Rozpiętki na TRX. Co dają rozpiętki na TRX?

Rozpiętki na TRX to wariant popularnego ćwiczenia na klatkę piersiową. Wykonuje się je w podwieszeniu, na specjalnych taśmach TRX. Co musisz wiedzieć o ćwiczeniach z taśmami? Jak prawidłowo wykonać rozpiętki?

Rozpiętki na TRX to świetna propozycja treningowa dla osób początkujących. Warto włączyć je do treningu klatki piersiowej. Rozpiętki na TRX polecane są zwłaszcza osobom, które mają tzw. zamkniętą klatkę piersiową – zgarbione plecy i barki opadające lekko do przodu. Jeżeli przez większość dnia siedzisz przy biurku, jest spora szansa, że ten problem dotyczy również ciebie. Rozpiętki na TRX pomogą ci poprawić postawę ciała, a tym samym ogólny wygląd sylwetki.

Rozpiętki na TRX: jakie 

mięśnie

 pracują?

Podczas wykonywania rozpiętek na TRX pracuje grupa mięśni piersiowych. Czy kobiety w ogóle powinny je ćwiczyć? Oczywiście! Klatka piersiowa kobiety potrzebuje innych bodźców treningowych niż klatka piersiowa mężczyzny, dlatego nie polecamy podbierania rozpiski treningowej partnerowi lub bezrefleksyjnego kopiowania treningu panów z pobliskiej siłowni. Jednak regularnie wykonywane, specjalnie dobrane ćwiczenia pozwolą wzmocnić mięśnie i dzięki temu lekko podnieść biust i poprawić jego wygląd.

Rozpiętki na TRX: czego potrzebujesz?

By wykonać rozpiętki na TRX, potrzebujesz specjalnych taśm, wykonanych z mocnego, a zarazem lekkiego tworzywa. Taśmy układają się w kształt litery Y i mają zamocowane plastikowe uchwyty, dzięki którym możesz wygodnie oprzeć ręce. Taśmy TRX można znaleźć na każdej dobrze wyposażonej siłowni. Taśmy TRX możesz też kupić i zamontować w zasadzie w dowolnym miejscu, jeśli wolisz ćwiczenia w domowym zaciszu. Ceny zestawów do treningu z taśmami TRX są zaskakująco zróżnicowane – zaczynają się od ok. 50 zł, ale można też spotkać się z produktami za ponad 1000 zł.

Zaletą użycia taśm TRX jest to, że do ćwiczeń wykorzystujemy obciążenie własnego ciała, dzięki czemu obniża się ryzyko przeciążeń. W miarę zwiększania się siły i sprawności, możesz wykonywać więcej powtórzeń lub przejść do treningu z wolnymi ciężarami lub ćwiczeń na maszynach.

Rozpiętki na TRX: jak wykonać?

Stań pewnie i stabilnie na podłodze, trzymaj stopy razem. Wyprostuj nogi i plecy, niech będą ustawione w jednej linii. Złap rączki taśmy TRX nachwytem. Ręce powinny być ustawione prostopadle do korpusu, rozstawione nieco szerzej niż szerokość barków. Zepnij brzuch i zacznij się powoli opuszczać, odwodząc ramiona na boki. Następnie wróć do pozycji początkowej, z powrotem zbliżając ramiona do ciała. Pamiętaj o równomiernym oddychaniu. W trakcie opuszczania się, większość ćwiczących ma w klatce piersiowej uczucie rozciągania. To zupełnie normalne.

Rozpiętki na TRX: typowe błędy

Typowym błędem podczas wykonywania tego ćwiczenia jest opadanie bioder. Trzymaj ciało mocno spięte, by do tego nie dopuścić. Nie prostuj rąk w łokciach – powinny one być lekko ugięte, ale unieruchomione w stawach.

Ćwiczenie nie jest polecane osobom, które zmagają się z kontuzjami nadgarstków. Nadmierne obciążenie może bowiem pogłębić ich problemy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.