Sztuki walki trenowane są chętnie przez żołnierzy, policjantów, strażaków i przedstawicieli innych zawodów związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa. Jednak oprócz umiejętności samoobrony, sztuki walki uczą koncentracji, kształtują szybkość reakcji i poprawiają kondycję, dlatego mogą być atrakcyjne dla wszystkich osób zainteresowanych efektywnym treningiem.
Brazylijskie jiu jitsu to sztuka walki, wywodząca się z tradycyjnego japońskiego ju-jitsu, zapasów i judo. Charakterystyczne jest to, że w bjj nacisk położony jest na walkę w parterze, choć możliwe są również starcia w stójce i w zwarciu.
Podczas walki bjj zawodnik ściera się z jednym, z założenia nieuzbrojonym przeciwnikiem. Dąży się do przejęcia kontroli nad wrogiem, tak by zmusić go do poddania się lub doprowadzić do utraty przytomności.
Dwie podstawowe formy starć w brazylijskim jiu jitsu to walka w komonie (gi) i bez niego (no gi, submission fighting).
Chwyty bjj to dźwignie, duszenia i inne metody unieruchamiania rywala. W bjj nie ma uderzeń, a walka w zwarciu ma uniemożliwić ich stosowanie również przeciwnikowi.
Brazylijskie jiu-jitsu może przyciągnąć osoby, które nie czują się dobrze w ceremonialnej, pełnej ukłonów i otoczki duchowej praktyce wschodnich sztuk walki. Bjj odrzuca te elementy, podobnie jak ćwiczenia koncentracji i inne mentalne aspekty walki. Pojawiają się za to kwestie związane z kulturą Brazylii, np. naszywki z symbolami narodowymi tego kraju.
Brazylijskie jiu jitsu stało się popularne m.in. dzięki temu, że zauważono, że zawodnicy bjj świetnie radzą sobie podczas walk MMA (mieszanych sztuk walki). To sprawiło, że elementy brazylijskiego jiu jitsu weszły do treningów przedstawicieli innych dyscyplin.
Pasy, podobnie jak w innych sztukach walki, oznaczają poziom zaawansowania adepta bjj. Na samym początku przygody trenujący otrzymuje biały pas. Kolejne stopnie to pasy niebieski, purpurowy, brązowy i czarny – mistrzowski. Ich dokładny opis znajduje się na stronach internetowych najważniejszej federacji brazylijskiego jiu jitsu – IBJJF.
Przyjęte jest, że o uzyskaniu kolejnego stopnia zaawansowania decyduje nauczyciel, doceniając postępy danego zawodnika.
By rozpocząć trening bjj, znajdź szkołę sztuk walki lub klub w swoim mieście i zapytaj o zajęcia dla osób początkujących. Reszty wskazówek udzieli ci ośrodek, w którym chcesz trenować. Podstawowe chwyty brazylijskiego jiu jitsu możesz łatwo znaleźć w Internecie, potraktuj je jednak informacyjnie, by zyskać wyobrażenie, czego możesz spodziewać się na treningu bjj. Sztuki walki to sporty kontaktowe i potencjalnie urazowe, niosą ze sobą ryzyko kontuzji – nie próbuj ich na własną rękę.