Od kilku lat sytuacja stołecznych rowerzystów systematycznie się poprawia. Powstaje coraz więcej infrastruktury rowerowej – ścieżek rowerowych, stojaków i stacji z narzędziami. Dzięki sieci rowerów miejskich nie musisz mieć nawet własnego jednośladu, by ruszyć na wycieczkę rowerową.
Drogi dla rowerów w Warszawie i okolicach wciąż powstają, więc dostępne mapy ścieżek rowerowych bardzo szybko się dezaktualizują. Dobrym narzędziem do opracowywania tras wycieczek rowerowych jest aplikacja mobilna Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Aplikacja nosi nazwę Szlaki Turystyczne Mazowsza i jest całkowicie darmowa. Znajdziemy na niej interaktywną mapę ze szlakami wytyczonymi przez PTTK. Możemy zaznaczyć na niej, jakiego rodzaju szlaki nas interesują – piesze, edukacyjne czy rowerowe. Aplikacja dostarczy nam wiarygodnych informacji o długości trasy i dostępnych na niej atrakcjach turystycznych.
Najbardziej popularne ścieżki rowerowe w Warszawie to trasy wzdłuż Wisły. Po stronie centrum możemy pojechać eleganckim, wybetonowanym traktem, wzdłuż którego bez trudu znajdziemy miejsce, w którym można się posilić lub napić czegoś zimnego. Warto przy tej okazji przypomnieć, że jazda na rowerze w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) i w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest zakazana i zagrożona mandatem.
Jadąc wzdłuż Wisły na południe Warszawy, możemy dostać się aż do Góry Kalwarii i Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. To wyprawa dla wprawionych cyklistów – w zależności od tego, z którego punktu zaczniemy, droga w jedną stronę to ok. 40 km. Zamek jest jednak wartym uwagi obiektem historycznym, a odwiedzając go na rowerze, możemy kupić bilety ulgowe nawet, jeśli dawno już wyrośliśmy ze zniżek studenckich.
Trasa wzdłuż Wisły po stronie praskiej jest znacznie dziksza niż na Bulwarach Wiślanych. Jedziemy po drogach gruntowych, wśród drzew, z możliwością przystanków na nadwiślańskich plażach. Kierując się na północ, możemy dojechać wzdłuż rzeki aż do Nowego Dworu Mazowieckiego. Trasa ma ok. 35 km. Po drodze zobaczymy kładkę nad Kanałem Żerańskim, Pałac w Jabłonnej czy rezerwat przyrody Ławice Kiełpińskie. Z Nowego Dworu możemy wrócić wygodnie pociągiem Kolei Mazowieckich. Większość składów przystosowana jest do wygodnego przewozu rowerów.
Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc turystyczno-wypoczynkowych w okolicach Warszawy jest Jezioro Zegrzyńskie. W pogodne letnie dni korek na drodze do Zegrza jest ciągnie się od rogatek Warszawy, dlatego doskonałym pomysłem jest wycieczka rowerowa. W okolicach ul. Marywilskiej zaczyna się szlak rowerowy nad Kanałem Żerańskim. Droga nie jest idealna ze względu na trwające prace budowlane, jest jednak przyjemna i przejezdna. Po odpoczynku na plaży w Zegrzu lub innej miejscowości nad Jeziorem Zegrzyńskim można wrócić do miasta przez Lasy Chotomowskie. Z wycieczki zadowoleni będą zwłaszcza zwolennicy kolarstwa terenowego, bo w Lasach Chotomowskich wytyczone są trasy MTB.