Joga ma w Polsce wielu zwolenników. Praktycy doceniają duchowe i treningowe zalety tego systemu ćwiczeń. Przekonaj się, czy mają rację.
Powitanie słońca to jedno ze sztandarowych ćwiczeń jogi. Tradycyjnie nazywane jest suryą-namaskar i stanowi sekwencję kilku asan. Do wykonywania powitania słońca powinno się przystępować z pustym żołądkiem.
Powitanie słońca można robić w kilku wersjach, my pokażemy wariant dla początkujących. Dowiedz się, jak wykonać powitanie słońca krok po kroku.
Stań z przodu maty w pozycji tadasana. Złącz stopy i rotuj uda do wewnątrz. Biodra są zwarte. Oddal delikatnie ramiona od tułowia i barki od uszu. Napnij palce rąk, a czubek głowy skieruj do góry. Poczuj, że stoisz na całych stopach. Z tej pozycji weź wdech i unieś ręce nad głowę. Z wydechem zrób skłon w dół i dotknij rękami podłoża – to uttanasana. Staraj się zbliżyć klatkę piersiową do ud. Podnieś lekko głowę i przejdź do psa z głową w dół. Zrób wydech. Wyciągnij się, wyciągnij biodra, rotuj uda do wewnątrz, staraj się piętami sięgać do maty. Palce dłoni są mocno rozłożone, całe dłonie przylegają do maty. Z wdechem przejdź do psa z głową w górę. Połóż uda na macie i zbliż klatkę piersiową do podłogi, wykonując coś w rodzaju pompki. Z wdechem znów przejdź do psa z głową w górę, z wydechem zaś do psa z głową w dół. Wstań i przejdź do skłonu – dłonie znajdują się przy stopach, głowa patrzy przed siebie. Plecy są proste. Z wydechem zaokrąglij je i znowu zbliż klatkę piersiową do ud. Wyprostuj się i przenieś ręce nad głowę, zrób wdech. Złóż ręce środkami dłoni do siebie, zrób wydech. Oto koniec sekwencji.
Pamiętaj, że kluczem do efektywnego wykonywania sekwencji jest dynamiczna zmiana pozycji.
W zamyśle powitanie słońca ma zapewnić ćwiczącemu poranny zastrzyk energii i sił witalnych. Nie ma jednak żadnego zakazu wykonywania tej sekwencji o innych porach dniach. Rób powitanie słońca, kiedy tylko znajdziesz chwilę i ciesz się zwiększeniem elastyczności i siły swojego ciała.
Powitanie słońca do sekwencja, która może przynieść masę korzyści, nie będzie jednak odpowiednia dla wszystkich osób. Nie powinny jej wykonywać kobiety w ciąży, ostrożni powinni być także pacjenci zmagający się z problemami z układem kostnym. Jeżeli cierpisz na tego typu dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem praktyki. Jeśli udasz się na zajęcia do szkoły jogi, poinformuj nauczyciela o wszystkich kłopotach zdrowotnych. Oceni on wówczas, które asany lepiej sobie podarować, a które możesz wykonywać, ale np. z modyfikacjami czy użyciem dodatkowego sprzętu. Użycie klocków czy pasów do jogi może zmienić poziom trudności ćwiczeń i poprawić bezpieczeństw ich wykonywania.