Siłownia na powietrzu nikogo już nie dziwi. Siłownie zewnętrzne powstają dosłownie w każdym parku, na każdym skwerku czy nowym osiedlu. Większość siłowni plenerowych w Warszawie powstała w ramach programu "Warszawa w dobrej kondycji". Cieszy nas, że coraz więcej osób chce korzystać z urządzeń i maszyn znajdujących się pod chmurką.
Ruch jest zdrowy, a ruch na świeżym powietrzu szczególnie! Jeśli jeszcze nie próbowałeś treningu na siłowni zewnętrznej, do dzieła. Maszyny do ćwiczeń są dokładnie takie same, jak w zamkniętych klubach fitness czy siłowniach.
Na siłowni pod chmurką możemy znaleźć najróżniejsze urządzenia, które służą do odmiennych ćwiczeń. Wszystkie maszyny wykorzystują ciężar ciała osoby ćwiczącej lub posiadają wbudowane na stałe obciążenie. To takie same sprzęty, jak te, które znajdziemy na siłowni, z tą różnicą, że nie są one zasilane prądem, więc próżno szukać w siłowniach na powietrzu na przykład bieżni.
W większości siłowni na powietrzu znajduje się sześć podstawowych maszyn: wyciskacz, wahadło, biegacz, twister, orbitrek i wioślarz. Do czego służą?
Wyciskacz – zapewnia wzmacnianie mięśni nóg i ramion.
Wahadło – to urządzenie pobudza do działania mięśnie bioder i stawów biodrowych. Ćwiczenia na wahadle kształtują i wzmacniają mięśnie brzucha oraz pleców.
Biegacz – zapewnia przede wszystkim wzmocnienie mięśni i stawów nóg. Dba także o prawidłową ruchomość stawów kolanowych i biodrowych.
Twister – dzięki temu urządzeniu zdecydowanie wpłyniemy i poprawimy naszą koordynację ruchową. Systematyczne ćwiczenia dodatkowo korzystnie wpłyną na lędźwiową część kręgosłupa.
Orbitrek - ćwiczenia na orbitreku wykonuje się poprzez ruch bioder, barków, ramion oraz nóg. To ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Wioślarz – to popularne ćwiczenie wśród zawodowych pływaków i wioślarzy, znacząco wzmacnia mięśnie nóg, ramion i górnej partii pleców.
Trening w siłowni zewnętrznej to idealny sposób na wzmocnienie formy dla każdego. Nie mamy do dyspozycji szeregu popularnych wymówek i po prostu musimy zacząć ćwiczyć. W standardowych, zamkniętych siłownia często ludzie wstydzą się swoje formy – a raczej jej braku. „Co ludzie powiedzą?” – bo bardzo częsty argument. W siłowni zewnętrznej nikt nas nie obserwuje, nie musimy wstydzić się współtowarzyszy ćwiczeń. Ponadto nie możemy zasłaniać się klimatyzacją czy specyficznym zapachem, który często pojawia się w standardowych siłowniach. Trening na świeżym powietrzu zapewnia dopływ tlenu cały czas.
Warunkiem ćwiczeń pod chmurką jest wyłącznie dobra pogoda. Tylko ona nas w jakiś sposób ogranicza. Jak ćwiczyć na siłowni zewnętrznej? Tak samo jak na siłowni zamkniętej. Dodatkowo nie musimy skupić się wyłącznie na ćwiczeniach siłowych. Nie ogranicza nas przestrzeń, więc możemy biegać, skakać, jeździć na rowerze czy rolkach. To także cenne i potrzebne urozmaicenie treningu siłowego.
Kiedy wiemy już, jak trenować na siłowni zewnętrznej, zastanówmy się, jakie efekty przyniosą nam tego typu ćwiczenia. Przede wszystkim odczujemy korzystny wpływ siłowni na powietrzu na masę naszego ciała. Każde ćwiczenia – zarówno na siłowni tradycyjnej, jak i siłowni pod chmurką – przybliżą nas do celu, czyli utraty zbędnych kilogramów. Siłownia na powietrzu przynosi takie same efekty jak każdy inny trening. Dzięki niej spalamy tkankę tłuszczową. Wystarczy nam już 30 minut treningu na siłowni na powietrzu, aby pobudzić nasz organizm i przyspieszyć metabolizm. Dodatkowo efektem, który nie zapewni nam żadna inna siłownia, jest dotlenienie organizmu. Dzięki temu nie tylko będziemy lepiej się czuć, lecz także wspomożemy pracę serca i innych organów. Ćwiczenia na powietrzu dobrze wpływają na naszą psychikę. A kilka chwil na słońcu zapewni nam też odrobinę więcej witaminy D.