Pompki na TRX. Czym się różnią od zwykłych pompek? Jak wykonać pompki na TRX?

Pompki na TRX to wariant pompek - jednego z najprostszych i najbardziej znanych ćwiczeń fizycznych. Podczas prawidłowego wykonywania pompek pracuje niemal całe ciało. Dowiedz się, co możesz zyskać, wykonując pompki na TRX.

Pompki to ćwiczenie, który każdy z nas zna z lekcji wychowania fizycznego. To, ile pompek jest się w stanie zrobić, przez wielu jest uważane za miarę sprawności i siły. Mało kto jednak przykłada wystarczającą wagę do odpowiedniej techniki, która jest ważniejsza niż liczba wykonanych powtórzeń

Pompki na TRX: zanim zaczniesz

Wykonywanie zwykłych pompek na twardym podłożu wygląda prosto, podczas ćwiczeń można jednak zauważyć szereg typowych błędów. Pierwszy to prowadzenie łokci na boki, a nie do tyłu, co może być przyczyną kontuzji barków. Innym błędem jest to, że robiąc pompki nie opuszczamy się wystarczająco nisko. Bywa też, że trenujący co prawda opadają nisko, jednak podnosząc się, nie prostują łokci. Innym częstym błędem jest złe ustawienie głowy. Jeżeli trzymamy głowę zbyt nisko, to ograniczamy sobie zakres ruchu. Innym popularnym uchybieniem jest nietrzymanie ciała w jednej linii, co skutkuje wypinaniem pośladków lub opuszczaniem bioder na podłoże. Zanim więc zaczniesz wykonywać pompki na TRX, naucz się prawidłowo robić zwykłe pompki.

Pompki na TRX: co to jest TRX?

TRX to specjalne taśmy do ćwiczeń, wymyślone przez komandosa Navy SEALs. Początkowo były robione z pasów do karabinów, dzisiaj wytwarzane są z lekkiego, ale bardzo mocnego polimeru.

Pompki na TRX: korzyści

Zestaw do treningu TRX możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. To pomoże zachować regularność ćwiczeń. Nie jesteśmy skazani na siłownię i nie musimy jej szukać podczas wyjazdów. Potrzebujemy jedynie miejsca, na którym bezpiecznie zamocujemy pasy – np. trzepaka, drzewa albo słupa. Ćwicząc na TRX wykorzystujemy ciężar własnego ciała i siłę ciążenia.

Pompki na TRX: jak ćwiczyć?

Złap taśmy TRX za uchwyt. Stań prosto i zaprzyj się nogami o podłoże. Ciało powinno być w jednej linii, a ręce ustawione prostopadle do tej linii. Dłonie mają znajdować się równolegle do siebie. Ustaw je trochę szerzej, niż wynosi szerokość twoich barków.

Z wdechem opuść ciało, uginając łokcie. Potem dynamicznie, wydychając powietrze, wróć do pozycji początkowej.

Pompki na TRX: porady dla ćwiczących

Ciało powinno być napięte przez cały czas wykonywania ćwiczenia. Zwróć uwagę zwłaszcza na spięcie brzucha i pośladków, przy jednoczesnym utrzymaniu prostej postawy ciała. Ćwicz powoli, wtedy najefektywniej zmuszasz mięśnie do pracy. Pamiętaj, by sprawdzić, czy taśmy zostały prawidłowo zamontowane – zerwanie się taśm może się skończyć bardzo nieprzyjemnym upadkiem. Pozycja pompki ogranicza bowiem możliwość podparcia się i zamortyzowania upadku.

Pompki na TRX: korzyści

Głównymi beneficjentami pompek na TRX są mięśnie naramienne, trójgłowe ramion oraz mięśnie piersiowe. Jednak prawidłowe ćwiczenie z taśmami TRX wymaga napięcia mięśni całego ciała, rozwija też zmysł równowagi. Pompki na TRX powinny być uzupełniane innymi ćwiczeniami z TRX, by trening był maksymalnie skuteczny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.