Terminem "skręcona kostka" nazywamy popularnie skręcenie stawu skokowego. Dochodzi do niego wówczas, gdy wymusimy na stawie skokowym raptowny, nienaturalny dla niego ruch. Dzieję się tak, gdy wykrzywimy nogę na zewnątrz lub do środka – "źle staniemy", nieostrożnie wylądujemy po skoku, niefortunnie skrzyżujemy narty podczas zjazdu, czy też potkniemy się, spacerując w butach na wysokich obcasach.
Objawy skręcenia stawu skokowego
Jak wygląda skręcona kostka? Daje ona objawy o różnym nasileniu, w zależności od tego, jak poważny jest uraz.
- Skręcenie pierwszego stopnia nie jest powodem do zmartwień. Skręcona kostka boli i jest opuchnięta. Opuchlizna szybko jednak znika, a rekonwalescent jest w stanie poruszać się bez niczyjej pomocy.
- Gdy mamy do czynienia ze skręceniem drugiego stopnia, skręcona kostka daje poważniejsze objawy. Odczuwany ból jest trudniejszy do zniesienia. Pojawia się również większa i bardziej uporczywa opuchlizna. Kostka najczęściej musi zostać usztywniona na jakiś czas, wymaga też interwencji lekarskiej. Po wyleczeniu zalecana jest wizyta u fizjoterapeuty, który pomoże w przywróceniu pełnej mobilności stawu skokowego.
- Skręcenie najwyższego, trzeciego stopnia to poważny uraz stawu skokowego. Wiąże się z zupełnym przerwaniem torebki stawowej i więzadeł. W ten sposób skręcona kostka wymaga założenia najpierw gipsu, później zaś stabilizatora z usztywnieniem bocznym. W skręceniu trzeciego stopnia opuchlizna jest znaczna, a problemy z poruszaniem się sprawiają, że pacjent musi zaopatrzyć się w kule.
Skręcona kostka - jak długo trwa rehabilitacja?
Czas leczenia skręconej kostki zależy od tego, jak bardzo poważna jest kontuzja.
- Objawy skręcenia pierwszego stopnia powinny minąć po kilku dniach, jeżeli chory nie lekceważy urazu i oszczędza staw skokowy.
- Skręcenie drugiego stopnia to zwykle ok. 3 tygodnie rekonwalescencji w usztywnieniu i późniejsze unikanie nadwyrężania stawu skokowego.
- Natomiast skręcenie trzeciego stopnia to najczęściej unieruchomienie na 6 tygodni. Po tym okresie konieczne są jednak rehabilitacja i ostrożność w powrocie do normalnej aktywności fizycznej. Pamiętać muszą o tym zwłaszcza amatorzy biegania.
Należy też pamiętać, że skręcona kostka czasem ciągnie za sobą powikłania w postaci braku stabilności w stawie skokowym, który może zwiększyć ryzyko kolejnych urazów. Regularne ćwiczenia stabilizacyjne powinny pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Skręcona kostka - domowe sposoby na ulżenie w bólu
Domowe sposoby na ulżenie w bólu przy skręceniu kostki obejmują przede wszystkim smarowanie opuchlizny żelami przeciwbólowymi i chłodzącymi, a także zimne okłady. Można w tym celu wykorzystać lód albo mrożone warzywa z zamrażarki, wygodniejszy i mniej kłopotliwy w użyciu będzie jednak wielorazowy okład żelowy, dostępny w większości aptek. Kluczowe dla rekonwalescencji będzie także wstrzymanie się od uprawiania sportów nadwyrężających staw skokowy i czasowa rezygnacja z noszenia szpilek.