Mięsień krawiecki to najdłuższy z cienkich mięśni w naszym organizmie. Liczy aż 50 cm długości. Mieści się w kanale powięziowym, który został wytworzony przez powięź szeroką. Rozciąga się od kolca biodrowego przedniego górnego, kieruje się na ukos w dół, aż za tylną oś stawu kolanowego. Kończy się przy środkowej części kości guzowatej piszczelowej.
Mięsień krawiecki łączy się z przywodzicielami i razem z nimi tworzy kanał przywodzicieli. Ma dwa stawy. Jego nadrzędną funkcją jest zginanie, odwodzenie i odwracanie w stawie biodrowym. Drugą ważną rolą mięśnia krawieckiego jest zginanie i nawracanie stawu kolanowego. To dzięki niemu możemy na przykład założyć nogę na nogę.
Bardzo często zdarza się nam naderwać mięsień krawiecki. Odczuwamy wtedy koszmarny ból. Szczególnie podczas zakładania nogi na nogę. Te przykre dolegliwości pojawiają się w okolicy przyczepów i na całej długości mięśnia. Zdarza się, że ból rozchodzi się na zewnętrzną część podudzia i promieniuje aż do kostki. Rzadko, ale też się zdarza, ból pojawia się w okolicach bioder.
Jak nadrywamy mięsień krawiecki? Przede wszystkim przez przeciążenie, podrażnienie i wytężone napięcie mięśnia krawieckiego. Nie jest łatwo zdiagnozować naderwanie mięśnia krawieckiego. Trudności z tym mogą mieć nawet doświadczeni specjaliści. Konieczne jest wykonanie badania USG lub rezonansu magnetycznego.
W leczeniu mięśnia krawieckiego najważniejszy jest odpoczynek. Bezwzględnie należy przerwać jakąkolwiek czynność, którą wykonujemy. Najlepiej położyć się i ograniczyć bolesne ruchy do minimum. Zdecydowaną ulgę odczujemy stosując zimne, wręcz lodowate okłady. Nie tylko zniwelują ból, lecz także zmniejszą ewentualny obrzęk.
Ponadto ulgę przyniesie delikatny masaż, łagodne uciskanie obolałego mięśnia krawieckiego. Trzeba to jednak robić z wyczuciem. Warto także położyć się na łóżku i oprzeć obolałą nogę na poduszkach czy oparciu mebla. Dzięki temu, że będzie ona wyżej, poprawi się w niej krążenie.
Leczenie mięśnia krawieckiego wymaga przede wszystkim wypoczynku i ograniczenia aktywności fizycznej. Ważne, aby miesiąc po zakończonej kuracji zrezygnować z wysiłku fizycznego. Nasz organizm potrzebuje tego czasu, aby się zregenerować. Włókna mięśniowe muszą się zrosnąć. Inaczej nie wyleczymy się do końca i naderwanie mięśnia krawieckiego może nawracać.
Jak w przypadku każdej choroby czy bolesnej dolegliwości, lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak też jest w przypadku mięśnia krawieckiego. Warto zadbać o rozciąganie mięśnia krawieckiego.
Można to robić razem z rozciąganiem mięśnia czworogłowego uda. Oto przykładowe ćwiczenia. Pamiętaj, aby przed każdym treningiem wykonać solidną rozgrzewkę. Ćwiczenie powinieneś skończyć porządnym rozciąganiem. To pomoże ci uniknąć kontuzji.
Przyciąganie pięty do pośladka. Stań wyprostowany. Rozstaw nogi na szerokość bioder i złap stopę w dłoń. Przyciągnij ją do pośladka. Pilnuj, aby podczas całego ruchu kolana się ze sobą stykały. Zatrzymaj pozycję na około 20 sekund. Zmień nogę. Powtórz na obie strony dwa-trzy razy.
Wykroki. Stań na lekko ugiętych nogach. Jedną nogę wysuń do przodu. Drugą ustaw lekko do tyłu. Unieś ręce do góry. Spróbuj zejść niżej na nogach. Wytrzymaj w pozycji około 20 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz kilka razy.
Przysiad sumo. Ten rodzaj przysiadu różni się od tradycyjnego. Ustaw stopy znacznie szerzej niż przy klasycznej wersji ćwiczenia. Kieruj stopy na zewnątrz. Napinaj ciało i schodź jak najniżej w dół.
Wejście na podwyższenie. Możesz jako podwyższenie wykorzystać podest, krzesło czy skrzynię. Jedną nogę ustaw na podwyższeniu. Drugą nogą wykonuj taki sam ruch, jak podczas wchodzenia na schody. Zejdź ze skrzyni przeciwną nogą, czyli tą, która wcześniej znajdowała się na podwyższeniu.