Jumping fitness. Ćwicz na trampolinie

Jumping fitness to propozycja dla osób, które na treningach mają ochotę spróbować czegoś nowego, a przy tym spalić mnóstwo kalorii i świetnie się bawić w rytm tanecznej muzyki. Czy ćwiczenia na trampolinie są bezpieczne? Jak zacząć przygodę z jumping fitness?

Trampoliny zyskują w ostatnich czasach na popularności. Możemy je znaleźć w dziecięcych bawialniach i na placach zabaw. Rodzice chętnie kupują trampoliny kilkulatkom, by zachęcić je do aktywności fizycznej i odciągnąć choć na chwilę od migoczących ekranów telefonów i laptopów. Jednak skoki na trampolinie to nie tylko zabawa dla dzieci. Dorośli dzięki ćwiczeniom na trampolinach mogą zachować zgrabną sylwetkę i imponująca kondycję fizyczną.

Jumping fitness – co to jest?

Zajęcia jumping fitness polegają na wykonywaniu podskoków i ćwiczeń na trampolinach. Mogą być one ułożone w proste układy choreograficzne i są wykonywane przy rytmicznej, tanecznej muzyce. Trampolina do fitnessu to nieco inny sprzęt niż trampoliny ogrodowe, które możesz kupić w większości sklepów sportowych. Trampolina fitness jest od nich nieco mniejsza i wyposażona w specjalny drążek, który ćwiczący może złapać i który pomocny jest przy niektórych ćwiczeniach. Ćwiczenia na trampolinie nie są nieskoordynowanymi radosnymi podskokami. Każdy trening z profesjonalnym instruktorem poprzedzony jest rozgrzewką i omówieniem techniki ćwiczeń. Trampolina fitness wymaga poruszania się na ugiętych kolanach i przy spięciu mięśni całego ciała. To pomaga uniknąć kontuzji i poprawia efektywność treningu.

Jumping fitness – efekty

Jakie efekty daje trampolina fitness? Popularyzatorzy ćwiczeń na trampolinach zachwalają, że godzina rytmicznych podskoków pozwala spalić nawet 1000 i więcej kalorii – trzykrotnie więcej niż spokojny trucht. Szybkie tempo ćwiczeń sprawia, że trening na trampolinie buduje kondycję i wydolność. Wykonywanie układu choreograficznego kształtuje koordynację, równowagę i pamięć ruchową. Ćwiczenia na trampolinie zaliczamy do aktywności typu aerobowego (kardio). Treningi aerobowe spalają kalorie, nie budują jednak masy mięśniowej. Możemy więc oczywiście delikatnie ujędrnić ciało, jednak by je wyrzeźbić, przydałoby się uzupełnić ćwiczenia na trampolinie treningiem siłowym.

Choć trampolina fitness wymusza bardzo intensywny wysiłek, ma on również elementy beztroskiej zabawy, dlatego po treningu możemy liczyć na poprawę nastroju i zastrzyk pozytywnej energii.

Jumping fitness – przeciwwskazania

Ćwiczenia na trampolinach nie są dobre dla wszystkich. Nie powinny się na nie decydować osoby cierpiące na choroby układu krążenia, nadciśnienie, kontuzje stawów skokowych i kolanowych, dyskopatię, choroby układu kostnego, problemy z równowagą i nietrzymaniem moczu. Trampoliny fitness nie są bezpieczne dla kobiet w ciąży i wracających do formy po porodzie.

Wśród fizjoterapeutów pojawiają się także obawy o bezpieczeństwo ćwiczeń na trampolinach, ponieważ mogą być one obciążające dla mięśni dna miednicy. Dlatego, jeśli zdecydujesz się rozpocząć treningi jumping fitness, wybierz renomowany klub i zajęcia z przeszkolonym instruktorem. Na pewno nie próbuj uprawiać jumping fitness na podwórku, korzystając z trampoliny swoich dzieci lub siostrzeńców – w ten sposób możesz doprowadzić do kontuzji i problemów zdrowotnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.