Booster testosteronu. Czy można naturalnie podnieść testosteron?

Boostery testosteronu to suplementy diety, które naturalnie i bezpiecznie mają podwyższyć poziom testosteronu, ułatwiając osiąganie dobrych wyników sportowych i budowanie sylwetki. Czy boostery testosteronu działają? Czy warto stosować boostery testosteronu?

Testosteron jest elementarnym męskim stereoidowym hormonem płciowym. To organiczny związek chemiczny z grupy androgenów. Ciało człowieka produkuje go głównie przez tzw. komórki Leydiga w jądrach, w mniejszych ilościach zaś przez korę nadnerczy, jajniki i łożysko. Testosteron to ważna substancja – wpływa na libido, kształtuje wtórne cechy płciowe, takie jak głos, zarost i budowa ciała. Dla osób trenujących największe znaczenie ma zaś fakt, że testosteron wpływa na siłę i wytrzymałość organizmu, pomaga też budować masę mięśniową. To m.in. dzięki większej zawartości testosteronu w organizmie mężczyźni odnoszą większe sukcesy sportowe niż kobiety.

Booster testosteronu – co to jest?

Ze względu na te właściwości testosteronu sportowcom zależy, by podnosić jego poziom w organizmie. Można zrobić to za pomocą zastrzyków domięśniowych, jednak to rozwiązanie w profesjonalnym sporcie jest niedozwolone. Poza tym podawanie egzogennego testosteronu to duża ingerencja w układ hormonalny. Powinno się odbywać – jeśli w ogóle – pod ścisłą kontrolą lekarza. W związku z tym, zainteresowanie osób, pragnących poprawić swoje rezultaty treningowe, wzbudzają naturalne boostery testosteronu.

Booster testosteronu – jak działa?

Słowo boost oznacza w języku angielskim „podnieść”, „wzmocnić” lub „podkręcić”. Booster testosteronu jest więc wzmacniaczem, który ma naturalnie podbić poziom tego hormonu.

Booster testosteronu – opinie

Niestety skuteczność boosterów testosteronu nie jest potwierdzona badaniami, a opinie ekspertów są raczej sceptyczne.

Jednym z najpopularniejszych suplementów jest buzdyganek ziemny, znany również jako tribullus terestris. Opinie o jego skuteczności biorą się najpewniej z tego, że stosujący ten suplement obserwują poprawę wydolności seksualnej i intuicyjnie kojarzą ją ze zwiększeniem poziomu testosteronu. Polepszenie jakości życia seksualnego jest jednak związane w tym wypadku z innymi czynnikami, a buzdyganek nie wpływa na ilość testosteronu w organizmie, nie pomoże więc w budowaniu formy sportowej. Wartych odnotowania wzrostów poziomu testosteronu nie odnotujemy też w wyniku zażywania suplementów produkowanych na bazie ekstraktów roślinnych.

Pamiętajmy, że organizm człowieka w naturalny sposób dąży do równowagi i wybicie jakiegokolwiek hormonu ponad normę nie jest w jego interesie.

Warto wiedzieć, że z poziomem testosteronu koreluje poziom witaminy D. Dlatego ważne jest przeciwdziałanie niedoborom tej witaminy i jej ewentualna suplementacja – zwłaszcza w okresie zimowym.

Booster testosteronu – skutki uboczne

Naturalne boostery testosteronu mają ograniczoną skuteczność, nie powinny więc nieść za sobą skutków ubocznych, o ile… rzeczywiście są naturalne. Jeżeli po okresie regularnego przyjmowania boostera testosteronu okaże się, że poziom hormonu rzeczywiście wzrósł, warto zastanowić się, czy suplementowaliśmy rzeczywiście naturalną substancję. Może się okazać, zwłaszcza jeśli suplement został zakupiony w niepewnym źródle, że zawiera on mocniejsze substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Należy pamiętać, że osoby, które decydują się na środki dopingujące (czego nie polecamy!), powinny to robić świadomie i pod kontrolą specjalisty, który będzie monitorował wyniki badań i zalecał odpowiednie środki osłonowe. Nieświadome przyjęcie nielegalnej substancji dopingującej może skutkować trudnymi do przewidzenia skutkami ubocznymi.

Więcej o:
Copyright © Agora SA