Pies z głową w dół. Ulga dla kręgosłupa

Joga już dawno podbiła świat fitnessu. Ćwiczenia wywodzące się z indyjskiego systemu filozoficznego docenili nie tylko fascynaci orientalnej duchowości, lecz także amatorzy zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Pozycja psa z głową w dół to flagowa asana jogi.

Walorów wzmacniająco-rozciągających jogi nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Praktykowanie jogi poprawia elastyczność, koordynację i koncentrację, pozwala też skutecznie walczyć ze stresem. Ale co konkretnie daje nam pozycja psa, jedno z podstawowych ćwiczeń jogi?

Pies z głową w dół – jaka to pozycja?

Pozycja psa z głową w dół, nazywana profesjonalnie Adho Mukha Svanasaną, to jedna z najbardziej znanych pozycji w jodze.

Pies z głową w dół – przygotowanie

Efektywna i bezpieczna praktyka jogi powinna być wykonywana na czczo, po minimum dwugodzinnym poście. Ponadto, by wykonać psa z głową w dół, w miarę możliwości przygotuj matę, najlepiej przeznaczoną do praktykowania jogi, i ubierz się w ubrania niekrępujące ruchów.

Pies z głową w dół – pozycja psa krok po kroku

Ustaw się na macie na czworaka, w pozycji czterech punktów, w której kolana i dłonie są mocno przyciśnięte do maty. Palce środkowe dłoni powinny być skierowane w przód, a kciuki wyraźnie do wewnątrz. Delikatnie odciągając nadgarstki od maty, odstaw jedną nogę w tył, potem drugą. W tej pozycji zrób wdech i powoli z wydechem unieś biodra w górę. Jeżeli powstała odległość między dłońmi i stopami jest dla ciebie za długa, podejdź stopami nico w przód. Nie za mocno jednak – krok nie powinien być większy niż długość twojej stopy. Następnie ugnij nogi w kolanach, wyciągnij się kością ogonową mocno w górę. Zachowując wysoką pozycję kości ogonowej, zacznij prostować nogi w kolanach. Ściągnij pięty w dół, nie musisz jednak dotykać nimi podłoża. Jeżeli tyły twoich nóg nie są wystarczająco rozciągnięte, pięty mogą znajdować się nad matą. Ważne jest, by znaleźć pozycję, w której czujesz, że nogi się rozciągają. Nie przekraczaj jednak granicy bólu. Brzuch powinien być aktywny, przyklejony do kręgosłupa.

Postaraj się oddalić barki od uszu i wyciągnąć mocno głowę w kierunku dłoni. Staraj się przez cały czas odpychać dłońmi i stopami od maty, żeby jak najwyżej unieść kość ogonową. Trzymaj stabilne ramiona i lekko ugięte łokcie. Staraj się nie skupiać wzroku na żadnym konkretnym punkcie. Oddychaj głęboko i spokojnie.

Pies z głową w dół – korzyści

Pozycja psa z głową w dół wzmacnia barki, przynosi ulgę w bólu pleców, otwiera klatkę piersiową i rozciąga mięśnie, głównie tyły nóg. Możesz ją wykonywać jako część praktyki jogi, ale też jako samodzielne ćwiczenie rozciągające po zwykłym treningu, np. biegowym. Jeżeli masz w pracy takie możliwości, to możesz wykonywać pozycję psa w przerwach od siedzenia za biurkiem. Pomoże to unikną uciążliwego napięcia pleców po całym dniu przy komputerze.

Pies z głową w dół – przeciwwskazania

Pozycja psa z głową w dół jest korzystna dla większości ćwiczących. Od jej wykonywania powinny się jednak powstrzymać ludzie, którzy zmagają się z kontuzjami barków i nadgarstków.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.