Ćwiczenia na biodra. Czy można zredukować szerokie biodra?

Okrągłe biodra to atrybut kobiecej sylwetki. Mimo to dziewczyny często uważają, że mają zbyt szerokie biodra i poszukują sposobów, by zmienić swoją sylwetkę. Czy to możliwe? Dowiedz się, jak wykonywać ćwiczenia na biodra. 

Dążenie do posiadania wymarzonej sylwetki często mobilizuje nas do regularnej aktywności fizycznej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą znacząco poprawić wygląd naszego ciała. Ale czy są lekarstwem na każdy mankament urody?

Ćwiczenia na biodra – czy mają sens?

Pamiętajmy, że rozstaw bioder jest kwestią wrodzoną i zmiana szerokości kości miednicy jest niemożliwa. Nie zmienią tego żadne ćwiczenia i pozostaje nam zaakceptować to, czym obdarzyła nas natura.

Ćwiczenia na biodra – spalaj tłuszcz

Jeżeli przyczyną tego, że masz szersze biodra, jest nadmiar zalegającej na nich tkanki tłuszczowej, to możesz oczywiście postarać się ją zredukować ćwiczeniami aerobowymi i niskokaloryczną dietą. Sprawdzą się bieganie, rower, szybkie spacery czy ćwiczenia na maszynach w siłowni.

Ćwiczenia na biodra – wzmocnij górne partie

Jeśli masz szerokie biodra i idącą z nimi często w parze figurę gruszki, pomyśl o zmianie proporcji sylwetki poprzez rozbudowanie górnych partii ciała. Gdy wzmocnisz ramiona i delikatnie poszerzysz barki, twoje szerokie biodra optycznie się zmniejszą, a ciało zyska proporcje klepsydry.

Ćwiczenia na ból biodra – idź do specjalisty

Inaczej sprawa ma się, jeżeli cierpisz na ból biodra. Wtedy ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić i uelastycznić mięśnie okolicy bioder. Takie ćwiczenia mogą też korzystnie wpłynąć na stan kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. W wypadku dolegliwości bólowych warto wybrać się do doświadczonego fizjoterapeuty, który rozpozna problem i pokaże odpowiednie ćwiczenia na biodra. Ból biodra może mieć bowiem różne przyczyny – od lekkiego przetrenowania, po poważne kontuzje. Później będzie można robić zalecone ćwiczenia na biodra w domu, już samodzielnie. Wykonywanie przypadkowych ćwiczeń na własną rękę, zwłaszcza bez znajomości prawidłowej techniki ruchu, może pogłębić problemy, zamiast je rozwiązać.

Ćwiczenia na biodra w domu – rozciąganie

Ćwiczenia na biodra nie wymagają specjalnego sprzętu, dlatego można robić je w domu.

Połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Załóż stopę jednej nogi na kolano drugiej. Lekko się unieś i umieść ręce z tyłu uda nogi, która jest oparta i podłogę. Zacznij powoli przyciągać nogę do siebie, używając siły rąk i siły trzymanej nogi. Przyciągaj nogę do momentu poczucia bólu, stopniowo zwiększając zakres ruchu. Czas rozciągania jednej nogi powinien wynosić od minuty do dwóch.

Inne ćwiczenie wykonujemy w podporze. Usiądź w siadzie wykrocznym podpartym. Naga zakroczna powinna być wyprostowana, podobnie tułów. Nogę wykroczną zegnij. Biodra skieruj w przód. Klatkę piersiową wysuń do przodu, zachowaj neutralną pozycję pleców. W tej pozycji pochyl się powoli w przód. Nie pozwól biodrom „uciekać” na boki. Pochylaj się do momentu, gdy będzie to niekomfortowe i utrzymaj pozycję przez minutę lub dwie. Potem zmień nogę. W miarę regularnego wykonywania ćwiczeń elastyczność się zwiększy i będzie można pochylać się coraz niżej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA