeniach siedzących. Dzięki nim najlepiej wyćwiczysz oddech przeponą. Zdecydowanie także nie ćwicz mięśni brzucha.

Warto natomiast ćwiczyć w klęku podpartym oraz w pozycji leżącej i półleżącej. Te pozycje umożliwią rozluźnienie ciała i kojącą wpłyną na kręgosłup.

Trening wykonuj powoli, ale dokładnie. Skoreluj ćwiczenia z oddechem. Dbaj o kręgosłup i prawidłową postawę. Wybieraj aktywności, które przede wszystkim zwiększą elastyczność i wzmocnią mięśnie.

Ćwiczenia powtarzaj od trzech do pięciu razu. Wykonuj po dwie serie ćwiczeń.

Trening w II trymestrze ciąży – przykłady ćwiczeń

Przenoszenie ramion w siadzie. Siądź w siadzie rozkrocznym na krześle (a jeszcze lepiej na piłce). Przenoś ramiona przodem w górę (wtedy bierz wdech) i opuszczaj bokiem (zrób wydech).

Skłony tułowia na piłce. Usiądź wygodnie na dużej piłce. Podnieś lewą rękę do góry i wykonaj skłon w prawą stronę. Zatrzymaj pozycję. Powtórz na drugą stronę. Wdech towarzyszy pozycji wyprostowanej, wydech zrób podczas skłonu.

Masaż śródstopia. Usiądź na krześle. Załóż prawą stopę na lewe kolano. Złap dwiema rękami stopę – kciuki trzymają podeszwę, palce uciskają grzbiet stopy. Zrób masaż stopy, uciskaj mięśnie, rozmasuj pietę.

Podnoszenie ciężarków. Siądź w siadzie rozkrocznym na piłce. Weź do ręki najlżejsze hantle lub butelki z wodą mineralną o pojemności 0,5 l. Podnoś hantle do góry. Zatrzymaj je nad głową, delikatnie opuść w dół.

Więcej o:
Copyright © Agora SA