Okulary do pływania. Jakie okulary pływackie wybrać?
Zarówno chlorowana, basenowa woda, mętne akweny śródlądowe, jaki słona woda morska mogą powodować podrażnienia oczu. W najlepszym wypadku oczy będą zaczerwienione, zmęczone i obolałe, w najgorszym możemy nabawić się infekcji, takiej jak np. zapalenie spojówek. By tego uniknąć, warto kupić okulary pływackie.
Okulary pływackie – rodzaje
Okularki do pływania dzielimy według kryterium konstrukcyjnego. Możemy kupić okulary pływackie miękkie, półtwarde i twarde (szwedki), a także maski, które jednak nadają się bardziej do snorkelingu niż do pływania.
Okulary pływackie – miękkie
Okulary miękkie mają gumową lub silikonową obwódkę, która pozwala „przyssać” je do twarzy. To najpopularniejszy rodzaj okularów, odpowiedni dla osób pływających rekreacyjnie, od czasu do czasu.
Okulary pływackie – półtwarde
Okulary półtwarde, zwane czasem półprofesjonalnymi, są mniej elastyczne i wiotkie, nadal jednak przywierają do twarzy.
Okulary pływackie – twarde
Twarde okularki pływackie, nazywanie również „szwedkami” to najczęstszy wybór profesjonalistów. Nie przysysają się do twarzy, ale bardzo mocno osadzają w oczodole, co sprawia, że woda nie przedostaje się do środka w trakcie pływania. Muszą być bardzo precyzyjnie dopasowane, dlatego zestaw składa się z dwóch osobnych okularów i sznurków, które je spinają. Wszystkie można regulować w zależności od potrzeb. Zaletą takich okularów jest szeroki kąt widzenia, a wadą to, że ich noszenie jest o wiele mocniej odczuwalne dla pływaka niż noszenie okularów z miękką obwódką.
Okulary pływackie – jak wybrać
Jakie okulary do pływania wybrać? Zastanów się, jak często będziesz z nich korzystać. Jeśli jesteś osobą początkującą, wystarczą ci okulary miękkie, jeżeli pływasz regularnie, możesz spróbować bardziej zaawansowanego sprzętu.
Niezależnie od tego, jaki typ okularów wybierzesz, musisz zrobić to osobiście – okulary pływackie dobiera się do kształtu i wielkości głowy, rozstawu oczu, itd.
Okulary miękkie i półtwarde podczas przymierzania w sklepie „przyssij” do twarzy. Jeżeli po kilku sekundach samoczynnie się nie poluzują, jest szansa, że przetrwają również na basenie.
Niestety bardzo trudno dobrać „na sucho” sprzęt, którego będziemy używać w wodzie, dlatego trzeba liczyć się z tym, że zanim wybierzemy idealną parę, czeka nas wypróbowanie kilku, które nie spełnią naszych oczekiwań.
Okulary pływackie – dla dzieci
Okularki do pływania przeznaczone dla najmłodszych są nie tylko mniejsze niż sprzęt dla dorosłych, mają tez kształt adekwatny do anatomii dziecięcej głowy. Dlatego jeśli wysyłasz pociechę na basen, dobrze jest kupić jej okulary na własność – nie wystarczy bowiem maksymalnie ściągnąć gumek przy okularach dla dorosłych, by były one odpowiednie dla dziecka. Takie okulary nie będą się dobrze trzymać głowy, a nadmiar gumek z tyłu głowy nie tylko spowoduje dyskomfort, lecz także może spowodować zaczepienie się o linę torową.
-
Ewa Szabatin na zdjęciach z cyklu Instagram kontra rzeczywistość. "To samo ciało, inne ustawienie"
-
Brak ci energii z rana? Anna Lewandowska poleca kawę z zaskakującym składnikiem
-
Co Rebel Wilson je w ciągu dnia? Tak wygląda dietetyczny jadłospis aktorki. "Wcześniej jadłam 3000 kalorii dziennie"
-
Dwie pożywne sałatki od Ani Starmach na dobre rozpoczęcie dnia. "Za oknem jakoś szaro, dlatego do kuchni wprowadzam kolory"
-
Trening z hantlami. Jak ćwiczyć, aby zgubić zbędne kilogramy i zwiększyć masę mięśniową?
- Roziąganie, cardio i trening siłowy w jednym? Dzięki jodze w wersji HIIT jest to możliwe
- Martwy ciąg na jednej nodze to doskonałe ćwiczenie dla wszystkich biegaczy. Wyjaśniamy dlaczego
- Dlaczego dieta bogata w żelazo jest tak ważna? Powody, dla których powinniśmy zwracać uwagę na ten pierwiastek
- Ewa Szabatin na zdjęciach z cyklu Instagram kontra rzeczywistość. "To samo ciało, inne ustawienie"
- Kazimierz Marcinkiewicz nie biega w smogu. Jak zła jakość powietrza wpływa na nasze zdrowie?