Jak zgubić brzuch po cesarskim cięciu? Kiedy można zacząć ćwiczyć brzuch po CC? Te ćwiczenia pomogą wrócić do formy po ciąży

Ćwiczenia brzucha po cesarskim cięciu są bardzo ważne. Dzięki nim możemy zapobiec wielu powikłaniom i znacznie szybciej wrócić do formy. Warto już w ciąży zapoznać się ze wskazaniami lekarzy i fizjoterapeutów i przygotować zestaw ćwiczeń, które wykorzystamy w połogu.

Powrót do formy po ciąży jest trudny, ale nie niemożliwy. Inaczej jednak ćwiczyć będzie kobieta, która urodziła siłami natury, a inaczej ta, u której wykonano cesarskie cięcie (w skrócie: cc). Sprawdzamy, jakie ćwiczenia po cesarskim cięciu można wykonywać i jak odzyskać płaski brzuch po ciąży.

Brzuch po cesarskim cięciu

Cięcie cesarskie jest poważną operacją. Obecnie w szpitalach wykonuje się je metodą poprzecznego cięcia nadłonowego. Ten sposób pozostawia cieniutką bliznę, którą z łatwością ukryjemy pod linią majtek. Zazwyczaj cc wykonuje się w znieczuleniu przewodowym - podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym. Bardzo rzadko stosowane jest znieczulenie ogólne. Dochodzi do niego zazwyczaj przy nieplanowanych cesarkach, kiedy lekarze natychmiast decydują się odebrać poród i nie mogą czekać ze względu na bezpieczeństwo dziecka i matki.

Brzuch po cc wygląda dokładnie tak samo jak po porodzie naturalnym. Ale jest to tylko kwestia wizualna. Młode mamy są zdecydowanie w gorszej kondycji. Są unieruchomione kilka godzin po operacji, a kiedy już udaje im się wstać z łóżka, nie jest to wcale łatwe zadanie. Z całą pewnością nie myślą o tym, jak wygląda brzuch po cc. A to nie do końca prawidłowa postawa. Aby błyskawicznie wrócić do formy, zgubić brzuch po cesarce i jak najszybciej móc w pełni zająć się dzieckiem warto wprowadzić pierwsze ćwiczenia już w pierwszych godzinach po zabiegu.

Zobacz: Ćwiczenia w ciąży

Jak zgubić brzuch po cesarce?

Pierwsze dni połogu - czy to po porodzie naturalnym, czy po cesarskim cięciu - są bardzo trudne. Szczególnie po cc, gdy kobieta nie jest w pełni sił, czuje miejsce cięcia, rana ciągnie i utrudnia codzienne aktywności, nie wspominając już nawet o opiece nad nowonarodzonym dzieckiem.

Ale aby zgubić brzuch po cesarce, zanim zaczniemy wykonywać JAKIEKOLWIEK ćwiczenia, trzeba skonsultować się z lekarzem. To on oceni stan blizny pooperacyjnej. Warto też skonsultować swoje pragnienie powrotu do aktywności fizycznej z fizjoterapeutą. Zbyt forsowne ćwiczenia na początku mogą mieć wpływ na gojenie się rany - pamiętaj, że to nie tylko widoczna blizna, ale również poprzecinane w środku i pozszywane tkanki, one także MUSZĄ się zagoić, choć tego nie widzisz.. Każda rana goi się w innym tempie, dlatego też - choć warto zacząć ćwiczyć w miarę możliwości jak najszybciej po porodzie, trzeba też zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzić. Naprawdę, w tym momencie wygląd twojego brzucha może poczekać tydzień albo dwa.

Kiedy można ćwiczyć po cesarce?

Każda rana goi się w innym tempie. Ćwiczenia po cesarce muszą być więc dobierane indywidualne. Te trudniejsze i nieco bardziej intensywne można rozpocząć nie wcześniej niż 8-10 tygodni po porodzie. Konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę i/lub fizjoterapeutą.

Ćwiczenia na brzuch po cc – ćwiczenia w pierwszych kilku dobach

Ale ćwiczyć po cesarce należy już w pierwszej dobie po porodzie. Mówimy tu o naprawdę prostych i nieskomplikowanych czynnościach. One i tak będą dla osoby po operacji bardzo trudne! Jako pierwsze ćwiczenie można wykonać napinanie mięśni. Nie wstajemy z łóżka. Leżymy na wznak i staramy się raz po razie, na zmianę uginać kolana. Możemy w leżeniu napinać mięśnie stóp. W trzeciej, czwartej dobie po cc, można ściskać przed sobą miękką poduszkę. Innym ćwiczeniem jest próba wciągania brzucha.

Ćwiczenia na brzuch po cesarce – po 8-10 tygodniach po porodzie

Po okresie połogu można spróbować już nieco intensywniejszej formy aktywności fizycznej. Świetnie sprawdzi się tu pływanie, pilates, joga. Oczywiście ćwicz bardzo powoli, delikatnie. Takie łagodne formy ćwiczeń powinny być także dopasowane indywidualnie do twoich potrzeb i możliwości. Jeśli decydujesz się na zajęcia zorganizowane w klubie fitness – na przykład na wspomniany Pilates czy zajęcia typu zdrowy kręgosłup – uprzedź instruktorkę, że jesteś po cesarskim cięciu. Dostosuje ćwiczenia na brzuch po cesarce.

Natomiast w zaciszu domowym możesz spróbować poniższych ćwiczeń:

  • Naprzemienne skręty. Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach. Rozstaw stopy na szerokość bioder. Dłonie dotykają karku. Prawą ręką spróbuj sięgnąć do lewego kolana. Pilnuj, aby broda nie zbliżała się do klatki piersiowej. Powtórz na drugą stronę.
  • Skręty z poduszką. Usiądź ze zgiętymi kolanami na podłodze. Weź w obie ręce poduszkę. Delikatnie odchylaj tułów w tył. Skręcaj się raz w jedną, raz w drugą stronę. Trzymaj kręgosłup prosto.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.