Skurcze łydek. Czy istnieją domowe sposoby na skurcze nóg?

Skurcze łydek to dolegliwość, z którą zetknęła się większość z nas. Choć najczęściej nie jest ona niebezpieczna, bywa bolesna i uciążliwa, zwłaszcza gdy skurcze łydek przerywają nocny wypoczynek. Przeczytaj, co pomaga na skurcze łydek.

Skurcze mięśni występują, kiedy zmienia się długość i napięcie włókien mięśniowych. W zależności od natężenia skurczu może być to niemal nieodczuwalne lub bardzo bolesne. Jeśli skurcze łydek dopadną nas podczas pływania, mogą skończyć się groźnym wypadkiem.

Skurcze łydek – przyczyny

Mięśnie kurczą się i rozkurczają dzięki impulsom elektrycznym, wysyłanym przez układ nerwowy. By przekazywanie tych bodźców przebiegało prawidłowo, konieczne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i odpowiednia zawartość minerałów: sodu, potasu i magnezu. Niedobory tych minerałów, a także wapnia, odwodnienie, zaburzenia hormonalne czy zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego są najczęstszymi przyczynami skurczów łydek.

Niedobory powodowane są źle zbilansowaną dietą, ale też przyjmowaniem napojów, wypłukujących cenne pierwiastki z organizmu. Zaliczamy do nich kawę, napoje energetyczne z kofeiną i alkohol. Ogranicz ich spożycie, by wyeliminować skurcze łydek.

Na skurcze łydek skarżą się często sportowcy. Przetrenowanie i urazy mechaniczne mogą przyczynić się do powstawania skurczów łydek, zwłaszcza jeśli dojdzie do nich w wysokiej temperaturze. Takie warunki sprzyjają odwodnieniu i utracie elektrolitów.

Skurcze mięśni łydek to także częsty problem kobiet w ciąży. W tym ważnym dla kobiety okresie zwiększone jest zapotrzebowanie na magnez, dlatego łatwo doprowadzić do jego niedoboru.

Do skurczów łydek przyczyniają się także siedzący tryb życia i duża ekspozycja na stres.

Skurcze łydek w nocy

Skurcze łydek pojawiają się często w nocy, bo na ogół śpimy z ugiętymi nogami. Ta pozycja sprzyja skurczom. By temu zapobiegać, spróbuj przed położeniem się do łóżka wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, które rozluźnią nogi.

Skurcze łydek – domowe sposoby

Jakie są domowe sposoby na skurcze nóg? Przede wszystkim zwiększ spożycie produktów bogatych w magnez i potas. To gorzka czekolada, banany, orzechy, fasola i kasza gryczana. Nie przesadzaj z piciem kawy, alkoholu i napojów energetycznych, nie żałuj sobie za to wody mineralnej. Powinno się spożywać około 2 litrów wody dziennie.

Kiedy już dopadną cię skurcze łydek, chwyć palce stopy i delikatnie pociągnij je do siebie. To rozciągnie mięsień i pozwoli zmniejszyć ból i napięcie. Gdy skurcz już ustąpi, rozmasuj łydkę. Pomoże również ciepły okład. Jeśli jednak domowe sposoby na skurcze nóg nie zadziałają, skonsultuj się z lekarzem. Być może specjalista zaleci dodatkową suplementację magnezu i potasu lub zdiagnozuje poważniejsze problemy ze zdrowiem.

Skurcze łydek – leczenie

Czasami skurcze łydek są symptomem poważniejszych chorób. To np. przewlekła niewydolność żylna, cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca. Jeżeli to właśnie któreś z tych chorób okaże się przyczyną skurczów mięśni łydek, to konieczne będzie leczenie pod opieką lekarza specjalisty. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.