Test Coopera. Sprawdź, czy jesteś wystarczająco sprawny fizycznie

Wydaje ci się, że jesteś całkiem wysportowany? Chciałbyś wiedzieć, jak wypadasz na tle innych? Masz wątpliwości, czy mieścisz się w normie sprawności fizycznej dla osób w twojej kategorii wiekowej? Wykonaj test Coopera.

Test Coopera to jedna z najbardziej rozpowszechnionych prób wytrzymałościowych, szeroko wykorzystywana do badania możliwości fizycznych sportowców. Dowiedz się, na czym polega test Coopera.

Test Coopera – co to jest?

Test Coopera (czyt. Kupera) jest próbą wytrzymałościową. Opracował ją pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku pochodzący ze Stanów Zjednoczonych lekarz, Kenneth H. Cooper. Początkowo jego test miał służyć badaniu wydolności żołnierzy armii amerykańskiej. Dzisiaj z testu Coopera korzystają również zawodowi sportowcy, a także zwykli ludzie, którzy chcą przekonać się, czy ich kondycja fizyczna jest w normie.

Test Coopera – bieganie

Pierwotnie test Coopera oparty był na bieganiu i polegał on na przebiegnięciu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Później zaczęto wykonywać testy Coopera w innych dyscyplinach, tj. pływaniu i kolarstwie, bieganie jest jednak nadal najpopularniejszą – bo najprostszą – formą testu Coopera.

Test Coopera – jak się przygotować?

Przed testem Coopera wykonaj staranną rozgrzewkę całego ciała. Staraj się przystępować do testu, kiedy jesteś możliwie wypoczęty. Najlepiej nie zaczynać biegu od maksymalnego tempa – 12 minut ciągłego szybkiego biegu jest bowiem bardzo dużym wysiłkiem, zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie zajmują się sportem. Najlepiej przyspieszyć po 6 minucie biegu. Jeżeli w pewnym momencie okaże się, że nie możesz już biec, postaraj się nie zatrzymywać – spróbuj odpocząć w marszu. Po teście Coopera powinno się odczuwać duże zmęczenie całego ciała, wówczas jego wyniki najlepiej obrazują wydolność osoby, która poddała się próbie.

Próba biegowa powinna odbywać się na równej powierzchni, najlepiej na bezpiecznym dla stawów tartanie.

Test coopera – wyniki

Wyniki testu Coopera mogą pomóc zorientować się, czy nasza kondycja fizyczna jest na odpowiednim poziomie. Warto powtórzyć test po kilku miesiącach regularnych treningów i sprawdzić, czy osiągnęliśmy jakąś poprawę. Jak interpretować wyniki testu Coopera? Pomogą w tym opracowane przez specjalistów normy.

Test Coopera – normy

Normy w teście Coopera ujęte są w tabelach i podzielone na kategorie kobiet i mężczyzn, a także na grupy wiekowe.

Przykładowo w kategorii wiekowej 30-39 uznaje się, że dla kobiet bardzo dobry wynik to więcej niż 2500 metrów, dobry 2100-2500 metrów, przeciętny 1700-1999 metrów, zły 1400-1699, a bardzo zły mniej niż 1400 metrów.

W przypadku mężczyzn w tym samym wieku uznaje się, że powinni być w stanie przebiec średnio 200-300 metrów więcej. Tak więc bardzo dobrym wynikiem jest więcej niż 2700 metrów, dobrym 2300-2700 metrów, przeciętnym 1900-2299 metrów, złym 1500-1899 metrów, a bardzo złym 1500 metrów.

Wyniki testu Coopera dla zawodowych sportowców określa osobna tabela.

Więcej o: