Kółko do ćwiczeń. Prosty sprzęt, który zmieni twój trening

Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha to przydatne akcesorium, które urozmaici twoje ćwiczenia. Prawidłowo wykorzystywane kółko do ćwiczeń brzucha daje bardzo dobre efekty. Jak wykonywać ćwiczenia z kółkiem?

Czy potrzebujesz sprzętu, by wykonywać skuteczne treningi? Oczywiście, że nie. Od maszyn ważniejsze są systematyczność, zaangażowanie i prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń. Jednak, jeśli trenujesz od dłuższego czasu, warto zainteresować się sprzętem fitness, który może dostarczyć twojemu ciału nowych bodźców treningowych.

Kółko do ćwiczeń – co to jest?

Kółko do ćwiczeń to sprzęt gimnastyczny znany także jako kółko do brzuszków, kółko do treningu mięśni brzucha, czy po prostu ab wheel. Sprzęt zbudowany jest z kółka z wbudowanymi uchwytami, na których możemy się oprzeć. Niektóre wersje urządzania mają dwa kółka, co pozwala zachować większą stabilność. Kółko do ćwiczeń jest łatwe w przechowywaniu, nie wymaga też dużych nakładów finansowych. Najtańsze kółko do treningu mięśni brzucha kupisz już za ok. 20 zł. Warto kupić kółko z grubą warstwą ogumowania. Będzie można bezpiecznie używać go na różnych typach podłoża, nie ryzykując upadków i porysowania parkietu.

Kółko do ćwiczeń – przygotuj się

Ćwiczenie z kółkiem nie jest łatwe i nie każdy będzie w stanie od razu je wykonać. Nie są one polecane osobom rozpoczynającym swoją przygodę z fitnessem. Zacznij więc ćwiczenia z kółkiem dopiero wtedy, kiedy twoje mięśnie brzucha będą już trochę wzmocnione. W procesie przygotowań przydatne będą takie ćwiczenia jak deska (plank), nożyce nogami, skręty tułowia w siadzie (russian twist), naprzemienne opuszczanie nóg, a także różne wersje popularnych „brzuszków”.

By wykonać ćwiczenie z kółkiem, przygotuj kawałek płaskiej, twardej powierzchni i matę pod kolana. Będziesz się na nich opierać, dlatego najlepiej zwiń mapę i wtedy na niej uklęknij. To zapewni większy komfort ćwiczeń.

Kółko do ćwiczeń – jak ćwiczyć?

Złap kółko do ćwiczeń za uchwyty. Podwiń nieco kość ogonową i cofnij miednicę. Wciągnij brzuch, przyklejając pępek do kręgosłupa, napnij pośladki i brzuch. Ten etap jest bardzo istotny – bez prawidłowej aktywacji mięśni brzucha ćwiczenia z kółkiem nie przyniosą spodziewanych efektów. Zrób wdech i powoli przesuwaj się naprzód. Poruszaj się powoli, kontrolując napięcie mięśni – nie chodzi o to, by położyć się na kółku. Zatrzymaj ruch, kiedy ciało znajdzie się w pozycji niemal równoległej do podłogi. Wytrzymaj chwilę w skrajnej pozycji, po czym wolno wróć do początkowego położenia.

Zachowaj neutralną pozycję kręgosłupa – nie garb się, ale unikaj też przeprostu. Ćwiczenia z kółkiem nie są wskazane osobom, które zmagają się z bólami dolnego odcinka kręgosłupa.

To ćwiczenie możesz wykonywać także w wariancie ze sztangą.

Kółko do ćwiczeń – efekty

Efekty użycia kółka do ćwiczeń obejmują nie tylko wzmocnienie mięśni brzucha. Ćwiczy cały korpus, w tym mięśnie grzbietowe, dlatego po kilku tygodniach regularnego treningu zaobserwujemy nie tylko bardziej płaski, jędrniejszy brzuch, lecz także poprawę postawy działa i lepszą stabilizację kręgosłupa.

Więcej o: