Poduszka sensomotoryczna. Wzmocnij mięśnie głębokie i zlikwiduj ból pleców

Siedzący tryb życia, brak czasu na ćwiczenia fizyczne, nieprawidłowa pozycja we śnie, kontuzje. Te czynniki mogą spowodować bóle mięśni i pleców. Nim podejmiesz kosztowną rehabilitację lub leczenie farmakologiczne, wypróbuj poduszkę sensomotoryczną.

Poduszka sensomotoryczna to popularny sprzęt rehabilitacyjny. Używają go fizjoterapeuci w profesjonalnych gabinetach, możesz jednak stosować go także samodzielnie w domu lub biurze. Ceny poduszek sensomotorycznych zaczynają się już od ok. 30 zł.

Poduszka sensomotoryczna – co to jest?

Poduszka sensomotoryczna, nazywana również dyskiem sensorycznym, dyskiem sensomotorycznym, beretem rehabilitacyjnym lub togu, to prosty sprzęt rehabilitacyjny. Poduszka sensomotoryczna to dmuchany dysk, po jednej stronie wykończony drobnymi wypustkami. Do zestawu dołączana jest często pompka, która pozwala kontrolować poziom nadmuchania poduszki. Nigdy nie powinna być wypełniona powietrzem do oporu – delikatne wypełnienie dysku powietrzem umożliwia balansowanie na nim. Prawidłowo napompowana poduszka przypomina dysk, nie piłkę.

Poduszka sensomotoryczna – jak używać?

Poduszka sensomotoryczna to akcesorium rehabilitacyjne, którego możemy użyć do siedzenia, ćwiczeń równoważnych i wzmacniających, a także do masażu.

Poduszka sensomotoryczna – do siedzenia

Dysk sensoryczny idealnie sprawdzi się u osób, które spędzają dużo czasu przy komputerze i chcą poprawić postawę ciała. Połóż poduszkę sensomotoryczną na krześle i usiądź na niej. Poduszka wymusi balansowanie i prostowanie pleców – garbiąc się szybko z niej spadniesz. Siedzenie na poduszce pozwoli też rozluźnić lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

Poduszka sensomotoryczna – ćwiczenia

Na poduszce sensomotorycznej możemy wykonać wiele ćwiczeń, które znamy z lekcji WF lub zajęć w klubach fitness. Ćwiczenia wykonywane na dysku pozwalają jednocześnie trenować zmysł równowagi i mięśnie głębokie, które kształtują się pod wpływem balansowania. Pamiętaj, że ćwiczenia na dysku są przeznaczone dla osób, które znają technikę i prawidłowo wykonują wszystkie pozycji w wersji podstawowej, na twardym podłożu.

Poduszka sensomotoryczna – przysiad

Przykładowym ćwiczeniem, które możemy wykonać na poduszce sensomotorycznej jest przysiad. Wejdź ostrożnie na poduszkę. Złap równowagę. Stopy mniej więcej na szerokość bioder, plecy proste. Powoli wykonaj przysiad, napinając mięśnie brzucha i pośladków. Jeżeli masz kłopoty z utrzymaniem pozycji, wykonuj ćwiczenie przy ścianie lub poproś kogoś, by cię asekurował.

Poduszka sensomotoryczna – wykrok

Wykrok to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na wzmocnienie pośladków i ud. Dzięki balansowaniu na poduszce jest jeszcze bardziej skuteczne. Ustaw prawą nogę na poduszce, lewą zaś odstaw do tyłu. Stopy powinny być w jednej linii. Dłonie możesz położyć na biodrach. Powoli, napinając mięśnie nóg, pośladków i brzucha, ugnij kolana. Powtórz to 8-12 razy i zmień stronę.

Poduszka sensomotoryczna – masaż stóp

Walory relaksacyjne może mieć także wejście nagimi stopami na tę stronę poduszki, na której są kolce. W pierwszej chwili wrażenia mogą być niezbyt przyjemne, jednak kilka minut stąpania po wypustkach spowoduje efekt rozluźnienia i przyniesie ulgę bolącym stopom.

Poduszka sensomotoryczna – opinie

Opinie specjalistów i pacjentów na temat poduszki sensomotorycznej są pozytywne. Regularnie i prawidłowo stosowana pomoże zniwelować bóle pleców i napięcia mięśniowe. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi wizyty u specjalisty. Jeżeli obserwujesz jakiekolwiek niepokojące sygnały podczas korzystania z dysku sensorycznego, przerwij jego stosowanie i skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.