Rozciąganie bicepsów. Dlaczego warto rozciągać bicepsy? Od czego zacząć rozciąganie bicepsów?

Stretching, czyli rozciąganie mięśni, jest bardzo ważnym elementem każdego treningu. Takie ćwiczenia powinny rozpocząć każdą naszą aktywność fizyczną i także ją zakończyć. Koniecznym jest rozciąganie bicepsów. Szczególnie przed ćwiczeniami na mięśnie klatki piersiowej. Od czego zacząć?

Rozciąganie mięśni ramion

Rozciąganie bicepsów jest podstawowym elementem każdej rozgrzewki. Musimy koniecznie rozciągać bicepsy przed wszystkimi ćwiczeniami na mięśnie klatki piersiowej. O jakich ćwiczeniach mowa? Choćby o wyciskaniu na klatkę, wyciskaniu na ławeczce, podnoszeniu ciężarów czy nawet ćwiczeniach z hantlami. Rozciąganie bicepsów pozwoli nam zapobiec licznym kontuzjom, nie dopuści do zerwania ścięgien i sprawi, że będziemy mieli większą wytrzymałość i dłużej damy radę ćwiczyć.

Rozciąganie mięśni ramion – podział

Ćwiczenia rozciągające mięśnie ramion dzielimy na dwa rodzaje. Podziału dokonujemy ze względu na rozciąganie konkretnego mięśnia ramienia – dwugłogowego (bicepsa) i trójgłowego (tricepsa). Pokrótce omówimy oba rodzaje rozciąganie mięśni ramion.

Jak ćwiczyć tricpes? Budowa i ćwiczenia rozciągające triceps

Jeśli chodzi o rozciąganie mięśnia trójgłowego – tricepsa – to na początek musimy uświadomić sobie, gdzie on się znajduje. Jest to mięsień tylnej części ramion. Jego nazwa wywodzi się od trzech elementów, które się na niego składają: głowy bocznej, głowy długiej i głowy przyśrodkowej mięśnia.

Pełni on liczne funkcje. Przede wszystkim odpowiada za podnoszenie ramienia do tyłu. Dzięki mięśniowi trójgłowemu możemy prostować ramię w stawie ramiennym. Odpowiada za to konkretnie głowa długa mięśnia trójgłowego ramienia.

Kolejnym zadaniem mięśnia trójgłowego jest prostowanie przedramienia w stawie łokciowym. Dzieje się to za pomocą głowy bocznej i przyśrodkowej.

Ostatnią ważną funkcją jest oczywiście przywodzenie ramienia. Do tego zadania są zaangażowane wszystkie składowe mięśnia trójgłowego.

Jak ćwiczyć tricpes? Na początek wystarczą bardzo proste ćwiczenia rozciągające. Usiądź  w siadzie skrzyżnym. Ewentualnie możesz stać wyprostowany, w lekkim rozkroku, nie szerszym niż na szerokość bioder. W obu pozycjach ramiona unieś w górę. Zegnij łokcie, a dłonie kieruj za głowę. Chwyć jedną dłonią łokieć drugiej ręki. Pchaj go stronę łopatki. Zatrzymaj pozycję przez chwilę – najlepiej na około 30 sekund. Powtórz na drugą stronę. Wykonaj kilka takich powtórzeń na obie ręce.

Jak ćwiczyć biceps? Budowa i ćwiczenia rozciągające biceps

Jeśli chodzi o mięsień dwugłowy, czyli tak zwany biceps, to składa się od z dwóch elementów. Mówimy o głowie krótkiej i głowie długiej. Za sprawą bicepsa możemy wykonać bardzo dużo ruchów kończyną górną. W zasadzie biceps odpowiada za większość ruchów ręką. Do najważniejszych funkcji bicepsa musimy zaliczyć zginanie przedramienia w stawie łokciowym i stawie ramiennym. Oprócz tego biceps pozwala nam unieść ramiona do przodu. To za sprawą mięśni dwugłowych możemy podnieść ręce na zewnątrz, odwodzić ramiona w stawie ramiennym czy unieść je bokiem.

Jak ćwiczyć biceps? Ćwiczenia rozciągające na biceps są bardzo proste. Na początek usiądź w siadzie skrzyżnym lub stój prosto na bardzo lekko ugiętych nogach. W kolejnym kroku wyprostuj jedną rękę i skieruj ją płasko przed siebie. Dłoń ustaw do góry, a palce w dół. Drugą ręką naciskaj palce u ręki wyprostowanej. Podczas ćwiczenia nie możesz trzymać ramion wyżej niż barki.

Innym świetnym ćwiczeniem jest zaparcie się o ścianę. Stań bokiem do ściany. Mniej więcej na odległość wyprostowanej ręki. Unieś w bok prostą rękę. Utrzymuj ją na wysokości barku. Skieruj palce dłoni do tyłu. Staraj się odwodzić rękę do tyłu i jednocześnie ułóż dłoń wewnętrzną stroną do ściany. Klatka piersiowa powinna być cały czas wypchnięta. Zacznij delikatnie skręcać tułów i biodra w przeciwną stronę do ręki opartej na ścianie. Kiedy poczujesz rozciąganie, nie idź dalej, zatrzymaj pozycję i przytrzymaj około półtorej minuty. Postaraj się po tym czasie pogłębić pozycję.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.