Ćwiczenia na kręgosłup szyjny. Jak najlepiej ćwiczyć odcinek szyjny kręgosłupa?

Bóle kręgosłupa szyjnego można poniekąd nazwać chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Każdy, kto prowadzi siedzący tryb życia wcześniej lub później zaczyna zmagać się z bólem. Jak temu zapobiegać? Jak ćwiczyć odcinek szyjny kręgosłupa?

Kręgosłup szyjny - ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny powinny być wykonywane nie tylko przez tych, którzy zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa, lecz także przez osoby, którym zależy na profilaktyce. Ból kręgosłupa jest niezwykle dotkliwy i kiedy już nam się przydarzy niezmiernie trudno się go pozbyć. Jak mówi stare przysłowie - lepiej zapobiegać, niż leczyć. Oczywiście, kiedy problem jest poważny, a ból utrudnia nam codzienne czynności powinniśmy spotkać się z wykwalifikowanym trenerem lub rehabilitantem. Przygotuje nam on zestaw spersonalizowanych ćwiczeń, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że trening jest skrojony na miarę naszych możliwości i dostosowany do potrzeb.

Dla kogo ćwiczenia na kręgosłup szyjny? Grupą najbardziej narażoną na dolegliwości bólowe są osoby w wieku 40-50 lat. Ale coraz częściej problem dotyka także młodych osób. Dzieje się tak dlatego, że spędzamy niemal pół życia za ekranem komputera, siedzimy w domu, w pracy, w szkole. Dodatkowo jesteśmy narażeni na ciągłe obciążenie odcinka szyjnego przy odwracaniu głowy podczas prowadzenia samochodu.

Oczywiście część osób, które borykają się z dolegliwościami kręgosłupa miały w przeszłości urazy, wypadki czy kontuzje. Niestety problemy z kręgosłupem są często nawracającą przypadłością.

Ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa - w domu i na siłowni

Ćwiczenia na odcinek szyjny możemy wykonywać dosłownie wszędzie. Warto zrobić kilka ćwiczeń tuż po przebudzeniu, jeszcze leżąc w łóżku. Możemy ćwiczyć zarówno w domu, jak i na siłowni czy w fitness klubach. A jeśli ból dopadnie nas w pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się w miejsce, gdzie znajdziemy odpowiednią przestrzeń i wykonać kilka ćwiczeń na odcinek szyjny. Ulga z pewnością będzie błyskawiczna.

Poniżej przygotowaliśmy kilka podstawowych ćwiczeń na kręgosłup szyjny, które można wykonywać dosłownie wszędzie. Podzieliliśmy je na trzy grupy: ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa rozciągające, mobilizujące i zapobiegawcze.

Zobacz także: Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Ćwiczenia rozciągające na kręgosłup piersiowy i szyjny

  • Rozciąganie w pozycji siedzącej. Usiądź wyprostowany. Rozstaw szeroko stopy. Prawą dłoń połóż na udzie. Powolnym ruchem, tak aby nie zrobić sobie krzywdy opuść prawy bark. Spróbuj lewą rękę przełożyć za głowę i przechyl ją delikatnie w lewo. Zostań w pozycji na 30 sekund, rozluźnij napięte mięśnie. Powtórz na drugą stronę. Wykonaj po trzy-pięć powtórzeń na każdą stronę. Pamiętaj, aby ćwiczyć symetrycznie. Jeśli na prawą stronę wykonasz cztery powtórzenia, na lewą zrób tyle samo.
  • Rozciąganie angażujące podbródek. Usiądź na krześle. Napnij mięśnie. Wycofaj podbródek do tyłu. Zatrzymaj pozycję. Następnie wysuń go z powrotem do przodu. Także przytrzymaj pozycję. Ćwiczenie powtórz kilka razy.
  • Rozciąganie na boki. Stań wyprostowany. Opuść ręce swobodnie wzdłuż tułowia. Przechyl głowę w bok. Staraj się niemal położyć ją na ramieniu. Zmień stronę. Powtarzaj ćwiczenie kilka razy.
  • Siedząc w pozycji wyprostowanej, wysuwaj i cofaj podbródek. Ćwiczenie powtórz pięć razy.

Ćwiczenia mobilizujące na odcinek szyjny kręgosłupa

  • Kołysanie głową. Stań w rozkroku. Delikatnie ugnij nogi w kolanach, ważne, aby nie utrzymywać przeprostów. Dłonie połóż na udach, ale nie opieraj się całym ciężarem ciała. Opuść głowę i delikatnie kołysz nią raz w prawo, raz w lewo. Powtórz kilka, kilkanaście razy.
  • Ucisk na głowę. Stań wyprostowany. Nie napinaj mięśni. Połóż dłonie na karku. Patrz cały czas przed siebie. Napieraj palcami na kark. Potem przełóż ręce na czoło. Stawiaj głową opór i naciskaj dłońmi na głowę. Podobnie wykonaj powtórzenia układając rękę raz z lewej, raz z prawej strony głowy.

Ćwiczenia zapobiegające na szyjny odcinek kręgosłupa

  • Kręcenie głową. Przechyl głowę do tyłu. Kręć nią na zmianę – raz w lewo, raz w prawo. Powtórz kilka lub nawet kilkanaście razy.
  • Odwodzenie rąk. Połóż się na plecach. Ręce wyciągnij wzdłuż tułowia. Przełóż delikatnym ruchem ręce za głowę. Staraj się złączyć za głowę dłonie. Wykonaj minimum pięć powtórzeń.
Więcej o:
Copyright © Agora SA