Skurcze mięśni występują, kiedy zmienia się długość i napięcie włókien mięśniowych. W zależności od natężenia skurczu może być to niemal nieodczuwalne lub bardzo bolesne. Jeśli skurcze łydek dopadną nas podczas pływania, mogą skończyć się groźnym wypadkiem.
Mięśnie kurczą się i rozkurczają dzięki impulsom elektrycznym, wysyłanym przez układ nerwowy. By przekazywanie tych bodźców przebiegało prawidłowo, konieczne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i odpowiednia zawartość minerałów: sodu, potasu i magnezu. Niedobory tych minerałów, a także wapnia, odwodnienie, zaburzenia hormonalne czy zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego są najczęstszymi przyczynami skurczów łydek.
Niedobory powodowane są źle zbilansowaną dietą, ale też przyjmowaniem napojów, wypłukujących cenne pierwiastki z organizmu. Zaliczamy do nich kawę, napoje energetyczne z kofeiną i alkohol. Ogranicz ich spożycie, by wyeliminować skurcze łydek.
Na skurcze łydek skarżą się często sportowcy. Przetrenowanie i urazy mechaniczne mogą przyczynić się do powstawania skurczów łydek, zwłaszcza jeśli dojdzie do nich w wysokiej temperaturze. Takie warunki sprzyjają odwodnieniu i utracie elektrolitów.
Skurcze mięśni łydek to także częsty problem kobiet w ciąży. W tym ważnym dla kobiety okresie zwiększone jest zapotrzebowanie na magnez, dlatego łatwo doprowadzić do jego niedoboru.
Do skurczów łydek przyczyniają się także siedzący tryb życia i duża ekspozycja na stres.
Skurcze łydek pojawiają się często w nocy, bo na ogół śpimy z ugiętymi nogami. Ta pozycja sprzyja skurczom. By temu zapobiegać, spróbuj przed położeniem się do łóżka wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, które rozluźnią nogi.
Jakie są domowe sposoby na skurcze nóg? Przede wszystkim zwiększ spożycie produktów bogatych w magnez i potas. To gorzka czekolada, banany, orzechy, fasola i kasza gryczana. Nie przesadzaj z piciem kawy, alkoholu i napojów energetycznych, nie żałuj sobie za to wody mineralnej. Powinno się spożywać około 2 litrów wody dziennie.
Kiedy już dopadną cię skurcze łydek, chwyć palce stopy i delikatnie pociągnij je do siebie. To rozciągnie mięsień i pozwoli zmniejszyć ból i napięcie. Gdy skurcz już ustąpi, rozmasuj łydkę. Pomoże również ciepły okład. Jeśli jednak domowe sposoby na skurcze nóg nie zadziałają, skonsultuj się z lekarzem. Być może specjalista zaleci dodatkową suplementację magnezu i potasu lub zdiagnozuje poważniejsze problemy ze zdrowiem.
Czasami skurcze łydek są symptomem poważniejszych chorób. To np. przewlekła niewydolność żylna, cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca. Jeżeli to właśnie któreś z tych chorób okaże się przyczyną skurczów mięśni łydek, to konieczne będzie leczenie pod opieką lekarza specjalisty.