Zwyrodnienia stawów to cena, jaką współczesne społeczeństwa płacą za postęp cywilizacyjny i znaczne wydłużenie życia. Na bóle stawów cierpi 20 proc. mieszkańców Europy, a co trzynasta osoba z tego powodu codziennie sięga po leki przeciwbólowe.
Zwyrodnienie stawów to choroba cywilizacyjna. Wydłużyła się długość życia i niestety jest to jeden ze skutków. Aż co trzynasta osoba w Europie codziennie przyjmuje leki przeciwbólowe, bo dotyka ją choroba zwyrodnieniowa.
Eksperci wyliczyli, że około 40-50 proc. zmian zwyrodnieniowych wynikających ze starzenia się dotyczy stawów kolanowych. To najbardziej obciążone miejsce w naszym organizmie. Pozostałe choroby zwyrodnieniowe łączą się z przebytymi urazami i nadmiernym obciążeniem organizmu.
Ciekawostką jest fakt, że ból stawów to już nie tylko dolegliwość osób starszych, lecz także młodych i aktywnych. Zdecydowanie częściej choroba zwyrodnieniowa pojawia się wśród ludzi między 20. a 30. rokiem życia, które chcą uprawiać sport. I tu pojawia się kolejny haczyk. Choroba zwyrodnieniowa atakuje z ukrycia. Od samego początku nie ma żadnych konkretnych dolegliwości. Te pojawiają się z czasem. Gdy zaczynamy odczuwać ból lub nawet dyskomfort, choroba zwyrodnieniowa zazwyczaj jest już mocno posunięta, a uszkodzenia stawów są zaawansowane.
Aby dowiedzieć się, jak zatrzymać zwyrodnienie stawów, należy zastanowić się nad tym, co powoduje chorobę zwyrodnieniową. Najlepszym lekarstwem jest oczywiście profilaktyka.
Istnieje wiele czynników, które wywołują zniszczenie i ubytki chrząstki stawowej, a w konsekwencji doprowadzają do wystąpienia choroby zwyrodnieniowej. Na część z nich mamy wpływ, inne są od nas zupełnie niezależne. Co ciekawe przyczyny pierwotnych zwyrodnienie nie są znane i nic nie możemy z nimi zrobić. Niektórzy lekarze mówią o skłonnościach genetycznym, inni o wpływie chorób typu cukrzyca, niedoczynność tarczycy. Zwyrodnienia stawów nie wybierają. Atakują każdego, bez względu na wiek czy płeć. Jednak badacze zaobserwowali, że zwyrodnienie stawów częściej dopada kobiety, które mają za sobą menopauzę.
Wracając do profilaktyki, zwyrodnienie stawów najlepiej zatrzymać wykluczając kilka czynników. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi choroby lub opóźnimy jej wystąpienie. Jako nadrzędną sprawę podaje się walkę z nadwagą i otyłością. Osoby szczupłe rzadziej mają do czynienia z chorobą zwyrodnieniową. Dodatkowo warto regularnie ćwiczyć. Wyćwiczone mięśnie lepiej utrzymują stawy.
Warto też nie przeciążać stawów. Unikać długotrwałych pozycji typu klęczenie, uginanie kolan. Ograniczać podnoszenie ciężkich rzeczy.
Także niektóre dyscypliny sportowe nie są wskazane dla osób, które mają podejrzenie zwyrodnienia stawów. Powinni unikać aktywności, które często kończą się urazami i kontuzjami.
Poprawić kondycję stawów można także prowadząc właściwą dietę. Jak łatwo się domyślić, podstawą takiej diety zapobiegającej zwyrodnieniom stawów jest wapń. W związku z tym dieta powinna być bogata mleko i produkty mleczne, na przykład sery czy jogurty. Dodatkowo warto włączyć do jadłospisu kwasy tłuszczowe omega-3, czyli jeść dużo ryb morskich, dodawać do dań olej lniany, rzepakowy czy oliwę z oliwek. Produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 pomogą łagodzić procesy zapalne.
Jeśli chodzi o leczenie zwyrodnień stawów kolanowego, to możliwe jest leczenie niefarmakologiczne. Domowe leczenie pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć objawy choroby. Warto tu wymienić przede wszystkim utrzymywanie prawidłowej masy ciała, liczne ćwiczenia na zwyrodnienie stawu kolanowego, termoterapię – przykładanie okładów z lodu zmniejsza ból i objawy zapalenia, natomiast ciepłe okłady pomogą rozluźnić mięśnie.
Koniecznie trzeba odciążyć stawy. Nosić wkładki ortopedyczne, używać lasek czy chodzików stabilizujących przy większym zaawansowaniu choroby. W szczególnie trudnych okresach powinno się zadbać o zupełne unieruchomienie stawu kolanowego.