Naukowcy potwierdzają: kofeina poprawia efektywność treningu nawet o 16 procent

Działanie to potwierdza 300 badań, w których wzięło udział łącznie 4,8 tysiąca osób. Zgodnie z ich rezultatami filiżanka kawy - wypita przed treningiem - poprawia wydolność organizmu, a także wpływa na naszą szybkość.
Zobacz wideo

Kofeina to organiczny związek chemiczny, substancja psychoaktywna, której właściwości są nam znane już od 1819 roku, kiedy to zainteresował się nią niemiecki chemik Friedrich Ferdinand Runge. Związek ten ma różne nazwy. Kofeiną nazywamy go wtedy, gdy pochodzi z kawy, jeśli jego źródłem jest herbata, mówimy o teinie, gdy guarana - nazywa się guaranina i mateina, jeśli pochodzi z yerba mate.

Najpopularniejszym źródłem kofeiny w naszej diecie jest filiżanka gorącej, aromatycznej kawy, ewentualnie puszka schłodzonego napoju energetycznego. Po jedno lub drugie sięgamy wtedy, kiedy odczuwamy spadek energii, gdy chcemy się pobudzić, poprawić koncentrację i czujność. Kofeina stawia nas na nogi, kiedy jesteśmy już znużeni pracą, kiedy mamy przed sobą jeszcze masę nauki lub długą drogę za kierownicą auta. Okazuje się, że kofeina doskonale sprawdza się także w przypadku aktywności fizycznej.    

300 badań, aż 4,8 tysiąca uczestników

Po spożyciu kofeiny, nasze wyniki sportowe poprawiają się o 2 do 16 procent. Może to niezbyt wiele w kontekście codziennego życia, ale całkiem sporo, gdy w grę wchodzi sport. To wnioski pochodzące z metaanalizy (metoda, która pozwala łączyć wyniki wielu badań w celu oszacowania rzeczywistego efektu) opublikowanej w British Journals of Sport Medicine, przygotowanej przez grupę naukowców z całego świata z Jozo Grgic z australijskiego Victoria University na czele. Analiza obejmuje ponad 300 badań, w których łącznie wzięło udział 4,8 tysiąca osób.

Naukowcy dokładnie przeanalizowali wyniki wszystkich badań i stwierdzili, że kofeina zwiększa wydolność naszego organizmu m.in.: w czasie długiego biegu lub jazdy na rowerze, co pozwala pokonać dłuższy dystans w krótszym czasie. Wpływa także na efektywność treningu wykonywanego na siłowni - możemy wykonać większą ilość powtórzeń poszczególnych ćwiczeń.  

Kofeina pomaga nam osiągać lepsze rezultatyw sporcie.Kofeina pomaga nam osiągać lepsze rezultatyw sporcie. Fotolia

Jak działa kofeina?

Od samego przebudzenia neurony w naszym mózgu działają na bardzo wysokich obrotach. W ich pracy pomaga adenozyna - związek chemiczny odpowiedzialny w organizmie m.in.: za transport energii i przekazywanie informacji genetycznych. Receptory układu nerwowego przez cały czas monitorują poziom adenozyny, a gdy ten staje się wysoki, mózg zmniejsza aktywność, rozszerzają się nasze naczynia krwionośne i stajemy się senni. Wszystko przez to, że adenozyna "wycisza" nasz układ nerwowy.

Budowa kofeiny jest zbliżona do budowy adenozyny, więc gdy dostarczamy ją wraz z np. kawą do organizmu, może ona wiązać się z receptorami adenozyny bez aktywowania ich i blokować te receptory układu nerwowego, które są odpowiedzialne za określanie poziomu adenozyny w organizmie. To rodzaj "oszustwa" - możemy dzięki niemu być aktywni i pobudzeni nawet wtedy, gdy mamy wysoki poziom adenozyny.

Byle z umiarem

- Kofeina od wielu lat stanowi podmiot badań dotyczących spalania tkanki tłuszczowej, poprawy koncentracji, a także zwiększania i wydolności organizmu podczas treningów - mówi Jakub Mauricz - dietetyk i specjalista suplementacji sportowej. - Jej możliwości są ogromne i być może dlatego wiele osób żartobliwie określa ją mianem "napoju bogów”. Zawiera antyoksydanty, kofeinę, a nawet niewielkie ilości składników prebiotycznych. Pita przed treningiem wzmacnia naszą wytrzymałość, siłę i poprawia koncentrację. Jak ze wszystkim jednak, należy zachować umiar. Zbyt częste picie kawy jest powiązane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Dwie filiżanki kawy dziennie (jedna pita rano, druga przed treningiem) zdecydowanie wystarczą - radzi ekspert.

Aby maksymalnie wykorzystać wpływ kofeiny na nasze możliwości fizyczne, najlepiej spożyć ją około 45-90 minut przed planowanym wysiłkiem (kawa, baton kofeinowy) lub 10-15 minut wcześniej (guma kofeinowa). 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.