Gimnastyka. Dobroczynne działanie delikatnych ćwiczeń

Gimnastyka to termin, który może być rozumiany w różny sposób. O ile gimnastyka jako dyscyplina sportowa jest aktywnością kontuzjogenną i ryzykowną, to gimnastyka poranna i korekcyjna mogą nam przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

Gimnastyka to dyscyplina sportowa wymagająca od ćwiczących niewiarygodnej niemal elastyczności mięśni, siły i precyzji. Zawodnicy gimnastyki artystycznej zaskakują zwinnością i gracją, gimnastycy sportowi wykonują zapierające dech w piersiach akrobacje. Jednak w potocznym rozumieniu gimnastyka to po prostu lekkie ćwiczenia fizyczne, które możesz wykonać w domu.

Gimnastyka poranna

Gimnastyka poranna często jest uważana za podstawowy nawyk osób, którym zależy na zdrowym trybie życia. Wykonywali ją bohaterowie bajek dla dzieci – Bolek i Lolek, Reksio czy Miś Uszatek, o jej korzyściach część z nas mogła usłyszeć w szkole. Czy gimnastyka poranna rzeczywiście jest potrzebna? Z pewnością warto po przebudzeniu wykonać kilka ćwiczeń, by pobudzić krążenie krwi i podnieść nieco ciśnienie bez wlewania w siebie nawet filiżanki kawy.

Gimnastyka – ćwiczenia

Gimnastyka w domu, po wstaniu z łóżka, powinna obejmować delikatny rozruch. Zacznij od szybkiego marszu, krążenia ramionami i ósemek biodrami. Nie wykonuj gwałtownych skłonów i szybkiego podnoszenia się do pozycji pionowej – może to spowodować zawroty głowy. Nie próbuj też skakać, bo „zastany” po nocy organizm nie zareaguje na to dobrze. Kiedy poczujesz, że krew krąży szybciej i ciało staje się rozbudzone, możesz wykonać kilka przysiadów, pompek, czy podstawowych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Gimnastyka poranna powinna też obowiązkowo zawierać ćwiczenia rozciągające. Jeżeli zechcesz wykonać rano kompletny trening, pamiętaj o wcześniejszym zjedzeniu lekkiego posiłku i przeprowadzeniu gruntownej rozgrzewki. O poranku nasze ciało jest bowiem o wiele bardziej podatne na wszelkie kontuzje.

Gimnastyka korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna, nazywana popularnie „korektywą” to ćwiczenia, redukujące wady postawy i skrzywienia kręgosłupa. Ćwiczenia korekcyjne są polecane szczególnie dzieciom i młodzieży – nie na darmo gimnastyka korekcyjna to zajęcia, na które możesz zapisać dziecko niemal w każdym przedszkolu. Jednak gimnastyka korekcyjna nie jest przeznaczona jedynie dla najmłodszych. U osób dorosłych, u których rozwój układu kostnego jest już zakończony, nie można raczej liczyć na znaczne skorygowanie wad postawy. Warto jednak wykonywać ćwiczenia korekcyjne, by skrzywienia się nie pogłębiały. Gimnastyka korekcyjna pomoże zlikwidować ból pleców, zniwelować skutki siedzącego trybu życia i poprawić postawę ciała. Ćwiczenia z elementami gimnastyki korekcyjnej możesz znaleźć w klubach fitness na zajęciach typu „zdrowy kręgosłup”.

Gimnastyka w domu

Czy gimnastyka w domu ma sens? Jeśli tylko potrafisz się do niej regularnie zmobilizować – jak najbardziej. Jeszcze kilka lat temu, przed erą YouTube, o wiele trudniej było efektywnie i bezpiecznie ćwiczyć w domu. Teraz, gdy możesz obserwować instruktora na ekranie, nic nie stoi na przeszkodzie, by gimnastykować się samodzielnie. Zabierając się za ćwiczenia w domu, dobrze przygotować sobie miejsce przed lustrem, by móc samodzielnie kontrolować technikę wykonywanych ćwiczeń. Warto też, w miarę możliwości, choć raz wybrać się na zajęcia do klubu fitness, by trener mógł na żywo skorygować twoje błędy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę, ćwicząc w domowym zaciszu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.