Figury pole dance. Jak wyglądają podstawowe figury w pole dance? Czy pole dance jest dla każdego?

Pole dance staje się coraz popularniejszym sportem. Taniec kiedyś postrzegany jako erotyczny, dziś jest rodzajem dyscypliny sportowej. Pole dance jest bardzo trudnym tańcem. Jednak regularne treningi pozwolą opanować nawet najbardziej wyrafinowane figury. Poznaj podstawowe figury pole dance.

Figury pole dance – jak wyglądają zajęcia?

Pole dance to zajęcia, które skupiają się wokół tańca na rurze. Kiedyś były postrzegane dość negatywnie, kojarzyły się wyłącznie z tańcem roznegliżowanych dziewczyn w nocnych klubach. W ostatnich latach to się zmieniło. Pole dance awansował w oczach wszystkich do bardzo trudnej i wymagającej dyscypliny sportowej.

Nie ma tu zupełnie żadnych podtekstów erotycznych. Zajęcia odbywają się w specjalnie przystosowanej sali fitness, w której są zamocowane rury. Pole dance wykorzystuje najróżniejsze figury, poniekąd wywodzące się z tańca. I to właśnie wspomniane figury pole dance są najtrudniejsze do opanowania. Do tego stopnia, że pole dance został zakwalifikowany jako jedna z dyscyplin olimpijskich.

Pole dance - figury podstawowe

Obserwując tancerzy pole dance wydaje się, że unoszą się oni w powietrzu, a figury pole dance nie stanowią dla nich kompletnie żadnego wyzwania. Tak jest z pewnością, ale jest to okupione olbrzymim wysiłkiem. Często wieloletnim. Aby opanować choćby podstawowe figury pole dance potrzeba setek godzin spędzonych w salach treningowych.

Pole dance ma kilka stopni zaawansowania. Tak jak w zasadzie każdy sport. Do podstawowych figur pole dance możemy zaliczyć przede wszystkim krzesełko, deskę, mostek, balerinę, zjazd bokiem i piruet. Oczywiście do tych podstawowych figur pole dance musimy także nauczyć się obrotów i tak zwanych zjazdów.

Pole dance - figury krok po kroku

Zanim nauczymy się krok po kroku figur pole dance, należy opanować wchodzenie na rurę. Aby wejść na drążek zamocowany do sufitu potrzeba nie lada wytrzymałości fizycznej i kondycji. Najlepiej więc mieć już jakieś doświadczenie ze sportem i posiadać niezłą kondycję. Wejść na rurę możemy w dwojaki sposób. Pierwszy nazywamy wejściem podstawowym – basic climb – drugi wejściem bocznym.

Przy wejściu podstawowym należy złapać drążek w obie dłonie. Następnie robimy przysiad i przyklejając piszczel jednej nogi do rury, obejmujemy z tyłu drążek łydką drugiej. Prostujemy nogi i chwytamy rurę nieco wyżej.

Z kolei wchodząc bokiem, po złapaniu drążka obiema rękami, zginamy jedną nogą i umieszczamy ją na rurze tak, aby drążek mieścił się jak najwyżej pod kolanem. Drugą nogę przykładamy ukosem do rury. Unosimy się na rękach i w tym samym czasie noga zgięta w kolanie wędruje wyżej.

Taniec na rurze - figury

Figury na rurze można podzielić na obrotowe (czyli spiny) oraz statyczne. Do obrotowych zaliczamy między innymi strażaka, krzesełko, karuzelę. Z kolei trzy podstawowe figury statyczne to na przykład balerina, wąż i aniołek. Figur tańca na rurze, nawet tych podstawowych, jest o wiele więcej. Na czym polegają te wymienione?

Strażak. To także jeden ze sposób zejścia z rury. Tę figury wykonujemy w obrocie. Polega w dużej mierze na zjeździe w dół. Obejmujemy rurę obiema rękami i udami. Zginamy kolana i powoli zjeżdżamy w dół.

Krzesełko. Wyobraź sobie, jak wygląda krzesło. Następnie stań bokiem do rury, złap ją prawą ręką na wysokości głowy. Lewą ręką uchwyć rurę mniej więcej na wysokości talii. Zegnij nogi pod kątem prostym. Wykonaj zamach nogą ustawioną na zewnątrz, odepchnij się nogą znajdującą się bliżej rury.

Karuzela. Stań przed rurą. Chwyć ją silniejszą ręką jak najwyżej potrafisz. Słabszą rękę złap drążek mniej więcej wysokości bioder w taki sposób, aby dłoń była skierowana do dołu, palec wskazujący powinien być wyprostowany. Nogi lekko rozszerz i ugnij w kolanach.

Balerina. Stań obok rury i zaczep o rurę wewnętrzną nogą ugiętą w kolanie. Ręce podnieś do góry i zrób skłon w przeciwną stronę.

Wąż. Stań przed rurą i obejmij ją kolanami. Pochyl się do przodu tak, aby rura była z jednej strony pod pachą. Ręka powinna być z przodu. Następnie rozłóż wyprostowane ręce na boki.

Aniołek. Tutaj sprawdzi się wejście boczne. Spróbuj wykonać je na prawą stronę, a gdy znajdziesz się w powietrzu złap prawą ręką zgiętą prawą nogę. Udo lewej nogi przyklej z tyłu rury, jak najbardziej prostopadle do podłogi. Lewą ręką chwyć rurę pod lewą nogą w taki sposób, aby dłoń była ułożona do dołu, a palec wskazujący był cały czas wyprostowany. Spróbuj puścić rękę, która znajduje się w górze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.