Power pump to bardzo modne ćwiczenia w ostatnich latach. Dla jednych są zabawą ze sztangą, dla drugich naprawdę intensywnym i wymagającym treningiem. Wszystko w dużej mierze zależy od tego, jakie obciążenie założymy na gryf.
Choć power pump pojawił się w Polsce dopiero kilka lat temu, ten rodzaj ćwiczeń został wymyślony już w latach 90. Konkretniej w Nowej Zelandii. Tam był rozpowszechniany jako zajęcia body pump. Z czasem, na zachodzie Europy przyjęły nazwę power pump. To swego rodzaju ćwiczenia aerobowe, które za pomocą sztangi dokładają element treningu siłowego. Angażują one o wiele więcej mięśni niż zwykłe zajęcia fitness, ponieważ używamy dodatkowo obciążenia. Podczas power pump wykonujemy podskoki, przysiady, wyrzuty. Wszystko oczywiście pod czujnym okiem doświadczonego trenera i rytm dynamicznej muzyki.
Trening power pump w zasadzie dostosowujemy do siebie i własnych potrzeb. Głównie za sprawą ciężarów, które wybieramy. Przy każdym treningu power pump możemy zwiększać obciążenie, aby kształtować sylwetkę w wybranym przez nas kierunku. Im większe obciążenie podczas treningu power pump wybierzemy, tym szybciej i efektywniej spalimy kalorię. Aczkolwiek nie powinniśmy przesadzać. Przynajmniej na początku. Lepiej dopiero z czasem zwiększać obciążenie. Ponadto musimy zdawać sobie sprawę, że trening power pump jest wykonywany w rytm dynamicznej muzyki, a więc w dość szybki tempie. Im większe obciążenie wybierzemy, tym trudniej na początku będzie nam dotrzymać tempa ćwiczeń.
Różnorodność ćwiczeń w treningu power pump w dużej mierze zależy od prowadzącego zajęcia. Jednak z pewnością jest z czego wybierać. Ćwiczenia power pump angażują wszystkie mięśnie. To zazwyczaj tak zwane ćwiczenia wielostawowe, które poprawiają nie tylko wytrzymałość mięśni, lecz także kondycję organizmu, ogólne ukrwienie i stan układu nerwowego.
Ćwiczenia power pump to przede wszystkim:
- przysiady ze sztangą – ten rodzaj ćwiczenia power pump angażuje przede wszystkim nogi i pośladki
– unoszenie bioder ze sztangą – podczas ćwiczeń bioder pracują pośladki, nieco słabiej nogi i brzuch
– rolowanie sztangi – pomaga wzmocnić brzuch
– wyciskanie sztangi leżąc na ziemi – ćwiczenia pobudza do działania mięśnie piersiowe większe
– uginanie ramion ze sztangą – ten rodzaj aktywności wzmocni mięśnie dwugłowe ramienia, a więc popularne bicepsy
– wyciskanie sztangi w pozycji wyprostowanej – to propozycja na wzmocnienie górnej części pleców i mięśnie naramienne
– wyciskanie francuskie – idealne na rzeźbienie ramion i barków
– podciąganie sztangi wzdłuż tułowia – podnosząc sztangę ćwiczymy mięśnie obręczy barkowej
Jeśli chodzi o efekty fitnessu ze sztangą, należy wspomnieć przede wszystkim o dwóch najważniejszych. Przede wszystkim, jak w przypadku wszystkich intensywnych zajęć, fitness ze sztangą będzie naszym sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami. Chudniemy w oczach! Ponadto rzeźbimy mięśnie. Obciążenie podczas fitnessu ze sztangą jest znaczne, a więc w dość szybkim czasie zauważymy pierwsze efekty, czyli pięknie wyrzeźbione ramiona i barki.
Dodatkowo poprawiamy kondycję, ogólnie całą naszą sprawność ruchową. Wzrasta wytrzymałość mięśni, jesteśmy gotowi, aby podnosić większe ciężary i mamy więcej siły, która przydaje się także w życiu codziennym, choćby podczas noszenia dziecka na rękach.
Jeśli chodzi o sztangę do body pump, to powinniśmy zakupić ją w specjalistycznych sklepach sportowych. Sam gryf na początek wystarczy. Kolejne talerze możemy dokupić po pewnym czasie, kiedy wzmocnimy mięśnie i nabierzemy wprawy. Talerze różnią się między sobą nie tylko wagą, lecz także materiałami, z których zostały wykonane.
Jednak musimy zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy sztangi do body pumpu na własny, domowy użytek. Zazwyczaj tego typu aktywność fizyczną wybieramy na zajęciach w klubach fitness. To zdecydowanie lepsza opcja na trening power pump, ponieważ ćwiczymy pod okiem doświadczonego trenera lub instruktora. A sztangi są na wyposażeniu wszystkich siłowni i klubów fitness