Power pump. Co to jest power pump? Na czym polegają ćwiczenia? Jaką sztangę wybrać do power pump?

Power pump, czasem nazywane body pump, to rodzaj fitnessu ze sztangą. Grupowe zajęcia prowadzone w rytm muzyki, podczas których wykorzystujemy obciążenie doprasowane do własnych możliwości. Jakie efekty uzyskamy ćwicząc power pump?

Power pump - co to jest?

Power pump to bardzo modne ćwiczenia w ostatnich latach. Dla jednych są zabawą ze sztangą, dla drugich naprawdę intensywnym i wymagającym treningiem. Wszystko w dużej mierze zależy od tego, jakie obciążenie założymy na gryf.

Choć power pump pojawił się w Polsce dopiero kilka lat temu, ten rodzaj ćwiczeń został wymyślony już w latach 90. Konkretniej w Nowej Zelandii. Tam był rozpowszechniany jako zajęcia body pump. Z czasem, na zachodzie Europy przyjęły nazwę power pump. To swego rodzaju ćwiczenia aerobowe, które za pomocą sztangi dokładają element treningu siłowego. Angażują one o wiele więcej mięśni niż zwykłe zajęcia fitness, ponieważ używamy dodatkowo obciążenia. Podczas power pump wykonujemy podskoki, przysiady, wyrzuty. Wszystko oczywiście pod czujnym okiem doświadczonego trenera i rytm dynamicznej muzyki.

Power pump trening

Trening power pump w zasadzie dostosowujemy do siebie i własnych potrzeb. Głównie za sprawą ciężarów, które wybieramy. Przy każdym treningu power pump możemy zwiększać obciążenie, aby kształtować sylwetkę w wybranym przez nas kierunku. Im większe obciążenie podczas treningu power pump wybierzemy, tym szybciej i efektywniej spalimy kalorię. Aczkolwiek nie powinniśmy przesadzać. Przynajmniej na początku. Lepiej dopiero z czasem zwiększać obciążenie. Ponadto musimy zdawać sobie sprawę, że trening power pump jest wykonywany w rytm dynamicznej muzyki, a więc w dość szybki tempie. Im większe obciążenie wybierzemy, tym trudniej na początku będzie nam dotrzymać tempa ćwiczeń.

Power pump – ćwiczenia

Różnorodność ćwiczeń w treningu power pump w dużej mierze zależy od prowadzącego zajęcia. Jednak z pewnością jest z czego wybierać. Ćwiczenia power pump angażują wszystkie mięśnie. To zazwyczaj tak zwane ćwiczenia wielostawowe, które poprawiają nie tylko wytrzymałość mięśni, lecz także kondycję organizmu, ogólne ukrwienie i stan układu nerwowego.

Ćwiczenia power pump to przede wszystkim:

- przysiady ze sztangą – ten rodzaj ćwiczenia power pump angażuje przede wszystkim nogi i pośladki

– unoszenie bioder ze sztangą – podczas ćwiczeń bioder pracują pośladki, nieco słabiej nogi i brzuch

– rolowanie sztangi – pomaga wzmocnić brzuch

wyciskanie sztangi leżąc na ziemi – ćwiczenia pobudza do działania mięśnie piersiowe większe

– uginanie ramion ze sztangą – ten rodzaj aktywności wzmocni mięśnie dwugłowe ramienia, a więc popularne bicepsy

– wyciskanie sztangi w pozycji wyprostowanej – to propozycja na wzmocnienie górnej części pleców i mięśnie naramienne

– wyciskanie francuskie – idealne na rzeźbienie ramion i barków

– podciąganie sztangi wzdłuż tułowia – podnosząc sztangę ćwiczymy mięśnie obręczy barkowej

Fitness ze sztangą – efekty

Jeśli chodzi o efekty fitnessu ze sztangą, należy wspomnieć przede wszystkim o dwóch najważniejszych. Przede wszystkim, jak w przypadku wszystkich intensywnych zajęć, fitness ze sztangą będzie naszym sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami. Chudniemy w oczach! Ponadto rzeźbimy mięśnie. Obciążenie podczas fitnessu ze sztangą jest znaczne, a więc w dość szybkim czasie zauważymy pierwsze efekty, czyli pięknie wyrzeźbione ramiona i barki.

Dodatkowo poprawiamy kondycję, ogólnie całą naszą sprawność ruchową. Wzrasta wytrzymałość mięśni, jesteśmy gotowi, aby podnosić większe ciężary i mamy więcej siły, która przydaje się także w życiu codziennym, choćby podczas noszenia dziecka na rękach.

Sztanga do body pump

Jeśli chodzi o sztangę do body pump, to powinniśmy zakupić ją w specjalistycznych sklepach sportowych. Sam gryf na początek wystarczy. Kolejne talerze możemy dokupić po pewnym czasie, kiedy wzmocnimy mięśnie i nabierzemy wprawy. Talerze różnią się między sobą nie tylko wagą, lecz także materiałami, z których zostały wykonane.

Jednak musimy zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy sztangi do body pumpu na własny, domowy użytek. Zazwyczaj tego typu aktywność fizyczną wybieramy na zajęciach w klubach fitness. To zdecydowanie lepsza opcja na trening power pump, ponieważ ćwiczymy pod okiem doświadczonego trenera lub instruktora. A sztangi są na wyposażeniu wszystkich siłowni i klubów fitness

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.