Snorkeling. Podziwiaj podwodny świat bez ryzyka i kosztów

Nurkowanie to fascynujący sport. Jest jednak stosunkowo drogi, wymaga specjalistycznego przeszkolenia i dużej ilości ciężkiego, kosztownego sprzętu. Sprawdź snorkeling - tańszą i łatwiejsza alternatywę dla nurkowania.

Snorkeling jest popularny wśród turystów, zwłaszcza wybierających się do Egiptu, Turcji, Chorwacji i nad Morze Śródziemne. To nie trening pływacki, ale raczej zabawa w wodzie. Jak zacząć ze snorklingiem? Jakiego sprzętu potrzebujesz do snurkowania?

Snorkeling – co to jest?

Snorkeling, nazywany przez niektórych snurkowaniem, to najpopularniejsza, turystyczna forma obserwowania życia pod wodą. Niepotrzebne są do niej szczególne umiejętności, ani nurkowe, ani nawet pływackie. Osoba uprawiająca snorkeling pływa na brzuchu po powierzchni wody i obserwuje to, co dzieje się pod nią. Do skurkowania potrzebny jest podstawowy zestaw akcesoriów, tzw. sprzęt ABC – fajka, maska i płetwy. To właśnie fajce (ang. snorkel) snorkeling zawdzięcza nazwę.

Nie należy mylić snorkelingu z nurkowaniem swobodnym (free diving), które jest znacznie bardziej zaawansowaną formą i wymaga wypracowania zestawu pewnych umiejętności.

Snorkeling – maska

Maska do snorkelingu do podstawowy element wyposażenia. Ludzkie oko nie jest bowiem przystosowane do widzenia podwodnego i jeśli spróbujemy otwierać nieuzbrojone oczy pod wodą, zwłaszcza w słonym akwenie, nie tylko niczego nie obejrzymy, lecz także nabawimy się uciążliwych podrażnień. Jaka maska do snurkowania będzie więc odpowiednia?

Maska składa się z szybki, gumowej osłony na nos i paska do umocowania maski na twarzy. Dawniej szybki były produkowane z hartowanego szkła, obecnie do tego celu wykorzystuje się głównie poliwęglan. Szybka może być jednolita lub dzielona, bardziej przypominająca okulary. Bardziej popularne są maski z szybką jednolitą, która daje snurkowi szersze pole widzenia.

Dobra i właściwie założona maska powinna przylegać do twarzy tak, by nie przedostawała się przez nią woda. Warto poświęcić chwilę na dopasowanie maski w sklepie – dociskanie paskami zbyt luźnej maski nie jest najlepszym pomysłem. W trakcie snurkowania ucisk popsuje nam całą zabawę.

Ceny masek wahają się od 40 do kilkuset złotych.

Snorkeling – fajka

Fajka to plastikowa rurka, dzięki której możemy uniknąć częstego wynurzania się celem zaczerpnięcia świeżego powietrza. Istnieją różne modele fajek. Warto rozważyć model z tzw. ustnikiem fizjologicznym, dzięki któremu nie męczymy się podczas oddychania i możemy zachować wysoki komfort snorkelingu.

Snorkeling – płetwy do snurkowania

Istotnym elementem wyposażenia są także płetwy. Dzięki nim możemy pływać szybciej, łatwiej tez utrzymać odpowiednią do obserwacji pozycje na powierzchni wody. W miejscach atrakcyjnych dla amatorów snorklingu dno jest najczęściej twarde, pełne ostrych kamieni i nieprzyjazne naszym stopom. Dlatego jeśli nie chcesz korzystać z płetw, wyposaż się przynajmniej w specjalne burty przeznaczone do stąpania po kamienistym dnie.

Snorkeling – uważaj na poparzenia

Podczas snurkowania jesteśmy narażeni na niekorzystne oddziaływanie promieni słonecznych. Zanim zaczniesz, dokładnie posmaruj plecy, barki, kark i pośladki wodoodpornym kremem z filtrem UV, a najlepiej zaopatrz się w strój, który zakryje newralgiczne miejsca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.