Co daje bieganie? Czy bieganie odchudza brzuch? Lepiej biegać rano czy w nocy?

Bieganie to zdecydowanie najprostszy i najtańszy sposób na utrzymanie zdrowej, szczupłej figury. Dodatkowo zyskujemy lepsze samopoczucie i spokojniejszy sen. Co jeszcze daje bieganie? I czy można biegać codziennie?

Bieganie – efekty

Co daje bieganie? To częste pytanie, które zadają  sobie osoby, które myślą o rozpoczęciu przygody z tym sportem. Ci, którzy biegają regularnie doskonale wiedzą, jakie efekty daje bieganie i nie trzeba ich namawiać na kolejny trening.

Bieganie przynosi wręcz spektakularne efekty, które odczujemy dość szybko. Błyskawiczne rezultaty to cudowna motywacja. Choć nie każdy potrafi zmobilizować się i wstać z kanapy, aby zażyć aktywności fizycznej.  Dlaczego warto się przekonać do biegania?

Odpowiedzmy sobie na początek na często pojawiające się pytanie  - czy bieganie odchudza brzuch? Oczywiście! I nie tylko brzuch. Wszystko, rzecz jasna, zależy od tego, jak często będziemy trenować. Warto zacząć od spokojnych treningów, a dopiero po pewnym czasie starać się urozmaicić, utrudnić trening. Ale nawet biegając dość spokojnym tempem szybko zauważymy efekt odchudzania. Bieganie odchudza nie tylko brzuch, lecz także pozostałe partie ciała. Godzinny trening to nawet 900 kalorii mniej. Wyobraźmy sobie, że udaje nam się biegać regularnie. Dzięki systematycznym treningom możemy spalić nawet cztery kilogramy w ciągu miesiąca.

Oczywiście, aby bieganie odchudzało brzuch musimy pamiętać o pilnowaniu zdrowej, zbilansowanej diety. Konieczne są też dni odpoczynku. Czy można biegać codziennie? Można, ale nie jest to wskazane. Nasze mięśnie potrzebują jednego lub dwóch dni na regenerację.

Ponadto bieganie przynosi jeszcze jeden ważny efekt. Podnosi w naszym organizmie poziom endorfin i uspokaja nas. Mamy lepszy humor dzięki każdej aktywności fizycznej, ale bieganie wysuwa się tu na prowadzenie. Przede wszystkim dlatego, że podczas biegania odcinamy się od otaczającej nas rzeczywistości, od problemów. Wypacamy stres, negatywne emocje, które towarzyszą nam każdego dnia. Czujemy tylko zmęczenie, przyjemne i zdrowe zmęczenie mięśni.

Jeśli chcesz podkręcić ten efekt biegania i jeszcze bardziej się wyciszyć, zadbaj o odpowiednią trasę. Nie biegaj w mieście, wybieraj raczej leśne ścieżki, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał.

Kiedy będziesz już porządnie zmęczony i wyciszony, zauważysz jeszcze jeden efekt biegania – lepszy sen. Regularne bieganie zdecydowanie ułatwia zasypianie. Padamy ze zmęczenia, a dotleniony podczas biegania organizm dodatkowo cieszy się lepszą jakością snu.

Dodatkowo bieganie odmładza i poprawia kondycję skóry. Jeśli borykasz się z cellulitem, to bieganie jest dla ciebie. Podczas biegania stymulujemy, dodatkowo pobudzamy krążenie krwi i usuwamy w ten sposób nadmiar wody z organizmu. Kiedy woda nie zalega w newralgicznych partiach, nogi są gładsze, smuklejsze i po prostu piękniejsze. Ale nie tylko nogi korzystają na regularnym bieganiu. Także pozostałe partie ciała. Pobudzone krążenie krwi, jędrniejsza skóra, brak obwisłej skóry to tylko kilka efektów biegania.

Kolejnym bezsprzecznie pozytywnym efektem biegania jest dotlenienie organizmu. To bardzo ważne szczególnie dla osób, które na co dzień mało przebywają na powietrzu, pracują w biurze czy dużo jeżdżą samochodem. Kiedy dotlenimy odpowiednio organizm, łatwiej nam się skoncentrować, nie mamy problemów z pamięcią, szybciej zasypiamy.

Niekwestionowaną zaletą biegania jest też oszczędność pieniędzy. To nie jest kosztowna dyscyplina. Wystarczy zakup odpowiedniego obuwia. Nie musimy kupować dodatkowych sprzętów, martwić o karnet na siłownię czy do fitness klubu. Biegać możemy zawsze i wszędzie. Nawet podczas wakacji.

Czy można biegać codziennie?

Można. Nie ma żadnych przeciwwskazań do codziennego biegania. Jednak zalecane są jednodniowe lub dwudniowe przerwy w treningach. Tylko wtedy ciało ma możliwość zregenerowania mikrourazów i szansę na prawdziwy odpoczynek. Dzięki temu nie przeciążymy organizmu i zniwelujemy ryzyko groźnych kontuzji.

Lepiej biegać rano czy biegać w nocy?

Zanim zdecydujesz się i wybierzesz najlepszą dla siebie porę biegania, pomyśl, jaki przyświeca ci cel. Pora dnia ma tu olbrzymie znaczenie.

Bieganie rano znacząco przyspiesza metabolizm, a to może nam pomóc w odchudzaniu. Oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego tętna wysiłkowego i właściwej diecie. Natomiast bieganie wieczorem ma w dużej mierze efekty zdrowotne. Przede wszystkim działa odstresowująco, dotlenia organizm i gwarantuje nam spokojny sen.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.