Chodzenie. Ile kroków dziennie należy robić?

Chodzenie to podstawowa aktywność fizyczna, która w świecie aut, ruchomych schodów i hulajnóg elektrycznych wypadła z łask. Tymczasem regularne chodzenie pozwala zachować prawidłową wagę, sprawność fizyczną i dobre zdrowie.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zainteresowanie Polaków sportem znacznie wzrosło. Przeżyliśmy prawdziwą modę na jogging – biegi uliczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a parki są pełne entuzjastów tego sportu. Jednak to dyscyplina niosąca ryzyko urazów i obciążająca stawy, niewskazana dla osób z dużą nadwagą. Warto zainteresować się więc chodzeniem, aktywnością równie prostą, ale o niebo bezpieczniejszą. 

Chodzenie – ile kroków dziennie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: ile chodzić dziennie? Zaleca się, byśmy codziennie robili minimum 10 tysięcy kroków, to jednak tylko ogólna wskazówka. Najlepiej starać się po prostu zintensyfikować chodzenie – wybierz schody zamiast windy, przejdź jeden przystanek, zamiast czekać na autobus, zrezygnuj ze spotkania w kawiarni i umów się z przyjaciółką na spacer. Wspólne chodzenie pozwala przegadać wiele godzin i jednocześnie zadbać o zdrowie. Jeśli wciąż brakuje ci czasu na lektury, wypróbuj chodzenie z audiobookiem. Z ciekawą książką czas minie szybciej, a ty być może zaczniesz przedłużać spacery, by poznać dalszy ciąg historii.

Chodzenie – jak mierzyć kroki?

Chodzenie można mierzyć za pomocą aplikacji w telefonie. Powiedzą nam one w przybliżeniu, ile kroków dziennie robimy. Niektóre z aplikacji podadzą nam też przebyty dystans, liczbę spalonych kalorii i inne informacje podsumowujące chodzenie.

Liczbę kroków mierzą też zegarki sportowe i opaski fitness. Zazwyczaj śledzą one dzienną aktywność za pomocą wbudowanego w nie akcelerometru. Należy mieć na uwadze, że urządzenia te szacują liczbę kroków na podstawie ruchów nadgarstka. Oznacza to, że opaska może zinterpretować jako chodzenie np. układanie włosów czy wieszanie prania. Najlepiej więc traktować wskazania urządzeń elektronicznych jak informacje pomocnicze i czynnik motywujący, a nie stuprocentowo pewne dane.

Chodzenie a odchudzanie

Czy chodzenie odchudza? Jeżeli weźmiemy pod uwagę osoby zdrowe, niezmagające się z problemami hormonalnymi czy insulinoopornością, to mechanizm odchudzania jest prosty (choć niełatwy do przeprowadzenia!). Otóż, by schudnąć, powinniśmy spalać więcej kalorii niż przyjmujemy z jedzeniem. W związku z tym każda aktywność fizyczna przybliża nas do celu.

Chodzenie – ile kalorii spala?

Godzina chodzenia w tempie 5 km/h pozwala kobiecie ważącej 65 kg spalić ok. 227 kalorii. Chcąc podnieść efektywność spalania kalorii podczas chodzenia, staraj się wybierać trasy o zróżnicowanym nachyleniu terenu. Chodź pod górę i po schodach i systematycznie podkręcaj tempo. Warto też rozważyć zakup kijów do nordic walkingu. Chodzenie z kijami jest bardziej dynamiczne, podczas spaceru pracuje całe ciało, a odpychanie się kijami od podłoża wzmacnia i ujędrnia ramiona. Chociaż chodzenie z kijami wygląda prosto, to jednak wymaga opanowania pewnej techniki. Zanim wybierzesz się więc na spacer z kijami, obejrzyj na YouTube instruktarz lub poproś o wskazówki kogoś doświadczonego.

Więcej o: