Wkurza cię to, że nie wiesz, o czym dyskutują twoi koledzy? Nie rozumiesz, co spowodowało irytację twojego partnera? Piłka nożna dawno przestała być domeną facetów. Gdy zrozumiesz jej reguły, łatwo wciągniesz się w rozgrywki i przekonasz się, jak fascynującą dyscypliną jest piłka nożna. Zdasz sobie wtedy sprawę, dlaczego tak bardzo emocjonuje ona tłumy kibiców, pustosząc ulice podczas mistrzostw. Dowiedz się, co to jest spalony i nigdy więcej nie daj się zagiąć fanom futbolu.
Spalony, nazywany również ofsajdem (od angielskiego offside), to termin z zakresu piłki nożnej. Z niewiadomych przyczyn uważa się często, że spalony do zjawisko, którego definicja dla dziewczyn jest wyjątkowo trudna do pojęcia. Tymczasem spalony to nic skomplikowanego
Pozycją spaloną nazywamy w piłce nożnej taką sytuację, gdy w czasie podania zawodnik jednej drużyny znajdzie się na połowie boiska, która przypisana jest drużynie przeciwnej i jest bliżej końca boiska niż przedostatni piłkarz rywali.
Istnieje jedno istotne zastrzeżenie – by zaistniał spalony, ów zawodnik musi mieć wpływ na przebieg akcji.
Wobec tego w chwili przekazywania piłki gracz, który ma ją odebrać, powinien mieć przed sobą co najmniej dwóch zawodników drużyny rywali. Nie ma konieczności, by jednym z tych dwóch zawodników był bramkarz.
By sędzia ukarał zawodnika, który znalazł się w takim położeniu w chwili dotknięcia albo zagrania piłki przez kolegę z drużyny, musi on uznać, że ten zawodnik brał aktywny udział w grze.
Za aktywny udział w grze uważa się przyjęcie lub zagranie piłki, utrudnianie gry zawodnikowi drużyny przeciwnej lub innego rodzaju czerpanie korzyści z przebywania na omawianej pozycji.
Gdy sędzia uzna, że miał miejsce spalony, dyktuje rzut wolny pośredni dla konkurencyjnej drużyny. Rzut ów wykonywany jest z miejsca, w którym doszło do przewinienia. Spalony może więc potencjalnie zmienić przebieg gry i zadecydować o wyniku meczu. Właśnie dlatego budzi tak duże emocje wśród kibiców piłki nożnej.
Kwestia spalonego jest szczegółowo opisana w artykule 11. Przepisów gry w piłkę nożną. Przepisy te były jednak modyfikowane, dawniej bowiem trudniej było uniknąć spalonego. Do połowy lat dwudziestych ubiegłego wieku, żeby uniknąć spalonego, gracz drużyny atakującej musiał mieć przed sobą trzech piłkarzy drużyny, będącej w defensywie. Na początku lat dziewięćdziesiątych przepis zmieniono i obecnie piłkarz nie jest na pozycji spalonej, jeżeli znajduje się na równi z przedostatnim graczem drużyny rywali.
Istnieje również zjawisko pułapki ofsajdowej, w której zawodnicy drużyny broniącej celowo przemieszczają się tak, by pozostawić piłkarza drużyny atakującej na pozycji spalonej i uniemożliwić mu skuteczną akcję.